بیماری معده و التهاب و سرطان معده

بیماری معده و سرطان معده و التهاب معده

رعایت رژیم غذایی سرشار از مواد مغذی نقشی حیاتی در بیماری معده  درمان سرطان دارد و احتمالاً از بیمار خواسته می شود تا به متخصص تغذیه مراجعه کند. مشاوره با متخصصی آگاه از شرایط بیمار سودمند است؛ بیمار در این جلسه های مشاوره از مزایا و معایب، میزان موفقیت، عوارض جانبی احتمالی و دیگر جزییات مربوط به راه های درمان سرطان معده مطلع می شود.

بیماری معده و سرطان معده و التهاب معده و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
بیماری معده و التهاب و سرطان معده

یکی از اجزای داخلی بدن که از اهمیت فراوانی برخوردار است ، معده یا شکم است که هر انسان و هر موجود زنده ای به این عضو حیاتی نیازمند است ، و دلیل مهم و با اهمیت آن هم غذا خوردن یا آشامیدن است که این عضو رابطه تنگاتنگی با دفع مواد وارد شده در بدن دارد ، به همین منظور این قسمت را اختصاص داده ایم به شناخت هرچه بیشتر معده و بیماریهای رایج این عضو ، امیدواریم که این مقاله همچون مطالب قبلی مورد استفاده شما قرار بگیرد.

زخم معده

معده یا شکم یا دل عضو توخالی، عضلانی و حجیمی از لوله گوارش است که به شکل لوبیا می باشد که در مرحله دوم گوارش عمل می کند. محفظه معده از بالا به ازوفاگوس و از پایین به اولین بخش دئودنوم مربوط می شود.

این عضو در ناحیهٔ هایپوکندریاک چپ و اپی گاستریک قرار دارد و در قسمت قدام به وسیله مهره های ششم تا نهم سینه ای حمایت می شود.معده به دلیل ترشحاسید هیدروکلریدریک و فاکتور ضد کم خونی جزء غدد برون ریز ثانویه محسوب می شود.همچنین به دلیل ترشحگاسترین،گرلین،نوروپپتیدY،سوماتوستاتین،هیستامین و اندوتلین نیز جزء غدد درون ریز ثانویه محسوب می شود.

کاهش اشتها، کاهش وزن، کم خونی، درد معده، علائم مبهم سوء هاضمه مانند آروغ زدن، استفراغ خونی، احساس پری معده حتی پس از خوردن مقادیر اندک غذا، مدفوع سیاه، تهوع و استفراغ، درد بالای شکم ، سوزش سردل و علائم شبیه به زخم معده اشاره کرد.

بیماری معده

علائم دیگر زخم معده ناشی از میکروب معده شامل موارد زیر می شود:

 • نفخ
 • آروغ
 • فقدان احساس گرسنگی
 • تهوع
 • استفراغ
 • کاهش وزن بدون دلیل مشخص

بیماری معده

زخم ها باعث خونریزی معده یا روده می شود که برای سلامتی شما خطرناک است. در صورت داشتن یکی از علائم زیر، سریعاً به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی، تیره یا قرمز رنگ
 • احساس خستگی بدون دلیل خاصی
 • رنگ پریدگی پوست
 • استفراغی که دارای خونی است و شبیه قهوه آسیاب شده می شابد
 • دل درد شیدد

التهاب یا تورم معده

به التهاب معده ، گاستریت هم گفته می شود. التهاب ممکن است در اثر مسمومیت بوجود بیاید. علایم التهاب معده ، دل درد ، استفراغ و اسهال و گاهی تب است.

دلایل ورم معده

ورم معده ممکن است در نتیجه مصرف الکل، استفراغ مزمن، استرس و یا مصرف داروهای خاص همچون آسپرین و یا سایر داروهای ضدالتهاب رخ دهد.

بیماری معده

درمان
درمان ورم معده بسته به عامل ایجادکننده آن متفاوت است، اگر عفونت باعث ایجاد ورم معده باشد، درمان عفونت به بیماران توصیه می شود.
در صورتی که مصرف الکل و سیگار باعث ابتلا به ورم معده شده است، بیماران باید از ادامه مصرف آن خودداری کنند. همچنین اشخاصی که به علت مصرف مکرر مسکن دچار ورم معده شده اند یا نباید این گونه داروها را استفاده کنند یا در صورت الزام، مصرف آنها را تا حد امکان به حداقل برسانند و همزمان، داروهای معده بخورند.

سرطان معده

علت سرطان معده معلوم نیست. پولیپ خوش خیم معده و زخم مزمن و طولانی ممکن است به سرطان معده تبدیل گردد. مطمئنترین طریقه تشخیص سرطان معده عکسبرداری و تنها معالجه آن عمل جراحی است.

علائم و نشانه های سرطان معده چیست؟

اولین علامت قابل توجه در سرطان معده، ناراحتی گوارشی مبهم یا درد خفیف شکم، تهوع مختصر ولی دائم یا سوزش سردل است که بعد از گذشت چند هفته بهبود نمی یابد .علائم دیگر مثل وجود خون در مدفوع، استفراغ، خستگی و ضعف شدید یا کاهش وزن شدید نیز باید توسط پزشک بررسی شود.

 به طور کلی علائم اصلی سرطان معده را می تواند شامل:

احساس ناراحتی در ناحیه معده

احساس سیری یا نفخ پس از یک وعده غذایی کوچک

حالت تهوع و استفراغ

کاهش وزن دانست.

درمان سرطان معده

پیشگیری سرطان معده

– از کشیدن سیگار خودداری کنید.

– رژیم های غذایی شامل غذاهای دودی، گوشتی و نمک اندود را کمتر مصرف کنید.

– به علائم سوءهاضمه که بیش از چند روز طول بکشند، توجه کنید.

– رژیم غذایی مغذی و متعادل را استفاده کنید.

– در صورت لزوم آزمایش های سالانه غربالگری را که توسط پزشک توصیه شده انجام دهید.

– استفاده از ماهی و سبزیجات تازه محتوی ویتامینA و C را که احتمال ابتلا به سرطان معده را کاهش می دهند فراموش نکنید.

مکمل اکسیر سلامتی برای سلامت بدن بسیار ضروری میباشد و از عرق بوقناق برای درمان کبد چرب بسیار استفاده میشود .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط