خواص گیاهی آویشن

خواص گیاهی آویشن

خواص گیاهی آویشن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
خواص گیاهی آویشن

آویشن گیاهی است که از هزاران سال قبل هم از ان استفاده دارویی میشده است.این گیاه در مناطق مدیترانه ای و بخش های خاصی از آمریکا بوده .در آشپزی از ساقه و برگ ان به عنوان ادویه و طعم دادن به غذا استفاده می شود.که معمولا در سوپ ها سس ها و غذاهای گوشتی به کار می رود. از برگ خشک شده آن می توان به عنوان دم نوش استفاده کرد.روغن و کرم ان نیز برای پوست مفید است. این گیاه سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده.در برابر بیماری های مزمن بدن را محافظت می کند.تحریک جریان خون وجلوگیری از عفونت های قارچی و کاهش استرس می باشد.

مزایای خاصیت ضدقارچی:

خواص گیاهی آویشن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
خواص گیاهی آویشن

مشهورترین ماده‌ی فعالی که در آویشن وجود دارد ،تیمول می باشد. این ترکیب آلی دارای اثرات بسیار زیادی بر روی بدن است. مثلا این ترکیب می‌تواند از عفونت های قارچی و ویروسی جلوگیری کند. بنابراین فشار بر روی سیستم ایمنی بدن کاهش پیدا می‌کند.

خاصیت آنتی اکسیدانی:

خواص گیاهی آویشن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
خواص گیاهی آویشن

آویشن دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی بوده و برای سلامت کلی بدن بسیار مفید است. آنتی اکسیدان‌های فنولی موجود در آویشن همچون لوتئین، زیگزانتین و تیمونین باعث خنثی سازی و حذف رادیکال‌های آزاد در بدن می‌شود. رادیکال‌های آزاد از محصولات جانبی خطرناک حاصل از متابولیسم سلولی است که می‌تواند آسیب عمده‌ای به سلول‌های سالم بدن برساند. این آنتی اکسیدان‌ها همچنین می تواند از استرس اکسیداتیو در تمامی اندام‌های بدن جلوگیری کند.

گردش خون:

غلظت بالای آهن و سایر مواد معدنی در آویشن ، آن را به یک ماده‌ی ایده آل برای تحریک جریان خون تبدیل کرده است. افزایش گردش جریان خون در بدن و اکسیژن رسانی به اندام‌ها ، بسیار ضروری بوده و می‌تواند برای سلامت بدن بسیار مفید باشد.

سلامت قلب:

آویشن از انتی اکسیدان ها .مواد معدنی و ویتامین ها که در اویشن وجود دارد.دارای تاثیراتی کوچک بر قلب می گذارد اما پتاسیم موجود در آن بسیار مهم است.پتاسیم گشاد کننده رگ های عروقی است.جلوگیری از تصلب شریان ها و جلوگیری از سکته مغزی و حملات قلبی .می تواند عمر فرد را افزایش دهد.

قویت بینایی:

خواص گیاه آویشن
خواص گیاهی آویشن

غلظت کاروتنوئید و ویتامین A موجود در آویشن یک عامل آنتی اکسیدانی موثر برای سلامت چشم است. کاروتنوئیدمی‌تواند رادیکال‌های آزاد در سیستم چشم را خنثی سازد و گسترش دژنراسیون ماکولا و آب مروارید را کند نماید.

سیستم ایمنی بدن:

سطوح بالای ویتامین C موجود در آویشن می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند. ویتامین C تولید گلبول‌های سفید را تحریک سازد. گلبو‌ل‌های سفید اولین خط دفاعی در بدن هستند. ویتامین C نیز نقش مهمی در تولید کلاژن بازی می‌کند. کلاژن برای تولید وترمیم سلول‌ها، ماهیچه‌ها، بافت ها و رگ‌های خونی ضروری است.

منبع:shshrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط