بوی بد دهان و بیماریها

بوی بد دهان و بیماریها

بوی بد دهان و بیماریها.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
بوی بد دهان و بیماریها

خیلی ها از بوی بد دهان رنج می برند.اما این مشکل امکان دارد که برای هر کسی اتفاق بی افتید .معمولا زمانی که از خواب بیدار می شودید یا غذاهای سیر دار میخورید بوی بد به سراغ شما می اید که گاهی حتی با مسواک زدن یا خوردن اب نبات یا قرص نعنایی هم این بوی دهان را از بین نمیبرد.

 

وقتی بوی دهان شما همیشگی می شود بدون شک به احتمال زیاد پای یک بیماری در میان است و یا امکان دارد که دندان ای شما پوسیده شده باشد.بوی بد دهان نشان دهنده یک بیماری نهفته است که حتی خود فرد هم شاید متوجه این موضوع نشده باشد.

در اینجا به چند بیماری که امکان دارد علت بوی بد دهان باشد اشاره می کنیم:

عفونت مجاری تنفسی

اگر سرما خوردید به درمان ان بروید زیرا با طولانی شدن مدت زمان بیماری بیماری سرما خوردگی منجر به بیماری برونشیت یا سینوزیت می شود .اگر بافت های سینوسی .شش ها و گلو متورم و عفونی شوند امکان تجمع باکتری ها و مخاط بودار را فراهم می سازد که این مخاط باعث بوی بد دهان می شوند.

دیابت

بوی بد دهان و بیماریها.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
بوی بد دهان و بیماریها

مطالعات دانشمندان نشان می دهد که میان عدم تعادل قند خون و بوی بد مزمن دهان، ارتباط مستقیمی وجود دارد. وقتی نفس فردی، بویی اسیدی و بویی شبیه به میوه می دهد، پزشکان تشخیص بیماری اسیدوکتوز (افزایش شدید قند خون) را می دهند. این بیماری در میان افراد دیابتی بسیار شایع است.
اگر نفس شما بوی ماهی می دهد، در حالیکه اصلا ماهی میل نکرده اید، این احتمال وجود دارد که دچار مشکلات کلیوی شده باشید

 

وقتی سطح انسولین خون نامتناسب و نامتعادل می شود، بدن ناگهان کتون های اسیدی دفع می کند. عدم معالجه صحیح اسیدوکتوز، ممکن است منجر به کمای دیابتی شود و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد.

چاقی مفرط

بوی بد دهان و بیماریها
بوی بد دهان و بیماریها

تحقیقات پزشکی نشان می دهد که میان بوی بد دهان و فرآیند چاقی، رابطه ای مستقیم وجود دارد، چون معمولا در چاقی مفرط، پای رژیم هایی که حاوی پروتئین و مواد لبنی بالایی هستند، در میان است و این مواد هم غلظت های اسیدهای آمینه را به بالاترین حد خود می رسانند و در نتیجه باکتری های بد بو در دهان افزایش می یابند.

مصرف الکل

بوی بد دهان و بیماریها.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
بوی بد دهان و بیماریها

مصرف الکل باعث ادرار زیاد می شود که این کار باعث می شود اب بدن کم شود .کم ابی بدن باعث خشکی دهان و بوی بد دهان میشود.

رفلاکس معده

 

مشکلات گوارشی و بیماری های معده، معمولا باعث بدبویی دهان می شوند. در حقیقت مجموعه ای از مشکلات، از جمله ریفلاکس معده و رفلاکس دستگاه گوارش، امکان گوارش صحیح و کارآمد غذاها را از بین می برند، در نتیجه مواد غذایی در معده باقی می مانند و در همانجا تجزیه می شوند. در نهایت فرد یا دچار سوء هاضمه می شود، یا غذای بلعیده شده را بالا می آورد و یا به بوی بد دهان دچار می شود.

زخم معده

یکی از بیماری های گوارشی دردناک، زخم معده است که باعث بوی بد دهان می شود. محققان پزشکی معتقدند همان باکتری هایی که منجر به پیشرفت زخم های معده می شوند، بوی بد و مزمن دهان را نیز به همراه دارند.

بیماری کلیوی

اگر نفس شما بوی ماهی می دهد، در حالیکه اصلا ماهی میل نکرده اید، این احتمال وجود دارد که دچار مشکلات کلیوی شده باشید. در حقیقت کلیه ها، ترکیبات شیمیایی و سمی بدن را کنترل و تصفیه می کنند و بصورت ادرار از بدن خارج می سازند. هنگامی که این اعضاء آسیب می بینند، کارایی خود را در دفع مواد مذکور از دست می دهند و در نتیجه ممکن است بوی بد ماهی و یا آمونیاک از نفس فرد متصاعد شود. تمام این نشانه ها بیانگر نارسایی یا بیماری کلیوی است.

سرطان ریه

بوی بد دهان یا تنفس بد بو به پزشکان کمک می کند تا راحت تر سرطان ریه را تشخیص دهند.در نتیجه تنفس بد بو یک راه جایگزین برای سونوگرافی یا تیکه برداری است.

بیماری های قلبی عروقی

 

آیا تا بحال این نکته را می دانستید که معاینه ساده نفس یک فرد می تواند راهی برای تشخیص بیماری قلبی وی باشد؟ به نظر می رسد نمونه برداری از نفس افراد می تواند بیماری های قلبی عروقی بسیاری را مشخص سازد. از میان این بیماری ها می توان به نارسایی قلبی اشاره کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط