ساخت خمیر دندان گیاهی

ساخت خمیر دندان گیاهی:

ساخت خمیر دندان گیاهی
ساخت خمیر دندان گیاهی

سابقه استفاده از تمیز کننده‌ها و شوینده‌های دندان به دوران باستان برمی‌گردد. یونانی ها، رومی ها، یهودیان و بودائی ها از جمله اقوام اولیه‌ای هستند که قوانین مذهبی برای تشریح چگونگی تمیز کردن دندان، از جمله به وسیله چوب های جویدنی و اسفنج را وضع کردند.

تا کمی پیش از میلاد مسیح، اجزای تشکیل دهنده تمیز کننده‌های دندان، شامل عسل، مواد معطر، مواد معدنی و مواد دیگر بودند. جان گرین وود (دندانپزشک) به جرج واشنگتن توصیه کرده بود که برای رفع سیاهی دندان خود از گچ یا ساقه سرو یا کاج استفاده کند.

استفاده از نمک نیز از دوران های بسیار دور در کشورهای چین، یونان و روم متداول بود و بعدها در ایران توسط ابو علی سینا توصیه شد.

جزا تشکیل دهنده انواع خمیر دندان

اجزا تمیز کننده‌ها و شوینده‌های دندان تقریبا یکسان می‌باشند که به سه شکل خمیر ، پودر و یا مایع به کار گرفته می‌شوند.

طرز تهیه پودر دندان:

ساخت خمیر دندان گیاهی
ساخت خمیر دندان گیاهی

حدود سی گرم آهک مرده.بیست گرم قند شیر لاکتوز.حدود ده گرم پودر ریشه زنبق و سه قطره اسانس نعنا اضافه نمایید. در شیشه سر بسته نگهداری کنید .مقداری از پودر را روی مسواک ریخته دندان ها را مسواک کنید این ترکیب دندان ها را سفید و براق می کند.برای کسانیکه از خمیر دندانها حاوی مواد انتی سپتیک و کف کننده بیزارند این پودر دندان بسیار مفید بوده و تمیز کننده مطبوعی است.خمیر دندانهای معمولی در طولانی مدت موجب از بین بردن فلورای دندان می شود و غالبا به مینای دندانها صدمه وارد می کند.

روش ساخت خمیر دندان خانگی

ساخت خمیر دندان گیاهی
ساخت خمیر دندان گیاهی

شما می توانید با جوش شیرین یک خمیر دندان خانگی بسازید. اول باید ۳ قسمت جوش شیرین را به یک قسمت نمک مخلوط کنید بعد به آن ۳ قاشق چایخوری گلیسیرین اضافه کنید و برای خوشبو شدن نیز ۱۰ تا ۲۰ قطره اسانس مورد علاقه تان (نعنا، دارچین و…) به آن بیفزایید. سپس به مقدار کافی آب به آن اضافه کنید تا کاملا حالت خمیری شکل پیدا کند. شما میتوانید این خمیر دندان را در بطری کوچک نگه داری کنید از آنجا که جوش شیرین یک سفید کننده دندان طبیعی است این خمیر دندان حسابی دندان ها را سفید می کند و از پوسیدگی آنها نیز جلوگیری می کند، اگر فرصت ندارید میتوانید برای سفید شدن دندان هایتان مسواک تر خود را درون جوش شیری فرو ببرید سپس با آنها دندان هایتان را مسواک بزنید. همچنین می توانید روی خمیر دندان اندکی جوش شیرین بریزید و سپس دندان هایتان را مسواک بزنید. برای خوشبو کردن دهان می توانید یک قاشق چای خوری جوش شیرین را در نصف لیوان جوش شیرین حل کنید و در دهان غرغره کنید. راه دیگر نیز این است که آدامس را مرطوب کرده و در جوش شیرین فرو ببرید و سپس آن را بجوید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط