تسکین حساسیت دندانها

تسکین حساسیت دندانها

تسکین حساسیت دندانها
تسکین حساسیت دندانها

حساسیت در برابر خوردن و نوشیدن مواد گرم یا سرد و یا غیره به عاج دندان ربط دارد.در این بخش از دندان مقدار زیادی عصب وجود دارد که توسط مینای دندان ولثه محافظت میشود.زمانی که مینای دندان اسیب ببیند این محافظت کم می شود.عاج دندان به بیرون تماس پیدا می کند و باعث ایجاد درد می شود.

 

اما چطور می شود این درد را تسکین داد؟

کاهش مواد اسیدی:

از نوشیدن موادی که حساسیت ایجاد می کند پرهیز کنید.مثل:نوشیدنی های ترش و اسیدی.گاز دار.این مواد به تخریب مینای دندان ها کمک می کند و مانع از کار محافظتی ان می شود.پس در خوردن نوشابه های گاز دار وخوردن اب مرکبات زیاده روی نکنید و پس از مصرف این نوشیدنی ها حتما مسواک بزنید.

 

مسواک زدن ملایم:

تسکین حساسیت دندانها
تسکین حساسیت دندانها

مسواک زدن افقی که با شدت به لثه ها آسیب برساند اصلا توصیه نمی شود. مسواک باید نرم باشد و به آرامی روی دندان ها کشیده شود. قرار نیست دندان ها را مانند قابلمه ها تمیز کنید!

 

هر قسمت از دندان‌ها را از پایین به بالا مسواک بزنید و بخش داخلی دندان‌ها را نیز فراموش نکنید. استفاده از مسواک‌های کوچک این امکان را می دهد تا همه قسمت‌های دندان راحت تر تمیز شوند. دو بار مسواک زدن در روز نیز توصیه مهم دیگری است. استفاده از دهان شویه، کامل کننده مسواک است زیرا بازسازی مینای دندان را تسریع می کند همچنین نخ دندان را بعد از غذا خوردن فراموش نکنید.

 

مراجعه به دندانپزشک:

اگر درد مداوم باشد لازم است با دندانپزشک مشورت شود تا وضعیت دندان بررسی شده و مشکلات احتمالی مانند پوسیدگی دندان یا التهاب لثه‌ها تشخیص داده شود. اگر تیر کشیدن و حساسیت دندان در حد متوسط باشد می‌توان از مواد مخصوصی استفاده کرد که روی سطح دندان را می پوشاند و از مینا در برابر آسیب‌ها محافظت می کند. اگر مینا خیلی تحلیل رفته باشد می توان بخش آسیب دیده را با کمپوزیت پوشاند. البته این مواد عمر کوتاهی دارند و باید تقریباً هر دو سال یک بار ترمیم شوند. اما اگر درد خیلی شدید و ناشی از واکنش لثه باشد که معمولاً با ظاهر شدن ریشه دندان همراه است، پیوند لثه توصیه می شود. در بعضی موارد نیز نیاز به عصب کشی دندان است که در صورت تشخیص دندانپزشک، روشی مؤثر در مقابله با درد خواهد بود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط