خواص دارویی بعضی از سبزی ها و کاربرد آنها

خواص سبزیجات,آشپزی گیاهی,اکسیر سلامتی,گیاهان دارویی

اسفناج

دارای املاح معدنی از جمله آهن و ویتامین های CوBوA می باشد. اسفناج برای اشخاصی که به بیماری کم خونی مبتلا هستند و یا رژیم لاغری دارند مناسب است. اما به اشخاص مبتلا به بیماری نقرس و بیماری های کلیه و کبد توصیه می شود که از این سبزی استفاده می کنند.

کاربرد:

از اسفناج می توان در انواع سوپ ها، سوفله ها، کوکوها، سالادها، پلوها، خورش ها و یا مخلوط با ماست استفاده کرد.

بابونه

خواص طبی فراوانی دارد از جمله برای درمان اختلالات هاضمه، دل درد، نفخ شکم و کم اشتهایی بسیار مفید است.

کاربرد:

بابونه ی تازه را می توانید به عنوان سبزی در غذاها به کار برید. جوشانده ی گل بابونه برای تقویت و شفافیت مو مفید است بخور گل بابونه در شادابی پوست تاثیر خاصی دارد.

پیاز

دارای خاصیت ضدعفونی کنده فراوان بوده و از بروز بسیاری از بیماری ها پیشگیری می کند. پیاز برای اشخاص مبتلا به سوء هاضمه مناسب نیست.پیاز را بهتر است به صورت تنوری یا آب پز استفاده کنید.

پونه

برای درمان اسهال و دردهای رماتیسمی مفید است.

کاربرد:

پونه را می توانید برای معطر کردن ماست، پنیر، دوغ، اردور، سوپ و نان به کار برید.

ترب

دارای املاح معدنی فراوان بوده و برای اشخاص مبتلا به یبوست بسیار نافع است. آب ترب برای ضد عفونی کردن روده ها و باز نمودن رنگ چهره و تقویت مو مفید است.

کاربرد:

از آب ترب می توانید در انواع آب میوه ها مانند مخلوط با آب پرتقال، زرشک یا هویج و غیره و یا آشامیدنی های مخلوط با آب سیب، به و هویج استفاده کنید و یا آن را در سالادها به کار برید.

تره فرنگی

دارای معدار زیادی ویتامین C ، املاح معدنی، آهن و مواد گوگردی می باشد. شربت تره فرنگی برای معالجه زکام و سیاه سرفه نافع است. مصرف تره فرنگی برای رفع اختلالات کلیوی، مثانه، درد معده و یبوست مفید است.

کاربرد:

تره فرنگی را می توان در تهیه کوکو، سوپ ها، آش ها و سالادها به کار برد.

سیر

به علت خاصیت ضد عفونی خاصی که دارد میکروب های موذی معده را از بین می برد و بدن را در مقابل بیماری ها مقاوم می سازد. سیر در معالجه بیماری سل، برونشیت، سرماخوردگی، رماتیسم، نقرس، فشارخون و کرم روده مفید است اما به مادران شیرده و مبتلایان به بیماری نفریت ( ورم کلیه) توصیه می شود از مصرف آن خودداری کنند.

کاربرد:

از سیر می توانید در انواع خوراکی ها، سوپ ها، آش ها، پلوها و نیز سالادها استفاده کنید.

ریحان

سبزی معطری است که خاصیت درمانی فراوان دارد. ساقه ی گل و برگ ریحان به میزان ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوش و محلول صاف آن که به عسل شیرین شده باشد. برای گلو درد و میگرن و گریپ مفید است.

کاربرد:

از ریحان می توانید در تزیین انواع سالادها به ویژه سالاد میوه استفاده کنید و یا ریحان خرد شده را در ماست، دوغ و یا هنگام تهیه پنیر به کار برید.

زرشک

دارای ویتامین C است و در تصفیه خون نقش مهمی دارد. جوشانده زرشک برای معالجه آسم و بیماری های پوستی و نارسایی های قلبی مفید است.

کاربرد:

زرشک را می توانید در انواع پلوها، خوراک ها، کوکوها و دلمه ها به کار برید.

شلغم

دارای ویتامین های BوA ، مواد سفیده ای، آرسنیک، مواد چربی، منیزیم، فسفر، قند طبیعی و سلولز است در نتیجه برای بیماران مبتلا به بیماری قند، سبزی مناسبی است.

شلغم خاصیت میکروب کشی دارد. بنابراین برای درمان سیاه سرفه، برفک، آبسه، دمل، آنژین و آسم مفید است.

کاربرد:

از شلغم می توانید در انواع سوپ ها، آش ها، خوراک ها، به خصوص خوراک عدسی استفاده کنید.

کرفس

دارای ویتامین های CوBوA ، فسفر آهک و پتاسیم می باشد. کرفس اشتهاآور است و خون را صافه می کند. کرفس خام برای معالجه تنگی نفس، رماتیسم، گلو درد و نیز رنگ پریدگی مفید است.

کاربرد:

کرفس را می توانید در انواع سوپ ها، خورش ها، پلوها، خوراک ها، دلمه ها، اردورها و ترشی جات مخلوط به کار برید.

کاهو

سرشار از املاح و ویتامین های مورد نیاز از جمله ویتامین k است. کاهو برای درمان بیماری هایی چون یبوست، بیماری های کبد، امراض عصبی، نقرس و رماتیسم مفید است. کاهو، کلسترول خون را درمان می کند. سالاد کاهو و سیب زمینی برای افراد مبتلا به کم خونی نافع است.

کاربرد:

از کاهو می توانید در انواع سالادها، ساندویچ ها، کنار خوراک ها، مخلوط با ماست و یا شربت سکنجبین استفاده کنید.

کلم

دارای ویتامین C، ید، آرسنیک و آهک بوده در نتیجه در استحکام استخوان ها تاثیر دارد و برای کم خونی، سردرد و رشد اطفال مفید است. سوپ کلم برای افراد مبتلا به برونشیت و سینه درد نافع است. کلم پخته با کمی نمک و فلفل و کره برای درمان اسهال مفید است.

کاربرد:

از کلم می توانید درتهیه انواع سوپ ها، خوراک ها، پلوها و نیز ترشی جات مخلوط استفاده کنید.

کدو

دارای ویتامین A و املاح معدنی مورد نیاز بدن بوده، برای مبتلایان به بیماری های عفونی و یا اشخاصی که دوره نقاهت را می گذرانند و یا مبتلا به اختلالات هاضمه هستند و یا دچار بیماری های قلبی، حصبه و اسهال خونی شده اند مفید است. کدو برای افراد چاق که تحت رژیم لاغری هستند و یا مبتلایان به بیماری قند ضرر ندارد.

گل کلم

برای تقویت چشم، داشتن پوستی سالم و مقاومت بدن در برابر امراض مفید است.

کاربرد:

از گل کلم می توان درتهیه انواع خوراک ها، سالادها، سوپ ها، و ترشی جات استفاده کرد.

گوجه فرنگی

دارای مقدار زیادی املاح معدنی و ویتامین های مورد نیاز بدن می باشد. گوجه فرگی خون را تصفیه کرده و برای بیماران مبتلا به سنگ های کلیه، مثانه و کبد، ورم مفاصل و رماتیسم نافع است. آب گوجه فرنگی نیروبخش بوده و موجب تقویت جسم می شود.

کاربرد:

از گوجه فرنگی می توانید در تهیه انواع دلمه، خورش، پلو، سوپ و خوراک استفاده کنید.

گل بنفشه

جوشانده بنفشه برای درمان آنژین و جوشاند ی آن با عسل، برای درمان برونشیت، سیاه سرفه، گریپ و میگرن مفید است. برای تهیه جوشانده بنفشه با عسل،۵۰ گرم بنفشه خشک را در یک لیتر آب سرد ریخته و روی آتش حرارت دهید، وقتی جوش آمد از روی حرارت برداشته، در آن را بگذارید و به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید سپس با عسل، شیرین کنید.

لوبیا سبز

دارای ویتامین ها و مواد معدنی فراوانی بوده و برای بیماری قلبی، سبزی مناسبی است.

کاربرد:

از لوبیا سبز می توانید در انواع خوراک ها، خورش ها، پلوها، سالادها و نیز سوپ ها استفاده کنید.

هویج

سرشار از ویتامین های DوCوBوA می باشد. آشامیدن یک لیوان آب هویج در روز رنگ چهره را باز، پوست را نرم و لطیف و چشمان را شفاف می کند. هویج برای افراد مبتلا به امراض کلیوی و رشد کودکان مفید است. اشخاصی که رژیم لاغری دارند، می توانند قبل از غذا با آشامیدن مقداری آب هویج به عنوان ضد اشتها استفاده کنند.

کاربرد:

آب هویج را می توانید به تنهایییا با دیگر آب میوه ها ترکیب کرده بیاشامید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط