خواص درمانی بلوط

خواص درمانی بلوط:

خواص درمانی بلوط
خواص درمانی بلوط

بلوط درخت بومی در مناطق معتدله است و در ایران در جنگهای کردستان ،‌لرستان و کهکلویه می روید . ارتفاع این درخت در بعضی نواحی تا ۵۰ متر و قطر تنه آن به ۳ متر نیز می رسد . برگهای درخت بلوط پنجه ای و مانند انگشتان دست می باشد . میوه درخت بلوط که به نام بلوط معروف است مانند فندق بوده و در پیاله ای جای می گیرد.

خواص داروئی:

خواص درمانی بلوط
خواص درمانی بلوط

بلوط از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است
خواص میوه بلوط میوه بلوط از قدیم الایام مورد مصرف بوده و از آن به عنوان غذا استفاده می کرده اند . حتی اگر آنرا خشک و در کرده و با در گندم مخلوط می کنند و از آن نان تهیه می نمایند . می توان بلوط را بوداده و سپس آنرا در کرده و از آن چائی تهیه کرد . مقدر مصرف آن یک قاشق چایخوری در یک لیوان آب جوش می باشد .

این دم کرده را می توان برای مورد زیر بکار برد . ۱٫بواسیر را برطرف می کند . ۲-اسهال ساده و اسهال خونی را رفع می کند . ۳-درد معده و گاز معده را برطرف می کند . ۴-برای رفع کم خونی موثر است . ۵-نرمی استخوان را درمان می کند . ۶- برای تقویت عمومی بدن موثر است . ۷-برای معالجه اسهال اطفال ،‌در بلوط را با کاکائو مخلوط کرده و دم کرده آنرا به اطفال می دهند . خواص درخت بلوط برای استفاده از پوست درخت بلوط یم توان آنرا در کرده و با عسل مخلوط کنید و یا اینکه یک قاشق در آنرا در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه دم کنید .
۱- خونریزیها را متوقف می سازد . ۲-درمان کننده بواسیر خونی است . ۳-خاصیت ضد عفونی درد . ۴-ادرار را زیاد می کند . ۵-ترشحات زنانه را از بین می برد . مصارف خارجی پوست درخت بلوط برای استفاده خارجی از جوشانده پوست درخت استفاده می شود . بدین منظور باید ۱۵ گرم پوست درخت را در یک لیتر آب جوش ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد تا حجم آن به دو سوم تقلیل یابد . از این جوشانده می توان بعنوان کمپرس استفاده کرد و یا آنرا در وان حمام ریخته ودر آن ساتراحت نمود .

 

۱)خون مردگی را درمان می کند . ۲)اگزما را از بین می برد. ۳)برای درمان بیماریهای پوستی در وان حمام که در آن جوشانده پوست درخت بلوط را ریخته اید به مدت یکربع ساعت استراحت کنید . ۴)اگر واریس درید این قسمتها را با جوشانده پوست بلوط کمپرس کنید . گز علفیدر اثر نیش زدن حشره ای مخصوص به برگ و یا شاخه های درخت بلوط ماده ای به بیرون تراوش می کند که در اثر مجاورت با هوا سفت شده و به صورت دانه هایی به قطر ۲ سانتیمتر بر روی ساقه و یا برگ ظاهر می شود . برای استفاده از گز شاخه های درخت را تکان می دهند تا دانه های گز به زمین بریزد . البته این دانه ها مخلوط با برگ و پوسته درخت است که باید تمیز شود . گز علفی از نظر طب قدیم ایران گرم و خشک است .

برای استفاده طبی از گز علفی می توان آنرا با عسل مخلوط کرد و یا جوشانده آنرا تهیه نمود .( ۵۰ گرم در یک لیتر آب جوش ) خواص گز علفی۱)قابض است . ۲ ) خونریزیها را متوقف می سازد . ۳)مقوی معده است . ۴)تقویت کننده دستگاه تنفسی است . ۵)سینه را نرم و صدا را صاف می کند . ۶)سرفه ها را برطرف می کند . ۷)تنگی نفس را درمان می کند. ۸)برای معالجه بواسیر گز علفی را با عسل مخلوط کرده و بر روی بواسیر بگذارید . مضرات : مضرات خاصی برای آن بیان نشده است.

موارد استعمال:

خواص درمانی بلوط
خواص درمانی بلوط

قوی ترین قابض گیاهی است.تمام گیاه و خصوصا پوست ان دارای تانن است.پوست درخت فقط برای استعمال خارجی باید به کار برده شود
استعمال خارجی
جوشانده پوست درخت .برای شستشو در موارد بواسیر.زیادی ترشحات سفید رنگ رحم و تورم رحم.جوشانده برگها برای غرغره کردن در موارد تورم لوزه ها و حلق به کار می رود.

مواد شیمیایی شناخته شده در گیاه:

خواص درمانی بلوط
خواص درمانی بلوط

در پوست درخت بلوط حدود بیست درصد ترکیبات عالی از قویترین مواد قابض گیاهی وجود دارد به علاوه مواد موثردیگری در ان یافت شده است.که مهمترین انها عبارت است از ماده سرخ بلوط یا کرسیر و برین که استر اسید الاژیک مرکب از قند و اسید کرسیتانیک است و ماده رنگین به رنگ زرد به نام کرسیترین یک صمغ کاتشین .اسید های سیتریک .اکسالیک و بلاخره املاح معدنی گوناگون. .

منبع:

درباره نویسنده

مطالب مرتبط