انواع بیماری دیابت و عوارضش

انواع بیماری دیابت و نشانه های آن

دیابت یک بیماری مزمن محسوب می شود که با انواع دیابت آشنا میشوید در این بیماری میزان قند خون به خاطر اختلال در تولید انسولین وترشح آن ویا کاهش پاسخ سلول به انسولین ویا هر دو از حالت طبیعی خارج می شود این بیماری می تواند همراه با عوارض جدی وخطرناکی باشد که در صورت انجام مداخلات پیشگیری کننده می توان این عوارض را کاهش داد.

انواع بیماری دیابت و نشانه های آن اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
انواع بیماری دیابت و عوارضش

انواع دیابت کدامند :

انواع دیابت : دیابت نوع ۱ یا وابسته به انسولین که غالبا از کودکی شروع می شود وبه دیابت جوانی معروف است ودیابت نوع ۲ یا غیر وابسته به انسولین که در بزرگسالی علائم آن آغاز می شود تقسیم می گردد.

نشانه ها :

افزایش قند خون منجر به افزایش دفع ادرار ، پرنوشی ، پرخوری ، کاهش وزن ، گرسنگی زیاد، تیرگی دید ،خارش ،عفونتهای پوستی ضعف ، خستگی، سرگیجه ، مورمور شدن وبی حسی در دست وپا خشکی پوست وترمیم آهسته زخم ها می شود همه این علائم لزوما در یک بیمار دیابتی دیده نمی شود اما پرنوشی ، پرادراری وپرخوری تقریبا در اغلب بیماران دیده می شود.

عوارض :

عوارض انواع دیابت به تدریج ودر اثر گذشت زمان ودر آثر اسیب به رگهای کوچک وبزرگ در بدن ایجاد می شود. فشار خون بالا و بیماریهای رگهای قلب ومغز از عمده ترین این عوارض است افزایش قند خون در دراز مدت می تواند به رگهای شبکیه چشم ورگهای کلیه نیزآسیب برساند علاوه بر این به دلیل آسیبی که به اعصاب محیطی وارد می کند منجر به بروز بی حسی وزخمهای پا می شود.

در بیماران مبتلا به دیابت که تحت درمان هستند ممکن است هم کاهش قند خون وهم افزایش قند خون رخ دهد :

افزایش قند خون زمانی ایجاد می شود که قند به علت نبودن انسولین  نمی تواندبه درون سلول منتقل شود وچون قند برای استفاده سلول در دسترس قرار نمی گیرد بنابراین کبد قند ذخیره را وارد گردش خون می نماید وبه همین دلیل قند خون بیشتر افزایش می یابد. علل این مشکل می تواند مصرف زیاد غذا ، مصرف کم انسولین وداروها ، استرس و یا بیماری غیر از دیابت باشد .این حالت می تواند اینقدر شدید شود که به سمت کمای دیابتیک پیشرفت نماید که اصطلاحا به آن DKA می گویند که یک اورژانس پزشکی محسوب می شود در این وضعیت بیمارنیاز به اقدامات فوری برای پایین آوردن قندخون و جبران مایعات ازدست رفته دارد .

در بیمار دیابتی ممکن است کاهش قند خون هم رخ دهد که بیشتر در دیابت نوع ۱ دیده می شود در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ که با انسولین یا داروهای پائین آورنده قند خون درمان می شوند هم دیده می شود علل آن مصرف کم غذا ، مصرف زیاد انسولین ویا داروها وهمچنین فعالیت زیاد می باشد.وقتی قند خون پائین می آید علائمی مثل لرزش ، ضربان شدید قلب ، گرسنگی ، احساس نگرانی ودلواپسی ، تحریک پذیری ، سردرد ،ضعف وخستگی ، اختلال دید دربیمار دیده می شود اگر این علایم دیده شد فرد باید نصف لیوان آبمیوه ویا یک لیوان شیر مصرف نموده و۳۰ دقیقه بعد قند خون خود را چک نماید.

راه‌های پیشگیری از انواع دیابت :

اگر سابقه مثبت فامیلی در خانواده ای وجود داشته باشد افراد خانواده لازم است که قند خون خود را حداقل سالی یکبار چک نمایند در مصرف شیرینی جات اعتدال را رعایت نمایند واز اضافه وزن بپرهیزند.

تست‌های تشخیصی انواع دیابت :

معاینات فیزیکی با سابقه پزشکی وعلائم بیماری ونیز آزمایشاتی برای تشخیص بیماری دیابت توصیه می شودعلائم بالینی بر بیماری دلالت دارد اما بررسی های آزمایشگاهی برای تشخیص قطعی بیماری ضروری است .

قند خون ناشتا : قندخون ناشتا به طور طبیعی کمتر از ۱۱۰ میلی گرم در دسی لیتر است تشخیص دیابت زمانی قطعی می شود که قندخون ناشتا بالاتر از ۱۲۶ باشد برای گرفتن قندخون باید برای مدت ۸ساعت قبل از انجام آزمایش به جز آب ماده غذائی دیگری خورده نشده باشد

قند خون پس از غذا:معمولا نمونه قندخون ۲ساعت پس از غذا گرفته می شود میزان قندخون بالاتر از ۲۰۰ در این حالت بر تائید دیابت دلالت می کند

روشهای تشخیصی دیگری هم وجود دارد که از اهمیت کمتری برخوردارند ضمن اینکه تخصصی تر هم می باشند

روش معالجه انواع دیابت  وکنترل بیماری :

هدف از معالجه ودرمان دیابت ، تلاش برای حفظ سطح قند خون در سطحی نزدیک به میزان طبیعی به وسیله تعدیل  وتنظیم رژیم غذائی ، ورزش واستفاده از داروهای پائین آورنده قند خون خوراکی ویا تزریق انسولین می باشد.

ورزش به وسیله افزایش سوخت وساز بدن باعث کاهش قند خون می شود به علاوه حساسیت سلولها به انسولین را زیاد می کند ودر نتیجه انسولین بیشتری در دسترس سلول قرار می گیرد از سوی دیگر ورزش منجر به افزایش چربی خوب بدن (HDL) وکاهش چربی های بد (LDL) وتری گلیسرید می شود.

برای بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ از داروهای خوراکی پائین آورنده قند خون مثل گلی بن کلامید استفاده می کنند اما ممکن است با افزایش سن و وزن کنترل قند خون صرفا با داروهای خوراکی امکان پذیر نباشد ونیاز باشد بیمار انسولین تزریق کند.

در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ انسولین به مقدار کافی ترشح نمی شود بنابراین برای ادامه حیات ودرمان نیاز به تزریق انسولین روزانه می باشد.

توصیه های لازم به بیمار :

کنترل قند خون یکی از موارد اساسی در مراقبت است . نیاز به انسولین ممکن است در شرایط مختلف مثل استرس ،کاهش فعالیت ویا افزایش ترشح هورمونهای تنظیم کننده قند خون افزایش یابد به همین دلیل ممکن است نیاز باشد که در طی روز  علاوه بر تزریق انسولین ان پی اچ چندین بار از انسولین شفاف یا رگولار هم استفاده کنید .

بیمار گرامی اگر علائم زیر را داشتید باید با برای تنظیم مجدد مقدار انسولین ویا اقدامات ضروری دیگر با پزشک خود مشورت کنید :تب – اسهال – استفراغ- درد شدید شکمی – اشکال در کنترل قند خون – درد قفسه سینه کوتاه شدن تنفس واز دست دادن ناگهانی دید.

توجه داشته باشید که زخمهای کوچک پا ممکن است مشکلات جدی برای شما ایجاد کند وحتی ممکن است موجب قطع عضو گردد مشاهده وضعیت پا از نظر حرارت ، ورم ورنگ پوست لازم است وجود هر گونه زخم ، خراش ، پینه ومشکلات ناخن را باید جدی بگیرید پاها را حتما با آب وصابون شسته وخشک نماید به خصوص لای انگشتان را حتما چک کنید وخشک نمائید نرم نگه داشتن ناخنها ،محافظت از انگشتان وپوشیدن کفش مناسب بسیار قابل اهمیت است.

به دلیل احتمال بروز عوارضی که مطرح شد حداقل هر ۶ماه یکبار برای معاینه به چشم پزشکی مراجعه نمایید و حدودا  ۵سال بعد از تشخیص بیماری برای بررسی وجود پروتئین در ادرار آزمایش ادرار ۲۴ساعته چک کنید.

اکسیر سلامتی یک مکمل کامل است که برای سلامتی توصیه میشود و از عرق بوقناق برای درمان انواع دیابت استفاده میشود که بسیار مفید است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط