خواص کلم بروکلی

خواص کلم بروکلی

خواص کلم بروکلی
خواص کلم بروکلی

کلم بروکلی که نام ان از لاتین گرفته شده است که در لاتین به معنی شاخه نام دارد.بروکلی در ابتدا در ایتالیا رشد می کرده که به ان کالابریز می گفتند که بعد ها به ان نام بروکی را دادند.بهترین فصل برداشت ان پاییز و زمستان است که جزو خانواده و دسته کلم ها قرار دارد.که ساقه ان باید سفت باشد و سر ان به رنگ سبز یا بنفش است. .

غنچه های آن باید به صورت بسته باشد و گل های آن زرد نشده باشد. قسمت خوراکی بروکلی سر نامیده میشود سر اصلی در مرکز و بالای گیاه روئیده شده است، وقتی سر اصلی برداشته شود و قطع شود، سرهای جانبی شروع به رشد کرده و نمایان می شود.

بروکلی دارای ماده ای بنام سولفورافان است که با استفاده طولانی و پی در پی از ان ، اندازه و تکثیر تومورهای سرطانی را به نحو چشمگیری کاهش می دهد. از ابتلا به سرطان بخصوص سرطان سینه، معده، روده بزرگ، رکتوم و ریه در انسان جلوگیری می نماید.
بروکلی به دلیل داشتن ویتامین هایی نظیر ویتامین کا .آ.سی.و همچنین مقدار زیادی اهنکاراتنوئیده.فیبر.ویتامین ها است.که یکی از مهمترین خواص ان از سرطان روده جلوگیری می کند.

خواص کلم بروکلی
خواص کلم بروکلی

یک انتی اکسیدان قوی محسوب می شود این کلم به علت داشتن مقدار فراوانی ویتامین .فیبر و بتاکارون رادیکال ازاد در بدن هستند و پیری را به عقب می اندازند و به علت فیبر فراوان ان برای افراد دیابتی بسیار مفید است و افرادی که دیابت دارند باید این کلم را جزو وعده های غذایی خود قرار دهند.
همان قدر که در شیر کلسیم وجود دارد در کلم بروکلی هم به همان اندازه کلسیم وجود دارد و کسانی که دارای پوکی استخوان هستند از این کلم استفاده کنند.کلم بروکلی یکی از غنی ترین منبع اهن در میان سبزیجات ها به شمار می رود.

بهترین کلم بروکی دارای شاخه هایی با رنگ سبز تیره هستند که نشانگر ان است که دارای مواد عالی هستند و ساقه های ان سفت باشد نه لاستیکی شکل.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط