دلیل تبخال زدن

دلیل تبخال زدن

دلیل تبخال زدن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
دلیل تبخال زدن

ممکن است کودک در سنین یک تا چهار سالگی به عفونت ویروسی دهان مبتلا شود. عامل این بیماری ویروسی است که موجب پدید آمدن تاول‌هایی ریز و شفاف در دهان می‌شود که گاه باز شده و دردناک بوده و به آن دلیل تبخال زدن می‌گویند.

بیش از نیمی از مردم در دوران کودکی یا نوجوانی به این بیماری مبتلا می‌شوند و سپس برای تمام عمر ویروس و پادتن ضد ویروس را با خود حمل می‌کنند. به هر حال، بیماری فقط در زمانی واگیردار است که ویروس فعال بوده و موجب پیدایش نشانه‌های بیماری شود.

دلیل تبخال زدن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
دلیل تبخال زدن

ویروس تبخال دو نوع دارد که هر یک نقاط مختلفی از بدن را متاثر می‌کند‌آن روبرو می‌شوید، سبب ایجاد تاول در دهان کودکان می‌شود. اگرچه این بیماری دردناک بوده و می‌تواند بار دیگر روی دهد، اما بیماری خطرناکی نیست.

دو نوع ویروسی که باعث بیماری می‌شوند، عبارتند از “هرپس سیمپلکس نوع یک” و “هرپس سیمپلکس نوع دو”، گونه نخست به طور معمول باعث عفونت در نواحی بالای کمر می‌شود و نوع دوم‌، نواحی زیر کمر را مبتلا می‌کند. همچنین می‌تواند نوزاد را به هنگام تولد آلوده کند.

دلیل تبخال زدن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
دلیل تبخال زدن

پس از این که بیماری به ظاهر از میان رفت،‌ ویروس بیماری در سلول‌های عصبی ناحیه زیرین پوست یا پوست به صورت نهفته زنده می‌ماند . فرد بیمار ممکن است تا آخر عمر حامل ویروس باشد. این ویروس پس از ماه‌ها یا سال‌ها در اثر تحریکاتی همچون نور شدید آفتاب،‌ تب و فشارهای روحی بار دیگر فعال شده و باعث بروز بیماری می‌شود.

بیش از نیمی از نوزادان نوعی پادتن علیه این ویروس را با خود دارند که از مادر خود گرفته‌اند. این کودکان تا شش ماهگی می‌توانند در برابر این بیماری مقاومت کنند. بر خلاف سایر بیماری‌های کودکان،‌ ابتلا به این بیماری موجب مصونیت دائمی کودک نمی‌شود، از این رو بیماری بار دیگر می‌تواند روی دهد. به هر حال تشخیص این که بیماری جدید بوده یا ناشی از فعال شدن دوباره ویروس قبلی است، به سادگی میسر نیست.

دلیل تبخال زدن.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
دلیل تبخال زدن

“هرپس سیمپلکس نوع یک” در بزاق، پوست،‌ ادرار، زخم و مدفوع شخص بیمار وجود دارد که البته رایج‌ترین شیوه انتقال عفونت،‌ از طریق بزاق (‌بوسیدن یا خوردن مشترک غذا) است.

عفونت اولیه با “هرپس سیمپلکس نوع یک” در بسیاری از کودکان علامتی ایجاد نمی‌کند،‌ اما در برخی از کودکان بویژه در سنین یک تا چهار سالگی، نشانه‌های بیماری به صورت التهاب حاد لثه‌ها و دهان آشکار می‌شود.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط