داشتن روده های سالم

داشتن روده های سالم

داشتن روده های سالم:طبق تحقیقات انجام شده بیشتری سرطان های روده ارثی می باشد.پس در نتیجه بستگی به مواد غذایی که و محیط زندگی ما دارد.همانطور که رژیم غذایی تاثیر مثبت و هم منفی را بر روی مغز .قلب .استخوان هایمان دارد .روده نیز تحت تاثیر مواد غذایی و چیزهایی که ما در طول روز می خوریم است.روده بخش مهمی از دستگاده گوارش را تشکیل می دهد.که می تواند دچار بیماری هایی نظیر التهاب روده .کولیت اولسراتیو.بیماری کرون.و سرطان روده بزرگ می باشد.

بهترین مواد غذایی برای داشتن روده های سالم

داشتن روده های سالم-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
داشتن روده های سالم

درمان این مشکلات شامل ایجاد اصلاحات در رژیم‌غذایی و سبک‌زندگی، دارو و جراحی می‌باشد. سرطان روده بزرگ یکی از جدی‌ترین بیماری‌های روده و سومین سرطان متداول و کشنده می‌باشد. عوامل خطرزای سرطان روده سن (بعد از ۵۰ سالگی احتمال بروز آن بالاتر می‌رود)، نژاد (سیاه‌پوستان بالاترین درصد ابتلا به آن را دارند)، سابقه خانوادگی، پلیپ‌های قبلی، بیماری التهاب روده، سیگار و مصرف بالای الکل است.

 

ارتباط بین چاقی و افزایش احتمال ابتلا به سرطان روده می‌تواند به عوامل مختلفی مثل بالا رفتن سطح انسولین در خون، وضعیتی که معمولاً در افراد چاق پیش می‌آید، مربوط باشد. بالا رفتن انسولین و وضعیت‌های مرتبط مثل مقاومت انسولین می‌تواند ایجاد برخی تومورهای خاص ازجمله روده را بالا ببرد.

بهترین مواد غذایی برای داشتن روده سالم

داشتن روده های سالم-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
داشتن روده های سالم

مصرف گوشت و به ویژه گوشت های فراوری شده از غذاهای خود کم کنید به ویزه گوشت های فراوری شده مثل سوسیس.کالباس.هات داگ.بیکن.که دارای ترکیباتی حاوی نگهدارنده ها هستند.

داشتن روده های سالم-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
داشتن روده های سالم

 

مصرف قند را محدود کنید. تحقیقات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به کولیت اوسراتیو و بیماری کرون معمولاً رژیم‌های غذایی پرقند و کم‌فیبر دارند. بااینکه قند مستقیماً با پیشرفت سرطان روده در ارتباط نیست اما غذاهای با میزان قند بالا معمولاً کالری بالایی دارند و می‌توانند موجب افزایش وزن و چاقی شوند.

 

مصرف فیبر بسیار کمک خوبی برای روده های ما است که هم خطر ابتلا به سرطان را کم کرده و هم فرد دچار یبوست نمی شود.بهترین میزان مصرف فیبر در طول روز باید ۲۵ تا ۳۵ گرم باشد.که می توان ان ها را در رژیم غذایی خود یافت کرد.بهترین مواد که دارای فیبر زیادی هستند میوه و سبزیجاتی مانند:بروکلی.گلابی.سیب.موز.پرتقال.ذرت.است و دیگری غلات که دارای فیبر فراوانی است.

داشتن روده های سالم-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
داشتن روده های سالم

 

غلات و حبوبات را هوشمندانه انتخاب کنید. غلات کامل موادغذایی هستند که همه قسمت‌های مهم را در خود نگه داشته و جزء موادغذایی طبیعی هستند. همه افراد بزرگسال می‌بایست نیمی از غلات و حبوبات مصرفی خود مثل جو و گندم را در سه تا پنج وعده‌غذایی به شکل غلات کامل استفاده کنند. بعضی غلات کامل آماده مثل جو، آرد گندم کامل و برنج قهوه‌ای نسبت به انواع تصفیه‌شده‌شان مثل آرد‌سفید و برنج سفید، حاوی ویتامین‌ها، موادمعدنی، فیبر، اسیدهای چرب لازم، آنتی‌اکسیدان‌ها و ترکیبات طبیعی گیاهی مفید برای روده بیشتری هستند.

داشتن روده های سالم-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
داشتن روده های سالم

آزمایشات منظم را فراموش نکنید

یکی دیگر از راههای جلوگیری از سرطان روده جدا از مصرف غذایی انجام ازمایشی به نام کلونوسکوپی که به دکتر ها کمک می کند تا روده را به طور کامل بررسی کنند..
کلونوسکوپی خطر سرطان را پایین می اورد زیرا با انجام این آزمایش پلیپ های سرطانی را تشخیص داده و ان ها را برداشته و نمی گذارند باعث سرطان شوند و این پلیپ ها را در حین آزمایش بر می دارند.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط