شکننده شدن ناخن

شکننده شدن ناخن

ناخن ها بازتاب تمام کارهای ما است از جمله خورد و خوراک ما.ناخن ها علاوه بر زیبایی وظیفه دیگری هم دارند که سلامت عمومی بدن را نشان می دهد.

زرد شدن ناخن ها

شکننده شدن ناخن
شکننده شدن ناخن

یکی از دلایل مهم زرد شدن ناخن ها سیگار کشیدن است.البته با افزایش سن هم این اتفاق می افتد و یا استفاده بیش از حد لاک که برای حل این مشکل باید کمی به ناخن ها استراحت داد.

ناخن ها خشک ترک خورده و شکننده

شکننده شدن ناخن
شکننده شدن ناخن

 

در این رابط چندین احتمال وجود دارد .زندگی کردن در محیط خشک و گرم.تماس بیش از حد ناخن با لوازم شوینده.شستن ظروف بدون دست کش.بالا رفتن سن. مشکلات بیماری های کم کاری تیروئیدی .برای بهبود ترک خوردگی های ناخن بهتر است از یک مرطوب کننده خوب استفاده کرد.توصیه ما محصولاتی است که دارای اسید هیالورونیک و گلیسرین باشند .اگر با استفاده از این محصولات ناخن های شما بهبود پیدا نکرد از مکمل های غذایی که دارای بیوتین هستند استفاده کنید.

 

خمیده شدن ناخن

 

اصطلاح چماقی شدن ناخن ها زمانی است که انگشتان دست متورم شده و ناخن خمیده می شود. این مشکل گاهی می تواند نشانه ای از بیماری های کلیوی یا کبدی باشد.

 

لکه های سفید

شکننده شدن ناخن
شکننده شدن ناخن

 

بسیاری از مردم بر این باورند که لکه های سفید روی ناخن هایشان نشان دهنده کمبود کلسیم است. این لکه ها در بیشتر موارد جدی نیستند و اغلب در نتیجه صدمه های کوچک و یا ضربه ها ایجاد می شوند.

 

ناخن جویده شده

شکننده شدن ناخن
شکننده شدن ناخن

 

این عادت بسیار شایع است اما اگر بیش از حد ادامه داشته باشد، می تواند نشانه ای از ابتلا به اختلال وسواسی جبری باشد. گاهی اوقات داروهای روان پزشکی به درمان این اختلال کمک می کند.

 

قاشقی شدن ناخن

شکننده شدن ناخن
شکننده شدن ناخن

 

در این حالت ناخن ها بسیار نازک شده و شکل مقعر به خود می گیرد. قاشقی شدن ناخن ها می تواند نشانه ای از ابتلا به کم خونی فقر آهن باشد.

 

سوراخ سوراخ شدن ناخن

 

بروز چاله ها و فرورفتگی هایی روی ناخن می تواند نشانه ای از ابتلا به پسوریازیس باشد.

 

خطوط تیره رنگ روی ناخن

 

رگه های سیاه و سفید روی ناخن ها و یا رشد دردناک آنها می تواند خطر ابتلا به ملانوم را به طور جدی نشان دهد. در صورت مشاهده این رگه های سیاه و سفید باید فورا به پزشک مراجعه کرد.

 

ناخن های رنگ پریده

 

گاهی اوقات ناخن های رنگ پریده می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد از جمله کم خونی، نارسایی احتقانی قلب، بیماریهای کبدی و سوء تغذیه.

 

ناخن های کبود

 

ناخن های کبود متمایل به آبی رنگ می تواند به این معنی باشد که بدن به اندازه کافی اکسیژن دریافت نمی کند. برخی مشکلات قلبی نیز با

ناخن های کبود در رابطه اند. همچنین این اختلال می تواند نشان دهنده وجود یک عفونت در ریه باشد.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط