سنگ کلیه چیست

سنگ کلیه چیست

سنگ های مختلفی در کلیه وجود دارد و به دلیل های مختلفی تشکیل می شود.و واقعا هنگام حرکت کردن و به خصوص زمان دفع ادرار بسیار دردناک هستند. احتمال دارد سنگ های کلیه با عفونت مجاری ادراری یا زمینه ابتلا مانند سابقه خانوادگی، استفاده از بعضی داروها و… همراه باشد. حالت تهوع، استفراغ و وجود خون در ادراراز نشانه ها و علائم دفع سنگ می تواند باشد.
در این شرایط هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید بهتر است تا خدمات درمانی تشخیص داده شود.و اگر پیشگیری نشود ممکن است این سنگ ها باز هم تشکیل شوند. پس در نتیجه با توجه به توصیه های پزشکی زیر از تشکیل سنگها جلوگیری می شود.

نوشیدن مایعات فراوان

سنگ کلیه چیست
سنگ کلیه چیست

آب بهترین نوشیدنی است. حتی اگر به خاطر درد تمایلی به نوشیدن آب ندارید باز هم به مقدار زیاد آب بنوشید زیرا برای حفظ آب بدن بسیار مهم است. اگر در زمانی که بدن در حال دفع سنگ کلیه است دچار کم آبی شوید از درد بسیار شدیدی رنج خواهید برد. همچنین عدم دریافت مایعات کافی می تواند باعث تشکیل مجدد سنگ ها شده و به خاطر تجمع مواد جامد حجم ادرار را کاهش دهد.

مصرف بیشتر میوه ها و سبزیجات

سنگ کلیه چیست
سنگ کلیه چیست

بعضی از میوه ها و سبزیجات برای جلوگیری از تشکیل سنگ های کلیه عالی هستند و سیستم ایمنی بدن را بالا میبرد. در این صورت از دیگر بیماری ها یا علائم ناراحت کننده ای که درد را تشدید می کند پیشگیری می شود.

قرار دادن زیاد ویتامین C در برنامه غذایی

سنگ کلیه چیست
سنگ کلیه چیست

ویتامین C عنصر مغذی است که باید در برنامه غذایی جای داشته باشد زیرا برای مقابله با سنگ های کلیه بسیار مفید است. گرچه این ویتامین می تواند باعث تجمع اگزالات شود اما برای حل شدن کلسیم و رسوبات کلیه نیز ضروی خواهد بود. اگر این دو حالت را مقایسه کنیم قطعا تاثیر دوم مهم تر است.
هر روز صبح آب پرتقال بنوشید. البته دیگر مرکبات مانند لیمو، گریپ فوروت و آناناس نیز بسیار خوب و مفید است. مرکبات همچنین قدرت دفاعی بدن را بالا میبرد و سنگ ها را در مراحل اول تشکیل و قبل از اینکه دردناک شوند دفع می کند.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط