ساخت کرم بالزام پوست

ساخت کرم بالزام پوست:

در ظرفی پانزده گرم پماد روی .پنج گرم لانولین .ده گرم روغن هسته انگور.ده گرم روغن جوانه گندم و بیست گرم اب هامامل اضافه کرده بهم بزنید.چهار ماده اولی را در ظرفی در اب جوش به شصت درجه سانتیگراد رسانده در ظرف دیگر هم هامامل را به شصت درجه رسانده هر دو حلول را مخلوط و کاملا بهم بزنید .تا موقعی که کرم خنک شود سپس در قوطی نگهدارید.
این کرم ضد عفونی کننده و ترمیم کننده پوست است و ضمنا پوست را ویتامینه می کند. این کرم برای پوست چرم و چرکین بسیار مفید است از این بالزام می توان روز و شب استفاده کرد.

طرز تهیه کرم اسپرت یا ورزشی:

ساخت کرم بالزام پوست
ساخت کرم بالزام پوست

در ظرفی پنج گرم لانولین .سی گرم وازلین .یک قاشق غذا خوری اوکادو .چهل گرم اب مقطر و سه قطره اسانس اسطوخودوس را روی هم ریخته کرم جهت ورزش کاران تهیه می گردد.دو ماده اولی را در ظرفی در اب جوش ریخته مذاب کنید و بعدا روغن اوکادو اضافه کرده به شصت درجه سانتیگراد برسانید.در همین شرایط اب مقطر را به شصت درجه رسانده هر دو محلول را روی هم ریخته و بهم بزنید در حین خنک شدن اسانس عطری اضلفه کنید.این کذم حفاظت کننده در مقابل باد .طوفان.سرما و برودت است و برای دست ها نیز اثر ضد اب دارد.

طرز تهیه کرم اسکی بازان:

ساخت کرم بالزام پوست
ساخت کرم بالزام پوست

در ظرفی ده گرم پماد روی .پنج گرم لانولین.سی گرم وازلین.یک قاشق غذا خوری روغن کنجد .دو گرم رس قرمز و چهل گرم اب مقطر را با هم مخلوط کنید سه ماده اولی را در ظرفی در اب جوش مذاب کرده بعدا روغن کنجد اضافه کنید و به شصت درجه برسانید.در ظرف دیگر اب مقطر را به شصت درجه رسانده هر دو محلول را مخلوط و خاک رس اضافه نموده بهم بزنید تا محتوا خنک شود. سپس در قوطی مناسب بریزید .این کرم پوست را از نور افتاب محافظت کرده .از سفید شدن پوست لب و افتاب سوختگی جلوگیری می کند.افتاب سوختگی غالبا تبدیل به سرطان پوست می شود. در ضمن پوست صورت را در مقابل باد و طوفان و برودت مقاوم می سازد.این کرم رنگ برنزه جالبی روی پوست می گذارد.
هر دو کرم ذکر شده ویژه کوهنوردان .اسکی بازان روی اب .ورزشکاران صبح گاهی .دونده ها .دوچرخه سواران و دیگر ورزش های در هوای ازاد است که غالبا در پائیز و زمستان با مشکلات پوست مواجه هستند.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط