اُرس فرنگی

 

 

تیره سَروها

 

لاتینی:                                   Juniperus communis

فرانسه:                                                     Genevrier

        

موارد استعمال: مُقوی معده، تصفیه کننده خون ،مُعرق و مُدر است. میوه آن بدون افزایش ادرار اسیداوریک بدن را دفع می کند.در بیماریهای کبد،مجاری ادرار،رُماتیسم ،آب آوردگی وَرم مفاصل و تَصلُب شریانها استعمال می شود.در ناراحتیهای تنفسی و همه گونه سرماخوردگی خاصیت ضد التهاب مخاط دارد.در مداوای التهاب مخاط مثانه و ازدیاد ترشحات سفید رحم موثر است.

استعمال داخلی :به علت اثر گرما بخش و تحریک کننده آن ،توصیه می شود بیش از۱۵-۲۰ عدد میوه (دریک فنجان آبجوش) به کار نرود.

استعمال خارجی :برای حمام دادن و کُمپرس جهت ناراحتیهای گردش خون،درد نِقرس،التهاب اعصاب و ماهیچه ها توصیه می شود.از چوب و شاخه های آن پس ازتقطیر،اسانسی به دست می آید؛ بعضی نقاشان از این اسانس به جای تِربانتین استفاده می کنند و عقیده دارند که این اسانس بر روی ظروف چینی چسبنده تر و روانتر است.

قسمتهای قابل استفاده گیاه : میوه های درخت (در سال اول به رنگ سبز مایل به آبی اند ودر تابستان سال بعد به رنگ آبی سیاه پوشیده از گردی سفید در می آیند)،چوب درخت و برگها.

چوب درخت دارای مقدار زیادی صمغ و اسانس معطر نزدیک به تِربانتین است و مُدر ومُعرق بسیار خوبی است.برگها خواص ذکر شده را دارند.جوشانده آنها درد رُماتیسم،کلیه و ورم و التهاب اعصاب را تسکین می بخشد.میوه مقدار زیادی قند،صَمغ،روغن معطر خوشبو بعلاوه لعاب،تانن،چند اسید آلی و بسیاری املاح معدنی دربردارند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط