بهبود سریع سرماخوردگی

بهبود سریع سرماخوردگی

با خوردن بعضی از مواد غذایی از بیماری و یا تشدید ان جلوگیری می کنیم.برخی از مواد بعضی از مواد غذایی سیستم دفاعی بدن را بالا می بریم و سبب پیشگیری از میکروب ها می شویم و از ابتلا به بیماری ها جلوگیری می کنیم.اما برخی دیگر از مواد غذایی و گیاهان هستند که با مصرف انها بیماری را تشدید و یا سبب ایجاد بیماری می شود.

در این جا چند نمونه از این مواد غذایی را نام میبریم تا با انها بیشتر اشنا شوید.

۱- شیر و عسل

بهبود سریع سرماخوردگی
بهبود سریع سرماخوردگی

عسل بخورید؛ هم سیستم ایمنی بدنتان را تقویت می کند، هم خاصیت ضدمیکروبی دارد و هم اگر مبتلا شدید، با یک لیوان از این معجون گرم و خوشمزه گلودردتان را تسکین می دهید.

۲- ماست

بهبود سریع سرماخوردگی
بهبود سریع سرماخوردگی

ماست خوردن باعث می شود کمتر بیماری عفونی بگیرید. این خاصیت مواد غذایی پروبیوتیک است. بهتر است ماست را در وعده صبحانه میل کنید. به جای تعجب کردن، امتحان کنید لطفا.

۳- قارچ

بهبود سریع سرماخوردگی
بهبود سریع سرماخوردگی

قارچ هم یکی از آن مواد غذایی است که اصلا به ظاهرش نمی آید این قدر مفید باشد. قارچ تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و می تواند به بدن شما برای مبارزه با سرماخوردگی کمک کند.

۴- آب و دیگر مایعات

نباید بگذارید مجرای گلو و بینی خشک بماند. چون در این صورت فضا برای زندگی میکروب ها و ویروس ها مهیا می شود. مصرف مایعات باعث می شود که مخاط بینی خشک نماند. هم چنین اگر تب کرده اید با خوردن مایعات می توانید آب تبخیر شده بدن را جبران کنید. اگر قرار است آبمیوه بخورید، حتما طبیعی باشد.

۵- سیر بخورید

سیر یک چیزهایی در خودش دارد، مثل «لیسین» که یک ضدمیکروب قوی است. اگر سرماخورده اید هر سه چهار ساعت یک بار یک حبه سیر بخورید. آن را به چند قسمت خرد کنید و مثل قرص مصرف کنید.

چه چیزهایی نخوریم تا بیماری را تشدید نکند و باعث بیماری نشود:

۱- قندها

همه ما خوب به خاطر داریم که هر وقت سرما خورده ایم، به ما توصیه کرده اند شیرینی نخوریم. این توصیه خوب و بجایی است. شیرینی ها به خاطر قند و روغنی که دارند بیماری را تشدید می کنند. هم چنین مواد قندی باعث کاهش عملکرد گلبول های سفید می شوند. به همین خاطر بود که توصیه کردیم آبمیوه طبیعی بخورید.

۲- سرخ کردنی ها

سرخ کردنی ها به خاطر چربی بالایی که دارند، اثر منفی روی پاسخ بدن به عفونت ها می گذارند. همچنین سرخ کردنی ها گلودرد را تشدید می کنند.

۳- گوشت ها

بهبود سریع سرماخوردگی
بهبود سریع سرماخوردگی

جای گوشت ها را با لوبیا، عدس و پروتئین های گیاهی عوض کنید. گوشت های حیوانی هم به خاطر چربی ای که دارند و هم به این دلیل که بعضا ناقل میکروب هستند، سبب ضعف سیستم دفاعی بدن می شوند.

منبع:persianv.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط