دمنوش و چای گیاهی داروي ضدفشارخون تابستاني و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق

اکسیر سلامتی

تقدیم میکند

طب آلترناتیو

کبد چرب

درمان گیاهی کم هزینه با اکسیر سلامتی تا گرید3

انواع دیابت

درمان و کنترل انواع دیابت

تلفن :۹- ۴۴۸۵۰۴۰۸ ۰۲۱ موبایل : ۰۹۱۲۷۹۴۶۷۶۳

bg4

مشکل گوارشی دارید

تلفن :۹- ۴۴۸۵۰۴۰۸ ۰۲۱ موبایل : ۰۹۱۲۷۹۴۶۷۶۳

معجون گوارش شفا بخش تو ضحیات را بخوانید

bg31

انواع عرقیات گیاهی

اکسیر سلامتی

انواع عرقیات و داروهای گیاهی

تلفن :۹- ۴۴۸۵۰۴۰۸ ۰۲۱ موبایل : ۰۹۱۲۷۹۴۶۷۶۳

bg6b

با اکسیر سلامتی سلامتی را دوباره تجربه کنید

انواع دلمه و طرز پختشان

طرز پخت انواع دلمه و نکات آن

همه ما می دانیم انواع دلمه مختلفی دارد مانند دلمه برگ مو، دلمه فلفل، دلمه بادمجان، دلمه کلم برگ و… اما نکته جالب آن که روش پخت تمام دلمه ها یکسان است.

اولین نکته این که دلمه را می توانید هم با گوشت و هم بدون گوشت طبخ کنید. اگر گوشت قرمز برای شما یا سایر افراد خانواده ضرر دارد، از ریختن گوشت درون دلمه خودداری کنید. سویا جایگزین مناسبی برای گوشت چرخ کرده است و خواص بسیاری هم دارد. حالا که گوشت هم گران شده، تا آنجا که می توانید از سویا به جای گوشت یا همراه گوشت استفاده کنید. یعنی به جای نیمی از گوشت، سویا بریزید و مطمئن باشید غذای خوشمزه ای خواهید داشت. و اما نکته دوم، یادتان باشد برای تهیه یک دلمه خوشمزه باید شعله گاز را ملایم کنید تا دلمه ها باز نشود و درست و حسابی بپزد.

طرز پخت انواع دلمه و نکات آن و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
طرز پخت انواع دلمه و نکات آن

برای تهیه انواع دلمه مواد داخل دلمه دو یا سه عدد پیاز را خلالی کرده و داخل روغن سرخ کنید. بعد نوبت گوشت است. همان طور که گفتیم، ریختن گوشت در دلمه الزامی نیست. ۲۵۰ گرم گوشت چرخ کرده داخل پیاز سرخ شده بریزید. مقداری سویا را هم به مدت نیم ساعت درون آب ولرم خیس بدهید سپس آن را درون آبکش بریزید و خوب فشار داده تا آبش گرفته شود. سپس سویا را هم داخل گوشت چرخ کرده ریخته و سرخ کنید.

مقداری رب گوجه فرنگی هم داخل مواد بریزید و زردچوبه را نیز اضافه کرده و بهم بزنید. در صورتی که مایل باشید می توانید رب گوجه فرنگی داخل گوشت و سویا نریزید. سپس این ظرف را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

یک ظرف آب روی حرارت بگذارید و مقدار یک و نیم پیمانه برنج را که از قبل خیس داده اید داخل آب جوش بریزید. وقتی برنج نیم پز شد آن را درون آبکش ریخته و آن را هم کنار بگذارید.

 یادتان باشد برای تهیه یک دلمه خوشمزه باید شعله گاز را ملایم کنید تا دلمه ها باز نشود و درست و حسابی بپزد.

حالا نوبت لپه است. مقدار نیم پیمانه لپه را هم که از قبل خیس داده اید بپزید. وقتی لپه کاملاً پخته شد، آن را نیز داخل آبکش ریخته و بگذارید تا سرد شود. البته ریختن لپه الزامی نیست. می توانید لپه را از مجموع مواد حذف کنید.

سبزی دلمه را که شامل تره، جعفری، مرزه، ترخون، پیازچه، نعنا و کمی شوید است، خوب پاک کرده و بشویید و بگذارید تا خشک شود. حالا سبزی ها را خرد کنید و داخل مواد بریزید. شما می توانید سبزی دلمه را با گوشت و پیاز کمی تفت دهید و هم می توانید بدون سرخ کردن، داخل مواد بریزید.

حالا تمام مواد را داخل کاسه بزرگی ریخته و کاملاً مخلوط کنید. نمک و فلفل را هم اضافه کرده و برای طعم دار کردن دلمه مقداری آب لیمو یا آب نارنج را همراه کمی شکر به مواد اضافه کنید.

روش دیگر این است که کمی سرکه و شکر را مخلوط کنید و داخل مواد بریزید و خوب مخلوط نمایید. رب انار هم برای افزودن به این مواد بسیار مناسب است.

ولی اگر دلمه برگ مو دوست داشته باشید باید همین روزها دست به کار شوید و مقداری برگ مو بخرید. اگر هم بخواهید می توانید دلمه برگ مو را درست کرده بدون این که آن را بپزید، درون فریزر بگذارید تا برای ماه های دیگر مورد استفاده قرار دهید. بقیه دلمه ها را هم به همین روش می توانید تهیه و درون فریزر نگهداری کنید تا هر وقت خواستید آن ها را بیرون آورده و بپزید و میل نمایید، اما دلمه تازه خوشمزه تر و پرخاصیت تر است.

طرز پخت انواع دلمه

دلمه برگ مو :

همان طور که گفته شد، در فصل بهار که درخت انگور برگ های تازه می دهد، می توانید از این برگ ها استفاده کرده و دلمه برگ مو درست کنید اگر شانس داشته باشید و هنوز در خانه خود یا افراد فامیل درخت انگوری باشد، می توانید این برگ ها را بچینید.برگ های مو باید تازه و لطیف باشد همچنین سعی کنید از برگ هایی استفاده کنید که پنجه ای نباشد تا وقتی مواد را داخل آن ها می ریزید، از میان آن ها بیرون نزند. اگر از برگ های شور استفاده می کنید، حتماً یک ساعت قبل از تهیه دلمه این برگ ها را داخل آب سرد قرار دهید تا شوری آن ها گرفته شود.

برای تهیه این دلمه کمی روغن داخل قابلمه بریزید و چند برگ مو ته ظرف بچینید و بعد دلمه های پیچیده را داخل ظرف بگذارید. برای تهیه دلمه برگ اگر برگ موها کوچک باشد از دو عدد برگ در کنار هم استفاده کنید. در غیر این صورت یک عدد برگ کافی است. دم برگ موها را حتماً بگیرید. مقداری مایه دلمه را درون برگ بریزید. دقت کنید مایه برگ ها یک اندازه باشد. حالا اطراف برگ را روی هم بپیچید و محکم کرده و داخل قابلمه بگذارید. وقتی تمام دلمه های برگ مو را چیدید، یک بشقاب روی آن ها بگذارید. مقداری آب و نمک داخل قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. دقت کنید آب زیادی نریزید، زیرا باعث باز شدن دلمه ها خواهد شد و همچنین مراقب باشید دلمه شما نسوزد.در پایان طبخ دلمه نباید آبی داخل قابلمه باشد. بجای آب می توانید از آب گوشت هم استفاده کنید. همچنین می توانید آب نارنج و شکر یا آب لیمو و شکر هم داخل قابلمه بریزید تا دلمه ها خوشمزه تر شود.

دلمه بادمجان :

برای تهیه این دلمه، ابتدا بادمجان ها را خوب بشویید. سپس با یک چاقوی نوک تیز کلاهک بادمجان ها را درآورده و با یک قاشق کوچک داخل آن ها را خالی کنید. مراقب باشید بادمجان سوراخ یا پاره نشود و به اندازه یک تا یک و نیم سانتی متر هم گوشت به دیواره بادمجان ها بماند. حالا داخل بادمجان را از مایه دلمه پر کنید و کلاهک آن را بگذارید. دلمه ها را در ظرفی چیده، آن ها را پخته و کنید.

دلمه فلفل :

برای تهیه این دلمه با یک چاقوی تیز سر فلفل ها را درآورده و تخم های داخل آن ها را خالی کنید. سپس ظرفی را آب کرده و روی حرارت تند قرار دهید. پس از جوش آمدن آب، فلفل ها را داخل آن بیندازید و بگذارید تا یکی دو جوش بزند. حالا فلفل ها را داخل آبکش بریزید و بگذارید خنک شود. داخل فلفل ها را از مایه پر کرده، سر آن ها را بگذارید و در یک قابلمه بپزید. برای تهیه و پخت این دلمه از فلفل هایی به رنگ های سبز، زرد، نارنجی و قرمز استفاده کنید تا ظرف غذای شما زیباتر باشد.

دلمه کلم و کاهو :

برای تهیه این دلمه ها ظرفی را پر از آب کنید و روی حرارت تند قرار دهید. وقتی آب جوش آمد کاهو یا کلم ها را که قبلاً برگ برگ کرده اید داخل آب جوش بیندازید و بگذارید یکی دو جوش بزند. بعد آن ها را داخل آبکش ریخته و پس از سرد شدن، درونشان مایه دلمه بریزید و بگذارید بپزد. دقت کنید کاهو و کلم زیادی در آب نجوشد و موقع بستن دلمه هم احتیاط کنید پاره نشود. روی این دلمه ها را نیز بشقاب بگذارید تا از هم باز نشود.

بعضی ها دلمه های دیگری مانند گوجه فرنگی و سیب زمینی هم می پزند که تهیه آن ها نیز مانند دلمه های دیگر است اما یادتان باشد از گوجه فرنگی درشت و سفت استفاده کنید و همچنین محتوای درون سیب زمینی های یک اندازه را خالی کرده و درونشان را از مواد دلمه پر کنید و بپزید. دقت داشته باشید این دلمه ها خیلی زود پخته می شود و اگر مراقب نباشید و زیاد بپزد باز شده و خراب خواهد شد؛ مخصوصاً گوجه فرنگی که بسیار لطیف است.

در کنار انواع دلمه های خوش طعم از عرق بوقناق برای درمان دیابت وکبد چرب استفاده نمایید واز اکسیر سلامتی برای سلامت خود می توان مصرف نمود.

مطالب سایت را به اشتراک بگذارید

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *