درمان کمر درد

درمان کمر درد

کمردرد مشکلی است که هم دلایل داخلی دارد و هم عوامل خارجی باعث بروز آن می شوند. ایستادن طولانی مدت، بارداری، بلند کردن چیزهای سنگین .نشستن غلط.قوز کردن.یا مشکلات ریوی می توانند باعث کمردردهای شدید شوند.
بیشتر این دردها سیاتیک است بیشتر در افراد بین ۳۰ تا ۳۵ سال به بالا دیده می شود..

براى جلو گیرى از ابتلاء به کمر دردهاى عادى باید اقدامات زیر را انجام دهیم:

 

۱- از دولا دولا راه رفتن و در حال قوز نشتن پرهیز کنیم و سعى نمائیم همیشه مستقیم راه برویم و نفسهاى عمیق بکشیم تا قلب و معده درست کار کند و خون به طرز صحیح در بدن جریان یابد.

۲- باید از پوشیدن لباس تنگ و کفش تنگ بپرهیزیم، مخصوصا خانمها باید به این نکته بیشتر توجه کنند و تندرستى خود را به خاطر کفشهاى پاشنه بلند و سوتین و کمربند تنگ به خطر نیندازند.

۳ – در موقع نشستن پشت میز، سعى کنیم همیشه با مستقیم نشستن، شانه و کمر خود را در حال استراحت نگاه بداریم و گاه گاهى وضع نشستن خود را تغییر بدهیم تا از فشار عضلات جلو گیرى نموده باشیم. اطمینان حاصل کنیم میز و یا صندلى بیش از اندازه بلند و یا کوتاه نیست و مىتوانیم روى آن راحت بنشینیم.

۴ – هر روز بطور منظم، به اندازه کافى ورزش کنیم. مخصوصا اطفال را وادار کنیم به اندازه کافى ورزش کنند تا عضلات پشت کمر شان نیرومند شود.

۵- در موقع خواب اطمینان حاصل کنیم که در بستر صاف و فرو نرفته می خوابیم. وجود هر نوع فرو رفتگى در بستر خواب موجب وارد آمدن فشار بر کمر است. افرادى که نسبت به کمر درد حساسیت دارند بهترست روى تخت خواب صاف چوبى و یا روى زمین بخوابند.

گیاهان دارویی مفید برای کمردرد عبارتند از:

 

بابونه

درمان کمر درد
درمان کمر درد

توصیه می شود افراد مبتلا به دردهای سیاتیکی، روزانه ۳۰ گرم گل بابونه خشک را در ۱ لیتر آب دم کرده و طی ۳ وعده، میل نمایند.

 

اکلیل کوهی

درمان کمر درد
درمان کمر درد

یکی از بهترین گیاهان دارویی که به سرعت دردهای سیاتیکی را آرام می کند، اکلیل کوهی است. طرز استفاده از این گیاه دارویی به این شکل است که دویست گرم برگهای خشک اکلیل کوهی را پودر کرده، در عسل خمیر نموده و روزانه ۱ قاشق مرباخوری میل شود.

خرما

درمان کمر درد
درمان کمر درد

خوردن روزانه چند عدد خرما و همچنین مالیدن مخلوطی از خرمای بدون هسته و دنبه و زنجبیل و کمی روغن کنجد به موضع درد و بستن آن روی ناحیه کمر، در تسکین درد بسیار مؤثر است.

 

گیاه خارخسک

درمان کمر درد
درمان کمر درد

یا شاخ و برگ تازه خارخسک را در روغن کنجد بجوشانید تا آب آن بخار شود و روغن بماند و این روغن را به مفاصل و کمر بمالید تا درد مفاصل و کمر رفع شود .

پسته

درمان کمر درد
درمان کمر درد

برای رفع سستی کمر مغز پسته را برشته کرده تا قهوه ای شود و با انگشت شست دست محکم گودی کمر را با این مغز های برشته مالش دهید تا روغن پسته وارد پوست کمر شود .

ترب سیاه

درمان کمر درد
درمان کمر درد

از دیگر داروهای مؤثر در درمان دردهای سیاتیکی و دیسک کمر، ترب سیاه است که می توان آب آن را میل نمود و تفاله اش را روی موضع درد بست.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط