سرماخوردگی

روش های طبیعی درمان سرماخوردگی :

ما باید همیشه ریه های خود را سالم نگه داریم تا اگر میکروب هایی به آن وارد شدند بتوانند در مقابل آن میکروب ها مقاومت کنند.

نخست تا اولین آثار سرماخوردگی را در خود احساس کردید، بسوی گیاهانی که شما را گرم می کنند روی آورید زیرا وقتی خوب عرق کردید سموم از بدن شما بصورت عرق خارج می شود. نوشیدنی های گرم برای عرق کردن مطلوب است.

گاهی در زمان سرماخوردگی برای گرم کردن بدن جوشانده ها و دمکرده های عرق آور طبیعی وجود دارد که از بابونه لاواند( اسطوخودوس)، اکلیل کوهی، آویشن، گل گاو زبان، آقطی تهیه می شود و بعد از آنکه آن را نوشیدید برای اینکه بیشتر عرق کنید و در نتیجه سموم بیشتری از بدن شما از راه عرق کردن خارج شود، باید خود را با لباس یا لحاف بپوشانید.

اگر با مصرف جوشانده و دم کرده عرق کردید ولی تب قطع نشد باید درصدد تب برآیید و بسوی گیاهان تب بر روی آورید.

سیر ( بهتر است آن را در شوربا و یا سوپ مصرف کنید) لیموی ترش و شیرین، بابونه، اکالیپتوس را به کمک بطلبید. در غذا از رژیم مایعات استفاده کنید و سبزی ها، دم کردنی ها و آب میوه ها را که سرشار از ویتامین «ث» هستند مخصوصا آب پرتقال و لیمو شیرین را بنوشید.

ضماد گذاشتن و پوشاندن قسمت دردناک بدن را باید در نظر داشت مخصوصا در ناحیه ی گلو و ریه ها در قدیم از آرد تخم کتان و یا نشاسته ی سیب زمینی و یا آرد خردل یک نوع فرنی درست می کردند و آن را در ناحیه ی دردناک بدن قرار می دادند. برگ گلپر و مرزنگوش هم ضماد خوب برای جاهای دردناک بدن است که در مواقع ضروری باید از آن استفاده کرد.

اگر مبتلا به زکام مغزی شدید عطسه کردن مفید است پس از گیاهان عطسه آور کمک بگیرید. در این رد می توانید گیاهان خشک را روی آتش بریزید تتا دود آن عطسه آورد و یا آن را در ظرفی پر از آب جوش بریزید و حوله ای روی سر خود بیندازید و بخار متراکم از آن را استنشاق کنید. گیاهانی که برای این کار مفید است: مرزنگوش، آویشن، اکلیل کوهی و مریم گلی است.

اگر عفونت در ناحیه ی گلو جمع شده و آنژین شده است و یا اینکه سرفه می کنید، غرغره کردن آن راتسکین می دهد و عفونت را از بین می برد. برای غرغره، جوشانده ی غلیظ برگ های « سرخ ولیک» توت فرنگی و تمشک به مقدار ۵۰ گرم در یک لیتر آب که با کمی عسل شیرین شود، تهیه کنید. دم کرده گل ختمی و پنیرک هم برای سینه و گلو، نرم کننده است.

اگر صدای شما در اثر سرماخوردگی گرفتگی پیدا کرده است، به شما توصیه می کنم که یک یا دو حبه سیر را خوب له کنید و صبح ناشتا در دهان بگذارید و بمکید. کسانیکه می خواهند دارای صدای خوبی شوند، باید از مکیدن یک یا دو حبه سیر غافل نشوند. اگر از بوی سیر ناراحت هستید و نمی توانید آن را تحمل کنید باید از جوشانده ی گیاهان کمک بگیرید که یکی از این گیاهان « تودری» است که اسم فرانسه آن Velar است.

 

درباره نویسنده

مطالب مرتبط