سرطان کبد و انواعش

بیماری سرطان کبد

سرطان کبد نام کبد یا جگر سیاه را هم شنیده‌اید وهم آن را در حیوانات اهلی روِیت کرده و حتی گاهی به سیخ کشیده‌اید. کبد یکی از حساس‌ترین و عجیب‌ترین دستگاه‌های بدن آدمی است، تقریباً همه مواد سمی و شیمیایی و سلول‌های بیگانه به نحوی از این دستگاه عبور می‌کنند و با فعالیت خوب کبد، تحت کنترل در می‌آیند. به همین جهت آن را بزرگ‌ترین آزمایشگاه بدن و پیچیده‌ترین آزمایشگاه جهان می‌شناسند.در ادامه با سرطان کبد بیشتر آشنا میشوید.

بیماری سرطان کبد و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
بیماری سرطان کبد

کبد در قسمت بالا و سمت راست شکم قرار گرفته و به‌وسیله دنده‌های پایین قفسه صدری محافظت می‌شود. اما این عضو هم از بیماری مصون نیست، ویروس‌ها بزرگ‌ترین گروهی هستند که به کبد عارضه می‌رسانند و آن را ملتهب می‌کنند. التهاب کبد را هپاتیت می‌گوییم. تاکنون ویروس‌های مختلفی که سبب بروز هپاتیت می‌شوند، شناسایی شده‌اند؛ ویروس هپاتیت A، B، Cو اخیراً .D در بین این ویروس‌ها، دو گونه B و C اهمیت بیشتری دارند و به عنوان عامل سرطان شناخته می‌شوند. به‌جز ویروس‌ها، مواد سمی و داروها نیز می‌توانند سبب ایجاد هپاتیت شوند. الکل مشهورترین ماده شیمیایی است که زیان‌های غیرقابل بازگشتی به کبد وارد می‌کند.
ویروس هپاتیت B موجب التهاب کبد شده و در درازمدت ایجاد سرطان کبد می‌کند. در بررسی‌های تحقیقاتی معلوم شده است که ۹۰ درصد علت این سرطان‌ها، آلودگی به ویروس هپاتیت B است.
سرطان اولیه کبد که به وسیله این ویروس‌ها ایجاد می‌شود، غیرقابل درمان است و در مدت کوتاهی به مرگ منجر می‌شود، در حالی که آلودگی به ویروس کاملاً قابل پیشگیری است. خوشبختانه از حدود ۱۵ سال قبل واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت B برای نوزادان کشور شروع شده است و این نوجوانان در حال حاضر علیه این بیماری مصون هستند و ان‌شاءالله تعالی در سال‌های آتی شاهد کاهش شدید سرطان کبد خواهیم بود.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای نوجوانانی هم که قبل از شروع واکسیناسیون همگانی به دنیا آمده‌اند، اقدام به تزریق واکسن کرده است تا از بروز هپاتیت پیشگیری کند. این واکسن سه بار متوالی تزریق می‌شود تا مصونیت لازم را ایجاد کند. بعد از این بیماری قابل پیشگیری، الکل شایع‌ترین ماده شیمیایی است که به کبد عارضه وارد کرده و به بروز <سیروز> یا بیماری مزمن التهابی کبد منجر شده و سرانجام ممکن است به سرطان کبد تبدیل شود. در کشورهای صنعتی که مصونیت در مقابل بیماری‌های ویروسی پیدا کرده‌اند، الکل مهم‌ترین دلیل ایجاد سرطان کبد است.
 سرطان‌های ثانویه در کبد
آنچه گفته شد، در مورد سرطان اولیه کبد بود که معمولاً قابل پیشگیری است اما متأسفانه قابل درمان نیست، به دلیل اینکه کبد محل عبور همه سلول‌های بیگانه و عوامل بیماری‌زا در بدن است، سلول‌های سرطانی نقاط مختلف بدن هم می‌توانند در کبد وارد شده، در آنجا مستقر شده و ضایعات سرطانی ایجاد کنند. این ضایعات را سرطان ثانویه کبد (یا متاستاتیک) می‌دانیم. معمولاً گرفتار شدن کبد ناشی از سرطان سایر دستگاه‌های بدن، نشانه پیشرفته بودن مرحله بیماری است و اقدامات اصولی و موثری برای آن وجود ندارد. بهترین وسیله تشخیص سرطان (اولیه، ثانویه) در کبد استفاده از سونوگرافی است. سونوگرافی به خوبی ضایعات مستقر در کبد را نشان می‌دهد. گاهی اوقات استفاده از آزمایش خون برای انجام تست‌های کبدی هم می‌تواند در این تشخیص کمک کننده باشد.

یک روش مفید و موثر درمان کبد چرب استفاده از عرق بوقناق  میباشد و برای سلامتی خود از اکسیر سلامتی نیز استفاده نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط