راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر
راههای افزایش شیر مادر

تغذیه مادر شیرده و نوع غذایی که او روزانه مصرف می‌کند، بر تولید شیر از سینه‌های او و یا عدم تمایل کودک به مصرف شیر تأثیر می‌گذارند. در واقع برخی مواد غذایی و گیاهی هستند که تولید شیر را در سینه‌های مادر افزایش می‌دهند. در حالی که برخی دیگر تولید شیر را کم می‌کنند. به علاوه این که مصرف برخی مواد غذایی و یا وجود برخی حالات در بدن مادر باعث می‌شوند تا کودک رغبتی به خوردن شیر مادر از خود نشان ندهد.

 

گیاهان افزایش دهنده جریان شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر
راههای افزایش شیر مادر

مصرف گیاهان بادیان، زیره سیاه، دانه و ریشه کرفس، شنبلیله، گل ختمی، گل بامیه، جوانه عدس و گل شاه پسند سبب افزایش جریان تولید شیر در سینه‌های مادر می‌شوند. ذکر این نکته ضروری است که این گیاهان را می‌توان از مراکز عرضه گیاهان ارگانیک و یا عطاری‌ها تهیه نمود.
نحوه مصرف این گیاهان نیز به این صورت است که یک قاشق مرباخوری از گیاهان ذکر شده را در یک قوری ریخته و ۱ فنجان آب جوش نیز اضافه نموده. پس از ۱۰ دقیقه دم‌نوش حاضر و قابل مصرف است. بهترین زمان جهت استفاده از این دم‌نوش ها بعد از ناهار و یا قبل از خواب می‌باشد.

 

گیاهان و مواد کاهش دهنده تولید شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر
راههای افزایش شیر مادر

مصرف الکل و نوشیدنی‌های حاوی الکل سبب کاهش تولید شیر مادر می‌شوند. در ضمن مصرف زیاد جعفری تازه، برگ سنا، قهوه و نسکافه، بابونه، انواع چای و دم‌نوش های حاوی یاس و کرچک می‌توانند تولید شیر در سینه‌های مادر را کاهش دهند.

 

عوامل مؤثر بر تغییر طعم یا بوی شیر مادر

راههای افزایش شیر مادر
راههای افزایش شیر مادر

مصرف سیر، پیاز و تره سبب بد بو شدن شیر مادر می‌شوند. از طرف دیگر استرس نیز سبب تلخ شدن شیر مادر خواهد شد.
یک نکته مهم که مادران در دوران شیردهی باید به آن توجه کنند، دقت در انجام ورزش‌های سنگین مانند بدن‌سازی و حرکات ایروبیک می‌باشد که متخصصان زنان در این زمینه توصیه می‌کنند که بهتر است این ورزش‌ها شش ماه بعد از زایمان انجام شوند. در ضمن از آنجایی که طعم شیر مادر یک تا دو ساعت بعد از ورزش متفاوت می‌گردد و کودک تمایلی به مصرف آن از خود نشان نمی‌دهد؛ بنابراین توصیه می‌شود مادران شیردهی که تمایل به انجام فعالیت‌های ورزشی دارند، قبل از ورزش به کودک خود شیر بدهید تا قبل از تغییر طعم شیر مادر در اثر فعل و انفعال‌های حاضر در اثر ورزش، کودکشان شیر کافی خورده باشد.

منبع:khabarpu.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط