کاربردهای طب سنتی
کاربردهای طب سنتی در بیماری‌های زنان

 طب سنتی

طب سنتی-اهمیت آشنایی با بیماری‌های زنان و چگونگی پیشگیری و درمان آن‌ها یکی از مهم‌ترین مسائلی است که هر خانمی باید نسبت به آن آگاهی کافی داشته باشد. خوشبختانه امروزه با رشد تکنولوژی و افزایش میزان آگاهی و دانش مردم ، بسیاری از زنان در سراسر جهان نسبت به این بیماری‌ها آگاهی لازم را داشته و دست کم با چگونگی درمان و پیشگیری از ابتلا به آن‌ها در طب مدرن آشنایی دارند اما شاید این گروه کمتر با تکنیک‌های درمانی طب سنتی و مکمل در درمان بیماری‌های شایع و رایج دستگاه زنان آشنا باشند. برای آشنایی بیشتر با تکنیک‌ها و شیوه‌های درمانی طب سنتی ایران در درمان بیماری‌های شایع زنان با دکتر سعید صانعی، مشاور گیاه درمانی به گفت‌وگو نشستیم تا از کاربردهای طب سنتی ایران و گیاه درمانی برای درمان برخی از بیماری‌های دستگاه زنان از قبیل بیماری‌ها و اختلال‌های تخمدان، رحم و سینه بیشتر بدانیم.

 

چاقی پایین تنه عامل ابتلا به کیست تخمدان

ابتلا به کیست تخمدان یکی از رایج‌ترین بیماری‌های زنان است که علت به‌وجود آمدن آن در بدن از دیدگاه طب سنتی تجمع بلغم در اطراف تخمدان و سردی مزاج این اندام درونی است. علاوه بر این عوامل مختلفی از قبیل تجمع چربی در اطراف لگن یا خوردن غذاهایی با طبع سرد نیز ممکن است موجب بروز کیست در تخمدان‌ها شود و گاهی ظاهری پر از کیست برای تخمدان‌ها ایجاد می‌کند. کیست تخمدان انواع مختلفی دارد که یکی از آن‌ها کیست فیزیولوژیک است. این نوع از کیست به‌دلیل بروز اختلال در فیزیولوژی تخمدان در این عضو به‌وجود می‌آید. کیست‌های دیگری نیز وجود دارند که کیست‌های پاتولوژی نامیده می‌شوند. این کیست‌ها به‌دلیل خونریزی داخلی تخمدان یا زواید درون تخمدان ایجاد می‌شود. در برخی موارد نیز کیست‌ها ساده هستند و محتویات آب میان بافتی تخمدان موجب تشکیل آن‌ها شده است.

 

ارتباط کیست تخمدان با قاعدگی نامنظم

کیست‌های تخمدان عموما در سایزهای مختلفی دیده می‌شوند. برخی از این کیست‌ها به حدی بزرگ می‌شوند که بزرگی آن‌ها به اندازه یک هندوانه می‌رسد و گاهی دیده شده که اندازه آن‌ها به ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم نیز رسیده است. وجود این کیست‌ها در تخمدان اختلال‌های زیادی ممکن است برای فرد به‌وجود آورد. یکی از مهم‌ترین این اختلالات از بین رفتن تعادل و هماهنگی هورمون‌های بدن است. این اختلال ممکن است با افزایش میزان موهای زائد بدن و اختلال در زمان قاعدگی همراه باشد به‌گونه‌ای که فرد را دچار قاعدگی‌های نامنظم و دردناک کند یا موجب قطع شدن قاعدگی در افراد مبتلا شود. خوشبختانه در طب سنتی ایران برای درمان بسیاری از این کیست‌ها درمان‌هایی وجود دارد که بیمار را بی‌نیاز از مصرف داروهای شیمیایی یا جراحی می‌کند.

 

پرهیز غذایی بیماران مبتلا به کیست تخمدان

اولین قدم درمانگران طب سنتی ایران برای درمان کیست‌های تخمدان اصلاح تغذیه و رژیم غذایی بیماران است و پس از آن تجویز داروها و گیاهان دارویی است که موجب تخلیه کیست‌ها از محتویات‌شان می‌شود. اگر چه تجویز گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای بیماران باید به وسیله متخصص و درمانگر طب سنتی انجام شود اما راهکارهایی طبیعی در طب سنتی ایران وجود دارد که از سوی حکمای طب سنتی برای درمان برخی از کیست‌های تخمدان به آن‌ها اشاره شده است.

به‌عنوان مثال در بخش تغذیه این دستورها اشاره شده که افراد مبتلا به کیست تخمدان بهتر است از مصرف انواع قارچ‌ها، گوجه، خیار، بال و گردن مرغ، شکلات، کاکائو و ماست پرهیز کنند و مصرف این مواد را به حداقل برسانند یا آن‌ها را از سبدغذایی خود در مدت درمان حذف کنند. علاوه بر این، پیاده روی روزانه به‌منظور گرم نگه داشتن ناحیه لگن بسیار موثر است. از طرفی این پیاده‌روی و ورزش روزانه برای افراد چاقی که دچار کیست تخمدان هستند موثر است زیرا چاقی یکی از عوامل بروز این بیماری در برخی زنان است.

 

این نکته را جدی بگیرید

طب سنتی-فراموش نکنید که برخی از داروهای گیاهی اگر چه از منشأ طبیعی و گیاهی تهیه می‌شوند اما در مواردی به اندازه داروهای شیمیایی ممکن است تاثیر مخرب بر سلامت شما داشته و عوارض جانبی به همراه داشته باشند. بنابراین هرگز بدون تجویز متخصص گیاه درمانی و درمانگر طب سنتی و سرخود از گیاهان دارویی و داروهای گیاهی برای درمان بیماری‌ها به‌ویژه بیماری‌ها و اختلال‌های مربوط به دستگاه زنان استفاده نکنید زیرا ممکن است با استفاده از دارو یا شیوه غلط موجب بروز اختلال‌هایی در عملکرد اندام درونی خود شوید بنابراین حتما برای درمان به متخصص طب سنتی و درمانگرانی که در این حوزه صاحب‌نظر هستند، مراجعه کنید.

 

از فیبروم چه می‌دانید؟

یکی دیگر از اختلالات شایع در خانم‌ها ابتلا به انواع فیبروم است. فیبروم توده‌ای است که در بافت‌های رحم به‌دلیل تجمع سلول‌های الیاف محکم بافت همبند در رحم به‌وجود می‌آید و بروز آن در رحم اختلال‌هایی را برای زنان و خانم‌های جوان ایجاد می‌کند. گاهی ممکن است تجمع سلول‌های عضلانی صاف جداره رحم نیز منجر به بروز فیبروم در رحم شود که در اصطلاح به آن «میوم» گفته می‌شود. اندازه فیبروم و میوم در افراد مختلف متفاوت است و از چند میلی متر تا چند سانتی متر در رحم دیده می‌شود. درمانگران طب سنتی ایران عفونت‌های رحمی را یکی از شایع‌ترین عوامل به‌وجود آمدن فیبروم‌ها می‌دانند و معتقدند که این عفونت‌ها با تحریک بافت رحم در نهایت منجر به بروز فیبروم و میوم در بدن می‌شود.

 

درمان فیبروم با گیاهان دارویی

فیبروم‌ها و بافت‌های تشکیل‌دهنده آن‌ها به‌طور کلی در ۳ ناحیه رحم قرار می‌گیرند؛ گروهی از آن‌ها زیر صفاق رحم قرار می‌گیرند و به‌اصطلاح بیرون از رحم جای دارند. گروهی از آن‌ها درون بافت رحم جای دارند و برخی از آن‌ها در بافت میانی رحم به‌وجود می‌آیند که برخی از آن‌ها با کمک شیوه‌های درمانی طب سنتی قابل درمان است و برخی از آن‌ها نیاز به شیوه‌های دیگر درمانی از قبیل درمان‌های مدرن دارد اما طب سنتی ایران می‌تواند فیبروم‌هایی که در بافت میانی رحم جای گرفته است را با کمک داروهای گیاهی خود به مرور کوچک کرده و آن‌ها را در مدت زمان ۳ تا ۶ ماه به‌طور کامل از بین برد.

 

تاثیر استرس در شکل‌گیری فیبروم

درمانگران طب سنتی عوامل مختلفی را در بروز فیبروم و میوم موثر می‌دانند. یکی از مهم‌ترین این عوامل که امروزه در جوامع بشری زیاد دیده می‌شود، استرس و فشارهای عصبی ناشی از برنامه‌های روزانه زندگی است. به اعتقاد این درمانگران زندگی در محیط سرشار از استرس و فشارهای عصبی به‌دلیل تاثیراتی که روی رشته‌های عصبی سمپاتیک و پاراسمپاتیک می‌گذارد موجب تحریک عضلات صاف رحم شده و با انقباض آن‌ها منجر به تولید توده‌ها و بافت عضلانی یا فیبروم شود. بنابراین پرهیز از قرار گرفتن در محیط‌های پرتنش و پر استرس نیز، هم برای پیشگیری و هم برای درمان بیماران مبتلا به فیبروم بسیار مفید است.

در طب سنتی برای درمان برخی از عفونت‌ها، داروهایی وجود دارد که غالبا به‌صورت جوشانده‌های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم‌ها و دختر خانم‌ها استفاده می‌شود.  درمانگران طب سنتی با اصلاح رژیم غذایی و تجویز داروهای گیاهی که غالبا با منشا گیاهی به صورت صنعتی یا سنتی  تهیه می‌شوند برای درمان این بیماری ها اقدام می‌کنند. طول درمان به طور متوسط در این شیوه درمانی ۳ تا ۶ ماه است.

 

از عفونت‌های قارچی بیشتر بدانید

طب سنتی-عفونت‌های قارچی یکی از رایج‌ترین بیماری‌های زنان است که در فصل تابستان بیشتر از فصل‌های دیگر در میان زنان و دختران دیده می‌شود. در این فصل به‌دلیل استفاده بیشتر از استخرها و مراکز تفریحی آبی امکان ابتلا به این بیماری در زنان افزایش پیدا می‌کند. عفونت‌های واژن شایع‌ترین این عفونت‌هاست که به‌دلیل بهم خوردن مزاج واژن که در اصطلاح رایج به آن بهم خوردن PHیا اسیدیته می‌گویند، در بدن ایجاد می‌شود. عفونت‌ها غالبا به ۳ دسته عفونت‌های قارچی، عفونت‌های کلامیدیا و عفونت‌های میکروبی گرم منفی تقسیم می‌شوند. برخی از این عفونت‌ها مانند ۲ نوع کلامیدیا و میکروبی آن ممکن است در موارد پیشرفته حتی منجر به نازایی خانم‌ها شود. این عفونت‌ها از راه‌های مختلف که یکی از آن‌ها استفاده از استخر بدون شرایط بهداشتی است به خانم‌ها منتقل می‌شود.

 

درمان انسداد مجاری شیردهی مادران

درمان بسیاری از بیماری‌های سینه با کمک شیوه درمانی طب سنتی ایران و تجویز داروهای گیاهی و کنترل مزاج این عضو قابل درمان است. به‌عنوان مثال درمانگران طب سنتی در درمان فیبروکیست‌های سینه تا امروز موفقیت‌های متعددی داشته‌اند. علاوه بر این اختلال‌هایی مانندکم شیردهی مادران شیرده، ترک‌های پوستی در ناحیه سینه، آبسه سینه و انسداد مجاری شیردهی نیز از جمله مواردی است که طب سنتی ایران برای درمان آن راهکارهای متنوع و موثری دارد. در این شیوه درمانگران پس از اصلاح رژیم غذایی بیمار و کنترل مزاج سرد و گرم سینه و ایجاد تعادل در آن با تجویز داروهای گیاهی خاص به درمان این بیماری‌ها می‌پردازند.

 

درمان عفونت قارچی با جوشانده گیاهی

عفونت‌های دستگاه زنان انواع مختلفی دارد. برخی از این عفونت‌ها قارچی هستند و با ترشحات پنیرک مانند در بدن ظاهر می‌شوند. برخی از آن‌ها که ناشی از میکروب‌های گرم منفی هستند به‌صورت ترشحات زردرنگ و بدبو دیده می‌شوند. این عفونت‌های قارچی عموما با خارش و سوزش همراهند و آن گروه از عفونت‌ها که ترشحات بدبو دارند از جمله عفونت‌هایی هستند که مداوا کردن آن‌ها در نزدیک‌ترین زمان ممکن اهمیت زیادی دارد. در طب سنتی برای درمان برخی از این عفونت‌ها داروهایی وجود دارد که غالبا به‌صورت جوشانده‌های مختلف گیاهی و طبیعی برای خانم‌ها و دختر خانم‌ها استفاده می‌شود که درمانی موثر و کارآمد برای بسیاری از عفونت‌های زنان است.

 

درمان گرگرفتگی یائسگی با گیاهان دارویی

خوشبختانه در طب سنتی ایران تدابیر مختلفی برای پیشگیری و درمان گرگرفتگی در دوران یائسگی و برخی از اختلالات عصبی این دوران از قبیل ابتلا به افسردگی وجود دارد که لازم است زیرنظر متخصص مربوطه یا درمانگر طب سنتی برای بیمار تجویز شود. علاوه بر این کنترل بیماری پوکی استخوان که یکی از شایع‌ترین بیماری‌های زنان به‌ویژه در سنین یائسگی است به کمک داروهای تولید شده از گیاهان دارویی که به‌صورت سنتی و صنعتی در بازار داروهای گیاهی تولید می‌شود، امکان پذیر است.

 

کاربردهای طلایی طب سنتی در بیماری‌های زنان

طب سنتی-درمانگران طب سنتی براساس دانش خود و با اتکا به متون کهن طب سنتی روش‌ها و شیوه‌های مختلفی را برای درمان بسیاری از اختلال‌ها و بیماری‌های زنان می‌شناسند و به کمک آن‌ها می‌توانند علاوه بر درمان این بیماری‌ها از بروز آن‌ها در خانم‌های جوان پیشگیری کنند.

براساس متون کهن شیوه درمانی طب سنتی در درمان دردهای قولنجی رحم و کاهش درد زایمان بسیار موثر است.

درمانگران طب سنتی با کمک تکنیک‌ها و روش‌های طب سنتی ایران قادرند از زایمان زودرس پیشگیری کرده و امر زایمان را تسهیل کنند.

طب سنتی علاوه بر درمان ترک‌های ناشی از زایمان بر پوست شکم خانم‌ها، داروهای گیاهی دارد که به پیشگیری از بروز این ترک‌های پوستی کمک می‌کند.

ماساژ روغن بادام شیرین روی شکم زنان باردار پیش از ۴ ماهگی یکی از شیوه‌های پیشگیری از ترک پوست شکم است.

درصورتی که فردی دچار ترک‌های پوستی دوران بارداری شد برای درمان آن می‌تواند از طب سنتی بهره بگیرد. طب سنتی قادر است در مدت ۳ تا ۶ ماه با درمان از هم‌گسیختگی بافت پوست و ایجاد بافت همبند فاصله‌های به‌وجود آمده در پوست را درمان کرده و ترک‌های سفید رنگ روی شکم را درمان کند.

درمانگران طب سنتی با ارائه تکنیک‌های ورزشی خاص و ارائه روغن‌های گیاهی و طبیعی به زنان کمک می‌کنند تا پس از زایمان از شل شدن عضلات شکم و افتادگی آن‌ها جلوگیری کرده و برای درمان آن اقدام کنند.

منبع:salamatnews.ir