تاریخچه گیاهان دارویی
تاریخچه و قدمت گیاهان دارویی

از آنجایی که تاریخچه و قدمت گیاهان دارویی در ایران چندین سال است که مورد توجه مردم قرار گرفته است با توجه به عنایات خداوند در این زمینه مشغول به فعالیت و تحقیق در زمینه شناخت گیاهان دارویی هستم.

تاریخچه گیاهان دارویی در ایران:

در ایران که یکی از هفت کشور آسیایی است بیشترین گیاهان دارویی را دارد. این گرایش وجود داشته است و در سه دهه ی گذشته شاهد روند روبه رشد مردم در زمینه استفاده از این داروهای گیاهی و احیاء طب سیتی هستیم، براساس آمار موجود در کشور ما بیشتر از ۱۳۰ نوع داروی گیاهی  و منشاء اصلی آنها گیاهان هستند.

جایگاه داروهای گیاهی از یک سال پیش در کشور با تحولات علمی -تخیلی نظامندتر شده است. تشکیل ستاد گیاهان دارویی و طب ایرانی، تاسیس دانشکده طب سنتی ، ایجاد درمانگاه ها و مراکز تحقیقاتی و آموزش تخصصی گروهی از پزشکان و داروسازان نمادی از تحول و نظامندی نسبت به جایگاه ایران و درمان داروی گیاهی است.

امروز تخمین زده میشود که ۷۵۰۰۰ گیاه دارویی در سراسر جهان وجود داشته باشد و تاکنون ۵۰۰۰ داروی گیاهی توسط منابع دارویی جهان ساخته و به بازار عرضه میشود.

این بخش از منابع طبیعی قدمتی هم پای بشر دارد و یکی از مهمترین منابع تامین غذایی و دارویی بشر در طول نسل ما بوده اند.

رابطه ی گیاهان دارویی و بیماری:

هر خاکی و هر آب و هوایی، تسبر انواعی از گیاهان دارویی است.

بنابراین همه چیز در همه جا نمی روید و حکمت خلقت در این است که هرجا بیماری هست، قطعا نوع گیاه دارویی آن نیز یافت می شود.

از طرفی همه گیاهان دارویی در یک فصل خاص نمی رویند. هنوز کسی رابطه بین شیوع بیماری در یک فصل یا یک زمان و وفور گیاهان دارویی آن فصل را جستجو نکرده است ولی میدانیم که بسیاری از بیماریها در فصل خاص شیوع پیدا می کنند و بعضی از گیاهان دارویی شناخته شده و ناشناخته نیز در همان به وفور یافت می شود.

ترکیبات مهم گیاهان دارویی:

هر ماده که در گیاهی ئیدا می شود دارای نقش خاصی در گیاه می باشد.

ماده می تواند در ساختمان گیاه برای انجام اعمال حیاتی به کار رفته باشد، ماده می تواند در ساختار خواص فیزیکی و شیمیایی گیاه نقش داشته باشد.

تهیه و تبدیل گیاهان دارویی:

هر گیاهی در طبیعت دارای روند رشدی ویژه خود می باشد.

خواص گیاهان در فصول، هفته ها وقتی روز و شب متغیر است به عنوان مثال بعضی از گیاهان به هنگام صبح، بعضی به موقع عصر و شب معطر می شوند.

بنابراین از نظر خواص دارویی، زمان مناسب برداشت محصول دارای اهمیت خاصی است. قسمتهای مختلف گیاه دارای اثرات متفاوت هستند. در بسیاری از موارد ماده موثر در برگ، شکوفه، ساقه، ساقه، ریشه، بذر یا میوه است. درمان بیماریهای کبدی و کبد چرب در طب سنتی

(دکتر محمد دریایی) متخصص علوم زیستی و گیاهان دارویی

فیزیولوژی کبد و درمان بیماری های کبدی

کبد یکی از مهمترین و حیاتی ترین اعضای بدن است به گونه ای که برخی از صاحبنظران آن را کارخانه ی شیمیایی بدن می­نامند. در حقیقت کارهای آن از چندین جهت، چه در حال تندرستی و چه در حال بیماری ، حائز کمال اهمیت است و سلامت و زندگی انسان به وجود این عضو ارزشمند بستگی کامل دارد.کبد بزرگترین سد دفاعی است که بین دستگاه های مختلف بدن و مواد زیانمند گوناگون (یعنی عوامل تخریبی دستگاه ها ) قرار می گیرد.

وظایف کبد به طور کلی عبارتند از:

۱- تهیه و ترشح صفرا

۲- ذخیره کردن گلیکوژن یا نشاسته حیوانی

۳- دفع مواد زاید

 اصلاح تغذیه در روند درمان بیماری کبدی

همچنین کبد در متابولیسم مواد پروتئینی نیز نقش زیادی ایفاء می کند. مواد ئروتئینی در دستگاه گوارش تجزیه می شوند و به اسیدهای آمینه تبدیل می گردند. هرگاه مقدار زیادی از این ماده مثرف شود مقدار بیشتری از اسیدها آمینه در نتیجه ی هضم به کبد می روند و در آنجا در هم شکسته به اوره تبدیل می شوند و به سایر مواد از ته زاید که از دستگاه های دیگر حاصل می شوند می پیوندند و سرانجام از راه کلیه ها در ادرار وارد شده به خارج دفع می گردند. دانستن این موضوع که علت بسیاری از اختلالات کبدی و کلیوی خوردن مقدار زیاد گوشت، تخم مرغ، ماهی، پنیر و سایر موارد پروتئینی، نوشابه های گازدار رنگی، شکلات، شیرینی، انواع فست فودها مانند سوسیس و کالباس، پیتزا و همبرگر، آجیل های نمکدار و براق، چیپس و پفک است که همه روزه مصرف می شوند، اهمیت حیاتی زیادی دارد زیرا کبد مجبور است مقداری از آنها را تجزیه کند و به اوره تبدیل نماید و از راه کلیه ها به خارج بفرستد تا از زیان آنها در امان بماند. بنابراین دو عضو مذکور یعنی کلیه و کبد در نتیجه کار زیاد دچار اختلال می شوند.

اکسیر سلامتی(معجون درمانی کبد چرب)

ترکیب بسیار موثر و مفیدی که افراد گوناگونی از آن بهره مند شده و نتیجه گرفته اند. این داروی گیاهی باعث پاکسازی کبد و کاهش فشار خون و برای کلسترول مفید است. حاوی دو لیوان و ۱ بسته کپسول است.

۱- یک لیوان تمبر صفرآور(آلو بخارا)

۲- یک لیوان حاوی ترکیبات: زرشک، چای ترش(مکی)+ لیمو عمانی + گشنیز+سیاه دانه + و چند گیاه مفید دیگر می باشد.

۳- کپسول حاوی خار مریم+ آرتیشو و ترکیبات گیاهی دیگر است.

این مجموعه همراه با عرق خار مریم و عرق کبدی مخصوص که حاوی عرقیات: نسترن+ بید+کاسنی +شاتره برای مردان

عرقیات: نسترن+بید+کاسنی+شاتره+رازیانه برای خانم ها

جهت پاکسازی کبد و کبد چرب بسیار موثر بوده و در ایران به تولید انبوه رسیده است.

عرق زول ( عرق بوقناق) که ده سال پیش در نتیجه ی تحقیقات تئوریک و میدانی و بالینی آن را کشف نموده ام این گیاه در بیابان های کویر و اطراف کاشان به وفور یافت می شود و در کتاب معجزاتت درمانی عرقیات گیاهی به تفصیل در مورد اثرات درمانی آن توضیح داده ام عرق زول (بوقناق) مفید برای افزایش انسولین و فعال کردن لوزالمعده و کاهش قند خون و درمان دیابت نتایج درخشانی داشته است.

و برای دستگاه گوارش، کولیت و فعال کردن کبد وتولید صفرا و آنزیم های کبدی و ریختن آن در اثنی عشر روده و تجزیه و تحلیل چربی ها بسیار مفید و موثر بوده است. عرق این گیاه (زول یا بوقناق) عروق را باز کرده و پوست را شاف می کند. جوش صورت را به علت فعال کردن کبد و بصفیه ی خون از بین می­برد و برای نفخ معده و روده بسیار مفید است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن می­شود. این عرق معجزه آسا که از گیاه زول شتره استحصال می شود در بیابان ها یکی از غذاهای مفید شتر می باشد. گوشت و شیر چنین شتری غذا و دارو است.( برای توضیحات بیشتر به کتاب معجزات درمانی عرقیات گیاهی تالیف این جانب مراجعه نمایید.)