روش های نگهداری لنز

روش های نگهداری لنز

روش های نگهداری لنز:همان‌طور که می‌دانید اشک مقداری نمک دارد و با تبخیر تدریجی اشک از چشم مقداری از نمک اشک درون چشم شما و سطح لنز باقی می‌ماند. دکتر بنجامین می‌گوید این نمک برای سلامت چشم مفید است اما باقی ماندن بیش از حد این نمک بر سطح لنز باعث حس خشکی و اذیت چشم می‌شود.
گریه کردن نمک چشم را می‌گیرد

 

 

روش های نگهداری لنز-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
روش های نگهداری لنز

اشکی که به‌طور طبیعی در کره چشم‌تان وجود دارد در مقایسه با اشکی که هنگام گریه کردن تولید می‌شود، شوری کمتری دارد، بنابراین وقتی گریه می‌کنید، میزان نمک در چشم‌تان افزایش پیدا می‌کند و تعادل شوری در چشم را به‌هم می‌زنید. حالا اگر مایع لنز شما شوری کافی را نداشته باشد، ممکن است باعث ایجاد حسی عجیب در چشم‌تان شود. دکتر بنجامین می‌گوید‌: البته گریه کردن به‌طور کلی چشم را تحریک کرده و داشتن جسم خارجی در چشم، شرایط را بدتر می‌کند، بنابراین بهتر است بار دیگری که می‌خواهید فیلم عاشقانه ببینید، به‌جای لنز از عینک طبی‌تان استفاده کنید.

 

لنزهای جدید سه لایه

روش های نگهداری لنز-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
روش های نگهداری لنز

 

بعد از یک دهه ‌تحقیق به‌دلیل شکایت از راحت نبودن لنزها‌، یک شرکت سازنده لنز در اوایل بهار امسال لنزی جدید با نام آلکون دیلیز یک تولید کرد. این لنز جدید اولین لنزی است که به‌جای اینکه از یک لایه ساخته شود، با سه لایه از ماده ساخته شده است؛ دو لایه سطحی از ژل هیدروفیلیک (‌آب دوست) و یک لایه میانی از سیلیکون هیدروژل. سیلیکون ژل نسبت به لنز‌های یک لایه قدیمی، قابلیت انحلال بیشتری با آب دارند. این لایه‌ها علاوه بر اینکه بسیار نازک و موثر هستند رطوبت بیشتری را به سطح کره چشم می‌رسانند. دکتر بنجامین از این لنزها روی بیمارانش استفاده کرده و گفته که به‌نظر می‌رسد آنها این لنزها را به اندازه لنزهای تخصصی دیگر دوست دارند.

 

لنزهای روزانه بهترند

روش های نگهداری لنز-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
روش های نگهداری لنز

 

لنزها انواع مختلفی دارند که شامل لنزهای روزانه (یکبار مصرف)، لنزهای دو هفته‌ای و لنزهای ماهانه می‌شوند. دکتر بنجامین می‌گوید بسیاری از کسانی که از لنز استفاده می‌کنند لنزهایی را به کار ‌می‌برند که مدت زمان بیشتری دارند. او تلاش می‌کند مردم را متقاعد کند از لنزهای یک‌روزه استفاده کنند، زیرا این لنزها ایمن‌تر هستند.

 

دور انداختن این لنزها در پایان روز به این معناست که شما به ظرفی برای نگهداری آنها احتیاج نخواهید داشت و این یعنی شانسی برای تولید باکتری‌ها در ظرف لنز و عفونت چشم شما وجود نخواهد داشت. مهم نیست که چقدر شما یک لنز را تمیز نگه می‌دارید، شما هیچ‌وقت نمی‌توانید تمام میکروب‌ها را از لنزتان پاک کنید. بنجامین می‌گوید توجه داشته باشید که لنزهای روزانه عفونت‌های چشمی کمتری ایجاد می‌کنند.

 

چطور لنز را تمیز کنید

روش های نگهداری لنز-اکسیر سلامتی-عرق بوقناق
روش های نگهداری لنز

 

– دست‌ها را خوب بشویید تا کثیفی و جرم‌های آلوده به چشمان‌تان وارد نشود.

– دست‌ها را با پارچه نخی خشک کنید تا پرزی به دست‌تان نچسبد.

-به دست‌تان کرم چرب‌کننده یا مرطوب‌کننده نزنید چون باعث می‌شود لنزتان آلوده شود. ابتدا لنز یک چشم را بیرون بیاورید و با محلول مخصوص تمیز کنید تا مواد آرایشی شسته شود. همین کار را با چشم بعدی انجام دهید.

– لنزها را در جا لنزی تمیز بگذارید و آن را با محلول مناسب و محلول ضدعفونی‌کننده پر کنید. هیچ‌وقت نگذارید جا لنزی شما بدون محلول بماند و خشک شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط