درمان قطعی یبوست

درمان قطعی یبوست

یبوست درد بسیار آزار دهنده ای است اما به راحتی می توان به درمان قطعی یبوست پرداخت و جلوی این درد را گرفت.یبوست زمانی اتفاق می افتد که روده بزرگ آب زیادی از مواد که از ان عبور می کند را جذب کرده و باعث می شود مدفوع خشک شود و به این حالت یبوست می گویند و این عامل بستگی به تغذیه دارد.
به گزارش چندین پزشک که اعلام کرده اند اولین عامل یبوست استفاده نکردن از فیبرهای محلول و نا محلول کافی است.فیبر های محلول در موادی مانند جو.مرکبات.حبوباتوجود دارد و فیبرهای نا محلول در سبوس گندم.انواع سبزی ها آجیل.منبع بسیار خوب فیبر هستند و حجم مدفوع را افزایش می دهند.
یکی دیگر از عوامل یبوست کم آبی بدن می باشد.روزانه خوردن هشت لیوان اب در روز بسیار کمک می کند.
لازم به ذکر است که خوردن هشت لیوان اب در اب کافی نیست این زمانی صدق می کند که شما از مواد غذایی حاوی فیبر هم در کنار ان مصرف کنید.

 

سبزیجات خانواده کلم را زیاد مصرف کنید

درمان قطعی یبوست.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان قطعی یبوست

 

حتی اگر فیبر مصرف میکنید اما یبوست دارید ممکن است باز هم به فیبر بیشتر نیاز داشته باشید. کلم بروکسل، گل کلم، کلم پیچ و سبزیجات دیگر خانواده کلم منابع خوب فیبر هستند که به برطرف شدن یبوست کمک میکنند.

همچنین میتوانید از مکمل های فیبری اسفرزه استفاده کنید تا با سرعتی بیش از خوردن مواد غذایی به حجم مدفوع شما اضافه شود. اما از آنجایی که اسفرزه آب را به خود جذب میکند باید همراه با آن مقدار زیادی آب بنوشید در غیر این صورت نتیجه عکس داشته و یبوست ایجاد میکند.

 

آلو

درمان قطعی یبوست.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان قطعی یبوست

 

مادربزرگ ها درست می گفتند، آلوها سرشار از فیبر و مقدار زیادی قندهای قابل تخمیر میباشند که همانند ملین عمل میکنند.

 

قهوه

 

کافئین باعث انقباضات عضلانی در روده بزرگ می شود و در نتیجه حرکت مدفوع را تسهیل مینماید. قهوه سالمترین و قدرتمندترین منبع تحریک عضلات روده است. چای سبز و سیاه نیز برای این کار خوب است اما نوشیدن سه تا چهار مرتبه چای در روز با کافئین یک فنجان قهوه برابری میکند.

منیزیم

سیترات منیزیم و هیدروکسید منیزیم(نوعی مکمل و دارو) (شیر منیزیم) انواع خاصی از ملین ها هستند که به جای تحریک انقباض روده، آب را جذب روده میکنند. این مسهل ها سریع تاثیر میگذارند.

 

یوگا

درمان قطعی یبوست.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان قطعی یبوست

 

بیشتر ورزشها موجب انقباض و حرکات عضلانی میشود که غذا را در روده به حرکت در می آورند. به خصوص یوگا در این زمینه عالیست چون همه حرکات موثر بر اندام های میانی بدن در آن وجود دارد که موجب حرکات روده و فعال شدن عصبهایی میشود که به دفع کمک میکنند.

 

برگ سنا

درمان قطعی یبوست.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان قطعی یبوست

 

سنا (نوعی گیاه دارویی) که به صورت مکمل یا چای مصرف میشود، یک داروی سنتی مرسوم برای کمک به دفع و حرکات روده می باشد. برگ سنا مسهلی موثر است اما نباید آن را بیش از چند روز استفاده کنید چون بدن به آن عادت میکند و دیگر بدون آن نمیتوانید دفع مناسب داشته باشید.

 

ویتامینc

درمان قطعی یبوست.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان قطعی یبوست

چون بدن مقدار مشخصی ویتامین C را میتواند استفاده کند، دوز زیاد آن می تواند اسهال ایجاد نماید. اما تنها در صورتی که یبوست داشته باشید این تاثیر به مزاق شما خوش می آید. توصیه می شود دوز ۱۰۰۰ میلی گرمی از این ویتامین را سه مرتبه در روز مصرف کنید تا حرکات روده تان افزایش یابد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط