درمان کم خوابی

درمان کم خوابی

داشتن خواب درست و سر وقت باعث می شودبر تمام اجزای بدن تاثیر مثبت می گذارد.اگر دچار بی خوابی هستید و در طول خواب شبانه بارها از خواب بیدار می شوید بهتر است ای موضوع را جدی بگیرید.
یکی از راههای درمان کم خوابی تغذیه است.تغذیه به درمان این مشکل بی خوابی بسیار کمک می کند.استفاده از مواد غذایی که ترشح ملاتون را تحریک می کند بهترین راه است.با افزایش سن و پیری و تغذیه نادرست و استرس این هورمون کمتر ترشح می شود.اما خوشبختانه بعضی از مواد غذایی هستند که می توانند جلوی این اتفق را گرفت و باعث افزایش این هورمون در بدن شد.

آناناس

درمان کم خوابی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان کم خوابی

تریپتوفان موجود در آناناس به بدن کمک می کند تا مقدار بیشتری هورمون سروتونین ترشح کند که این ناقل عصبی مسئول انتقال پیام های عصبی به نورون هاست. گرچه این هورمون اساسا موجب احساس سرحالی و خوش اخلاقی می شود اما کاهش سطح آن اختلالاتی در ترشح ملاتونین و آرامش بدن ایجاد می کند.

به علاوه، آناناس حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرها و ترکیبات آنتی اکسیدانی است که فواید بسیاری برای سلامتی طی فرایند هضم و مقابله با رادیکال های آزاد دارد.

موز

درمان کم خوابی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان کم خوابی

موز یک آرام بخش طبیعی برای مغز است و به شل شدن عضلات پس از یک روز تلاش و فعالیت کمک می کند. مقدار بالای تریپتوفان آن نیز در ترشح ملاتونین و خواب مطلوب و نیروبخش مؤثر است. می توان موز را به تنهایی یا همراه با انواع آبمیوه ها در برنامه روزانه گنجاند.

جو دوسر

درمان کم خوابی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان کم خوابی

یکی از کامل ترین غلات را باید جو دوسر دانست که برای بهبود کیفیت خواب بسیار عالی است. گرچه شاید مصرف آن به تنهایی چندان هضم راحتی نداشته باشد اما به کنترل اضطراب کمک کرده و عملکرد سیستم عصبی برای احساس آرامش بدن در زمان خواب را تسهیل می کند. مصرف آن به عنوان صبحانه و همچنین شام سبک توصیه می شود.

مارچوبه

درمان کم خوابی.اکسیر سلامتی.عرقبوقناق
درمان کم خوابی

مارچوبه سرشار از اسید فولیک و ویتامین C است که برای جذب مناسب تریپتوفان ضروری خواهد بود. مصرف آن در شب مانع از تجمع چربی ها در بدن می شود و عملکرد سیستم گوارش را بهبود می بخشد.

خشکبار

گردو و دیگر میوه های خشک هم خانواده آن سرشار از ملاتونین هستند که مصرف آنها در شب به خواب مطلوب و راحت کمک می کند. اسیدهای چرب امگا ۳ نیز ریز مغذی های ضروری برای سلامت سیستم قلبی عروقی و دیگر عملکردهای مهم بدن هستند. البته مصرف این خوراکی ها باید در حد متعادل باشد زیرا کالری بالایی دارند.

پیاز

درمان کم خوابی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
درمان کم خوابی

پیاز یکی از سالم ترین سبزیجات است که باید در برنامه غذایی باشد زیرا سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، آنتی اکسیدان ها و اسیدهای آمینه ضروری است. پیاز خواص مدر و تصفیه کننده بدن را دارد که دفع مواد زائد را تسهیل کرده و از بروز بیماری های مختلف پیشگیری می کند. در صورت کم خوابی نیز توصیه می شود حتما مصرف گردد زیرا به حفظ آرامش بدن کمک خواهد کرد.

زنجبیل

ریشه زنجبیل در همه جای دنیا شناخته شده است زیرا یک داروی مسکن و ضد التهاب طبیعی است. مصرف دمنوش زنجبیل به تسکین دردها و علائم مرتبط با التهابات بدن کمک می کند. همچنین ادویه ای سرشار از ملاتونین است که در خواب راحت نیز مؤثر خواهد بو

درباره نویسنده

مطالب مرتبط