درمان بی خوابی

درمان بی خوابی

بابونه

درمان بی خوابی
درمان بی خوابی

از هزاران سال قبل تا به امروز برای خوابی راحت تر و ارامش از چای بابونه استفاده می کرده اند.اما امروزه بر اساس تحقیقات دانشمندان هم ان را تایید کرده اند.این چای برای بیشتر افراد مفید و ارامش بخش است هیچ خطری با مصرف ان انسان را تهدید نمی کند.البته افراد دیگه ای هم هستند که به این گیاه حساسیت دارند.مثال افراد باردار یا شیر ده نباید از این گیاه مصرف کنند.

 

سنبل الطیب

درمان بی خوابی
درمان بی خوابی

 

بیشتر از ۲۰۰۰ سال است که سنبل الطیب برای درمان اضطراب و بعنوان آرامبخش مصرف می شود. بررسی ۱۶ تحقیق نشان می دهد که سنبل الطیب (والریان) می تواند به افراد برای سریعتر خوابیدن کمک کند. هرچه طول مدت مصرف سنبل الطیب بیشتر باشد اثر آن هم بیشتر می شود، پس بهتر است برای مدت کوتاهی هر شب آنرا مصرف کنید. توجه کنید که نباید سنبل الطیب را با داروهای خواب آور مصرف کرد و همچنین ممکن است برای برخی افراد ایجاد اذیت کند. برای شروع به مصرف آن از مقادیر کم شروع کنید و کم کم این مقدار را زیاد نمایید. مصرف سنبل الطیب برای دوره ی چهار تا شش هفته ایمن است.

توصیه هایی برای بهتر خوابیدن

 

قبل از استفاده از دارو پزشکان توصیه می کنند، که شما راههای زیر را برای بهتر خوابیدن انتخاب کنید:

 

در محیط آرام و کم نور بخوابید. از چشم بند و گوشبند موقع خواب استفاده کنید.
از دوساعت قبل از خواب از وعده های غذایی سنگین بپرهیزید.
از ۴ تا ۶ ساعت قبل از خواب از مصرف کافئین(چای یا قهوه) اجتناب کنید.
ورزش های منظم مثل پیاده روی به شما کمک می کند تا هورمون های استرس زا را کاهش دهید و بهتر بخوابید. البته درصورتیکه دوساعت مانده به خواب شروع به ورزش نمایید، خواب برای شما سخت تر هم می شود.

 

بعد از ظهرها زیاد نخوابید.

 

اطمینان حاصل کنید که اتاق شما تهویه و دمای مناسبی دارد.
حیوانات خانگی را از محیط خواب خود دور کنید.
راههای آرامش بخش مثل مدیتیشن را قبل از خواب امتحان کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط