درمان دیابت (انسولین)

دیابت, درمان دیابت, انسولین

درمان دیابت : دیابت به یک بیماری جدی در قرن ۲۱ تبدیل و تعدادی زیادی از انسان ها در سراسر دنیا به آن مبتلا می باشند متاسفانه در کشور ما نیز در سال های گذشته تعداد افراد مبتلا به بیماری دیابت ازدیاد یافته و پیش بینی می شود این روند در سال های آینده نیز افزایش یابد.

عواملی مانند تغذیه ناصحیح، کاهش کیفیت مواد غذایی، چاقی و ازدیاد وزن، بی تحرکی، استعمال دخانیات و مصرف بی رویه نوشیدنی های حاوی الکل، آلودگی هوا و غیره شانس ابتلا به بیماری دیابت را افزایش می دهند و از طرفی دیگر تشخیص دیر هنگام این بیماری روند درمان و بهبود را دشوارتر می کند. درمان دیابت برچسب میباشد.

دیابت, درمان دیابت, انسولین و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
درمان دیابت (انسولین)

بیماری دیابت چیست و چگونه آن را تشخیص دهیم؟
زمانی که میزان قند در خون بیش از حد طبیعی باشد در علم پزشکی به آن دیابت گویند و برای تشخیص آن معمولا آزمایش قند خون(FBS) بصورت ناشتا انجام می شود، چنانچه در نتیجه آزمایش میزان قند کمتر از mg/dl 105 باشد فرد سالم است و اگر این میزان بین mg/dl 105-126 بوده حالتی است که به آن اختلال در متابولیزم قند گوییم و فرد در آستانه ابتلا به بیماری دیابت است و برای پیشگیری نیازمند تغییراتی در برنامه غذایی، میزان فعالیت بدنی، انتخاب مکمل های غذایی مناسب و حتی کاهش وزن است و چنانچه نسبت به انجام آن ها اقدام نکند در آینده نه چندان دور به دیابت مبتلا خواهد شد و اگر میزان قند هر عددی بیشتر از mg/dl 126 باشد یعنی فرد به دیابت مبتلاست البته برای اطمینان معمولا مجددا این آزمایش را در روز دیگر تکرار می کنند و اگر میزان قند در آزمایش دوم نیز بیشتر از mg/dl 126 باشد ابتلا به بیماری دیابت قطعی است.

قبل از اینکه به بررسی علل بیماری دیابت و نحوه درمان دیابت بپردازیم اجازه دهید ابتدا نقش قند در بدن و نحوه متابولیزم آنرا برای شما توضیح دهم:

گلوگز(قند) به عنوان سوخت بدن محسوب می شود و در حقیقت ماده ای است که بدن آنرا به انرژی تبدیل و برای فعالیت های خود از آن استفاده می کند. بسیار مهم است که چرخه متابولیزم قند در بدن به درستی انجام شود تا از قوا و سلامت کافی برخوردار باشیم. در زیر به زبان ساده توضیح می دهم که بدن چگونه قند را به انرژی تبدیل می کند:

بعد از خوردن غذا قند(گلوگز) خون افزایش می یابد و لوزالمعده(پانکراس) میزانی انسولین در خون آزاد می کند که باعث جمع آوری گلوگز از خون و حمل آن به سلول هایی از بدن می شود که به سوخت(انرژی) احتیاج دارند. سلول هایی که سوخت آن ها از گلوگز است دارای گیرنده هایی برای دریافت انسولین در پوسته خارجی خود می باشند تا انسولین بتواند از این طریق به آن ها متصل و گلوگز وارد سلول ها شود. گلوگز بعد از ورود به سلول مشتعل و به گرما و ای تی پی (ATP(Adenosine Triphosphate تبدیل می شود، ای تی پی مولکولی است که انرژی را در خود ذخیره و در هنگام نیاز آنرا آزاد و در اختیار سلول قرار می دهد تا برای فعالیت خود از آن استفاده کند.

بعضی از سلول های بدن برای تبدیل گلوگز به انرژی نیازمند اکسیژن بوده که به این فرآیند متابولیزم هوازی گویند، این سلول ها دارای جزئی به نام میتوکندری می باشند و برخی دیگر از سلول ها می توانند بدون نیاز به اکسیژن گلوگز را به انرژی تبدیل کرده که به آن متابولیزم غیر هوازی گویند. (برچسب های این قسمت عبارتند ازدرمان دیابت بیماری دیابت)

گلوگز سوخت بسیاری از سلول های بدن است که یکی از مشتریان همیشگی آن سلول های عضلات می باشند که می توانند هم بصورت هوازی و هم غیر هوازی گلوگز را تبدیل به انرژی کنند. زمانی که اکسیژن کافی موجود باشد این سلول های بصورت هوازی گلوکز را به انرژی تبدیل می کنند اما در زمانی که اکسیژن کافی در دسترسشان نیست بصورت غیر هوازی آنرا به انرژی تبدیل کرده که در این حالت بخشی از آن به اسید لاکتیک تبدیل می شود، اسید لاکتیک سبب گرفتگی و درد عضلات می شود و دلیل اینکه در هنگام ورزش های طولانی درد در عضلات خود احساس می کنید همین امر است، یعنی زمانی که میزان اکسیژن در خون در حین فعالیت های بدنی کاهش می یابد، سلول های عضلات مجبورند بصورت غیر هوازی گلوگز را به سوخت تبدیل کنند که بخشی به اسید لاکتیک تبدیل شده و سبب گرفتگی و درد عضلات می گردد. (درمان دیابت و بیماری دیابت برچسب های این قسمت می باشند)

دیابت در دوران بارداری:

در دوران بارداری میزان بعضی از هورمون ها که با عملکرد هورمون انسولین تداخل دارند در بانوان افزایش می یابند که سبب می شود بدن نتواند از انسولین آن طور که باید استفاده کند و در نتیجه قند خون افزایش می یابد، معمولا بعد از به دنیا آمدن نوزاد میزان قند خون به حالت طبیعی باز می گردد، البته خانم هایی که در دوران بارداری افزایش قند خون را تجربه می کنند در آینده شانس بیشتری برای ابتلا به دیابت نوع ۲ دارند و باید با ورزش مرتب و رعایت برنامه غذایی از خطر ابتلا به دیابت بکاهند.

علائم بیماری دیابت:

در زیر بعضی از علائم بیماری دیابت مهم و اولیه بیماری دیابت را می نویسم، این علائم مربوط به زمانی است که بیماری دیابت پیشرفت زیادی نکرده و قند خون افزایش شدیدی نیافته است.

پر ادراری و تکرر در ادرار: در بیماران دیابتی کلیه ها برای دفع قند مازاد از جریان خون، بیشتر فعالیت می کنند و همین امر سبب افزایش میزان ادرار و تعداد دفعات آن می شود، این مشکل بویژه هنگام شب و خوابیدن بیشتر مشهود است.

تشنگی بیش از حد: تشنگی بیش از حد رابطه مستقیم با تکرر ادرار دارد، با فعالیت بیشتر کلیه ها و تکرر ادرار بدن دچار کم آبی می شود و فرد دیابتی دائما احساس تشنگی می کند.

خستگی مفرط: از آنجا که سلول های بدن نمی توانند قند را به درستی به انرژی تبدیل کنند فرد دیابتی دائما با خستگی و کمبود انرژی روبرو می شود.

افزایش عفونت و بیماری های قارچی: از آنجا که باکتری ها و قارچ ها برای رشد و تکثیر نیاز به قند و محیطی شیرین دارند عفونت های قارچی در افراد دیابتی بیشتر دیده می شود.

سردرد های مکرر: نوسانات قند خون سبب سردرد های مکرر می شود.

ایجاد مشکلات در بینایی: ازدیاد قند در خون سبب بروز مشکلاتی در بینایی از قبیل تاری دید، شب کوری و غیره می گردد، اگر قند بیش از حد افزایش یابد حتی می تواند سبب کوری شود.

افزایش و یا کاهش شدید وزن

چنانچه بیش از ۲ علائم از موارد ذکر شده را همزمان تجربه می کنید حتما به پزشک جهت چکاپ و بررسی وضعیت قند خود مراجعه نمایید.

برای درمان دیابت شما می تواید از عرق بوقناق استفاده نمایید که یک روش درمان مفید و سریعی است و از اکسیر سلامتی برای سلامت خود نیز استفاده کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط