سیروز کبد و علایم آن

علائم سیروز کبد

بیماران سیروتیک اکثراً علائم مختصری دارند. دو مشکل عمده ای که در نهایت باعث ایجاد علائم در سیروز کبد می‏ شود، از دست رفتن تدریجی عملکرد سلول کبدی به دلیل فرسودگی کبد و فیبروز (لیفی شدن)  آن می باشد.

سیروز کبد و علایم آن و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
سیروز کبد و علایم آن

بیماران مبتلا به این بیماری  کبد ممکن است حالاتی مانند خستگی، ضعف، ناتوانی، بی‏ اشتهایی، تهوع و یا کاهش وزن داشته باشند.
با کاهش تدریجی عملکرد کبد، پروتئین کمتری در این عضو ساخته می ‏شود؛ مثلا ساختن آلبومین که پروتئین مهم خون است کاهش یافته و در نتیجه در اثر کمبود آن آب در پاها تجمع می‏ یابد که به آن ادم می ‏گوییم و یا این که آب در شکم تجمع می ‏یابد(آسیت). از طرفی کاهش پروتئین های انعقاد خون ایجاد کبودی در پوست بدن و خونریزی از سوراخ ها و مخاط های بدن را افزایش می‏ دهد.
در مراحل نهایی پوست ممکن است زرد شود که این دلیل رنگدانه ‏های زرد صفراوی است و در بعضی افراد خارش پوست دلیل رسوب املاح صفراوی در زیر جلد است. شیوع بیشتر سنگ کیسه صفرا در این افراد به دلیل عدم وجود صفرای کافی در کیسه صفرا می‏ باشد.

 کبد افراد مبتلا به سیروز کبد توانایی خنثی سازی سمومی که در خون ساخته و حمل می ‏شوند را ندارد. این سموم باعث کاهش عملکرد ذهن و تغییرات شخصیتی و حتی خواب آلودگی و کما می ‏شوند. ممکن است اولین علامت تجمع این سموم در مغز، بی ‏توجهی به ظاهر شخصی خود، فراموشی، عدم تمرکز حواس و تغییر در عادت زمان خواب باشد (بی خوابی شبانه و چرت زدن روزانه).

دلایل بروز بیماری

استفادۀ بیش از حد از الکل برای یک دورۀ طولانی مدت مهمترین دلیل بروز سیروز کبد در بدن است. تخمین زده شده است که از هر ۱۲ فرد معتاد به الکلیسم مزمن در ایالات متحدۀ آمریکا یک نفر دچار سیروز کبد می‌شود. اگر فرد مصرف الکل را کنار نگذارد، این بیماری می‌تواند به مرحلۀ پایانی نقص کبد پیشرفت کند. سیروز کبد ظاهراً با طول مدت استفاده از الکل و میزان مصرف روزانۀ آن مرتبط است. تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که متوسط طول مدت مصرف الکل که منجر به ایجاد سیروز کبد می‌شود ۱۰ سال است و تخمین زده می‌شود که میزان مصرف آن بیش از ۵۰۰ میلی‌لیتر الکل در روز است.

تغذیۀ ضعیف می‌تواند عامل دیگری در بروز سیروز کبد باشد و یک فرد الکلی مزمن معمولاً از سوء‌تغذیۀ شدید رنج می‌برد، زیرا او به ندرت غذا می‌خورد. دلایل دیگر بروز سیروز کبد مصرف بیش از حد غذاهای با چاشنی بالا، مصرف مداوم گنه گنه برای مدت زمانی طولانی در اقلیم‌های استوایی و درمان‌های دارویی برای رفع سیفیلیس، تب و سایر بیماری‌هاست. سیروز کبد ممکن است همچنین از شرایط کاملاً سمی بدن

نیز به وجود آید. در حقیقت، هر چیزی که دائماً فشار زیادی به سلول‌های کبد وارد می‌کند و منجر به تضعیف نهایی آن می‌شود را می‌توان دلیل بروز سیروز کبد نامید.

برای درمان بیماری کبد چرب از عرق بوقناق استفاده نمایید و از اکسیر سلامتی برای سلامت خود بسیار ضروری و مفید میباشد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط