رنگ موی گیاهی و روش نگه داری آن

روش نگه داری رنگ موی گیاهی

روش های نگهداری رنگ موی گیاهی : موهای رنگ شده بیشتر مستعد و در معرض آسیب هستند. بنابراین برای نگهداری از موهای رنگ شده باید نکاتی را رعایت کرد تا آسیب پذیری آنها هرچه کمتر شود. نخستین نکته‌ای که باید رعایت کرد، شستن موهای رنگ شده با شامپوهایی است که مخصوص موهای رنگ شده است. این شامپوها که علامت دارند به علت داشتن ترکیباتی خاص باعث افزایش جلوه رنگ موی گیاهی می شوند.

نور خورشید به علت اینکه دارای اشعه است، دشمن مو محسوب می شود. برای اینکه از تغییر سایه موی رنگ شده تان جلوگیری کنید، هرگز مویتان را در معرض آفتاب قرار ندهید. بلکه کلاه، روسری و یا با شال آن را پوشانده و در برابر آفتاب از آن محافظت کنید.

هرگز فراموش نکنید که کلر در آب استخر روی مو تاثیر منفی دارد، بنابراین اگر مویتان را خیلی روشن رنگ کرده‌اید، کلر استخر رنگ مویتان را زشت و بد رنگ می‌کند. اما در صورتی که تصمیم به شناکردن دارید و می‌خواهید به استخر بروید حتماً مویتان را با کلاه بپوشانید پیش از ورود به استخر، موهای رنگ‌شده را با آب بدون کلر شست‌وشو داده و حتماً مویتان را با کلاه شنا بپوشانید. پس از شنا نیز بلافاصله دوش گرفته و موهایتان را شست وشو دهید.

موهایی را که رنگ کرده‌اید با سشوار به هیچ وجه خشک نکنید. برای خشک کردن موی رنگ شده فقط از حوله استفاده کنید آنهم با روش گذاشتن و حتی الامکان اجازه دهید مویتان در هوا خشک شود.

از تقویت‌کننده‌های مو استفاده کنید. ۱۰ درصد از مو را آب تشکیل می‌دهد. اگر از میزان رطوبت مو کاسته شود، مو به‌طور طبیعی شروع به جذب آب می‌کند. استفاده از رنگ موی گیاهی باعث خشکی و شکنندگی و‌ ‌ریزش موی سر نمی‌شود. داروهای مرطوب‌کننده به تنهایی نمی‌توانند آب ازدست‌رفته را به موها بازگردانند. راه‌حل مناسب، استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است.

یکی از بهترین و غنی‌ترین گیاهان دارای اسید چرب که‌ ‌می‌تواند رطوبت کافی را به موهای خشک باز گرداند، زعفران است. چند قطره روغن زعفران‌ ‌را در کف دست بریزید و هر دو دست را به هم بمالید. سپس کف دست‌ها را به آرامی روی موهای خشک بمالید. در ابتدا نوک موهای خود را به این روغن آغشته کنید. مقدار چربی‌ای که در موهای شما نفوذ خواهد کرد نامحسوس است، ولی تداوم این کار باعث بازگشت رطوبت ازدست‌رفته به موهای شما خواهد شد. نکته دیگر اینکه موها را در زمان خیس بودن شانه نزنید و از شانه دندانه درشت استفاده کنید.

اگر رنگی که روی مویتان زده اید سه سایه روشن تر از رنگ اصلی موی شماست، ناچار هستید که هر ماه یکبار لااقل مویتان را رنگ کنید. اگر فرصت این کار را ندارید و ریشه ها رشد کرده اند از رنگ های استیک که شبیه به رژ لب هستند استفاده کنید و ریشه ها را موقتاً رنگ کنید. قبل از رنگ کردن مو به حمام نروید و بگذارید مویتان کمی چرب باشد تا بهتر رنگ را جذب کند. در ادامه مطلب با چند رنگ موی گیاهی آشنا میشوید.

روش نگه داری رنگ موی گیاهی و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
رنگ موی گیاهی و روش نگه داری آن

طلایی کردن مو (بلوند کردن موها) با رنگ موی گیاهی

برای این که موهای شما رنگ طلایی به خود بگیرد، یک پیمانه زردچوبه، سه برابر باقالای مصری، پنج پیمانه پوست دانه های سماق قرمز را در آب جوش ریخته و به مدت یک هفته در گوشه ای از خانه نگه دارید. بعد از این مدت محلول را به موهای خود مالیده و پس از چند ساعت بشویید.

با استفاده از گیاه اسپرک نیز میتوان موها را به رنگ طلایی در آورد. این گیاه انواع مختلفی دارد که از میان آنها تنها یک نوع برای رنگ آمیزی موی سر مناسب است بنابراین به هنگام تهیه این گیاه حتما به فروشنده توصیه کنید که اسپرک برای رنگ مو نیاز دارید. برای تهیه عصاره اسپرک نیز لازم است ۴ قاشق غذاخوری از آن را در ۳ لیوان آب بجوشانید و پس ازصاف کردن و سرد شدن آن را روی موهای خود ماساژ دهید. با ماساژ این عصاره روی موهایتان به مرور موها به رنگ زرد و پس از آن به رنگ بور درمی آیند.

قرمز کردن (شرابی کردن) مو با رنگ موی گیاهی

برای این که موهایتان به رنگ قرمز تبدیل شود سعد کوفی و کندو را نرم بسایید و در مقداری آب به مدت بیست دقیقه بشویید و مواد مانده را روی سر خود مالیده و به از سی دقیقه شستشو دهید.

رنگ موی گیاهی برای موی پرکلاغی

اگر مایلید موهای سفید شما به مدت یک سال سیاه بماند، هر شب نصف قاشق چای خوری هلیله سیاه را کوبیده و مقدار زیادی والک و سبوس برنج را میل کنید . همچنین برگ کنجد کوبیده را با حنا مخلوط کرده و با آب گرم خمیر کنید و روی سر خود بمالید. دیگر اینکه انجیر خشک را بسوزانید و سوخته آن را نرم کنید و بعد با روغن ریمان مخلوز و به مدت سی دقیقه روی سر گذاشته و شست و شو دهید.

خرمایی کردن موها با رنگ موهای گیاهی

برای خرمایی کردن موها صمغ درخت کاج و زعفران ساییده و حنا و زاج سفید را در سرکه حل کنید و به موهای خود بمالید و پس از سی دقیقه شست و شو دهید.

موهای زعفرانی با رنگ موهای گیاهی

برای زعفرانی کردن موهای خود یک پیمانه حنا و یک پیمانه سدر را مخلوط کرده و با آب گرم خمیر کرده و روی سرتان بمالید و بعد از چند ساعت بشویید. اگر محلول رنگ موی شمارا زعفرانی نکرد، دوباره این کار را امتحان کنید.

رنگ موی آبی لایت با عصاره گیاه آقطی

افرادی که چند تارموی سفید دارند و تعداد این تار موها در سر آنها به حدی است که موجب نارضایتی آنها می شود، می توانند از عصاره گیاه آقطی برای جلوه بیشتر موهایشان استفاده کنند. برای این منظور کافی است گیاه آقطی را از نزدیک ترین عطاری به منزل خود تهیه کنید و آن را با نیم لیتر آب روی حرارت ملایم بگذارید تا بجوشد. پس از ۱۰ دقیقه عصاره ای از این گیاه به دست می آید که ماساژ این عصاره روی سر و موها موجب تیره رنگ شدن موهای سفید می شود.البته باید توجه داشت که گیاه آقطی به دلیل تن آبی که در خود دارد موجب آبی شدن تارهای سفید شده و جلوه ای خاص به موهای شما می بخشد.

رنگ کردن تار موهای سفید

برای پوشاندن تار موهای سفید توصیه می شود ۲ قاشق غذاخوری تنباکو را با ۲ لیوان آب به مدت نیم ساعت بجوشانید و سپس موهای خود را با محلول خنک شده تنباکو ماساژ دهند تا تارهای موی سفید شده به رنگ مشکی در آیند.

نکته مهم: پیش از رنگ کردن کل موها با گیاهان طبیعی بخش کوچکی از موهایتان را بچینید و روی آن رنگ مورد نظر را امتحان کنید. در این حالت اگر از رنگ به دست آمده احساس رضایت داشتید آن را روی موهایتان بگذارید.

برای سلامت خود از اکسیر سلامتی و از عرق بوقناق برای درمان کبد چرب نیز استفاده نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط