ضد آفتاب های خوردنی

ضد آفتاب های خوردنی

برای محافظت کردن پوست در برابر نور خورشید و اشعه بنفش بهتر است از ضد آفتاب استفاده کرده.با قرار گرفتن در مقابل نور خورشید به مدت طولانی امکان دارد عوارض زیادی را به دنبال داشته باشد و پر خطر مثل سرطان پوست.ما در اینجا ضد افتاب های خوردنی و طبیعی را به شما معرفی می کنیم.

۱- گوجه فرنگی

ضد افتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

قرمزترین گوجه فرنگی ها را برای خوردن انتخاب کنید زیرا این سبزی هر چه پررنگ تر باشد، لیکوپن بیشتری دارد. بررسی ها نشان داده اند دریافت لیکوپن از آسیب های پوستی که امکان دارد نور خورشید ایجاد کند و حتی آفتاب سوختگی جلوگیری می کند. به همین دلیل توصیه می شود در غذاهایتان (مانند پاستا) گوجه فرهنگی تازه بریزید زیرا با حرارت دادن گوجه فرنگی، این ترکیب از سلول های گیاهی ارج می شود و تاثیرش را بر سلول های پوستی بدن می گذارد.

۲- تخمه کدو

ضد آفتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

تخمه کدو از منابع غنی روی است؛ ماده معدنی ای که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و یک ضدالتهاب است. در ضمن، دریافت مرتب روی، باعث می شود آسیب های اشعه فرابنفش به حداقل برسد و پوست لک نیاورد. به علاوه، این ماده مغذی تقویت کننده سیستم ایمنی است و رشد باکتری هایی که پوست را دچار آکنه می کنند به حداقل می رساند.

۳- چای سبز

ضد آفتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

عادت کنید که روزی یک فنجان چای سبز یا سفید بنوشید. این چای ها دارای ترکیبات پلی فنولی (به نام کاتچین) هستند که از رشد سلول های سرطانی جلوگیری می کنند و به همین دلیل برای سلامت پوست مناسب اند و توصیه می شوند. البته بهتر است چایتان با حداقل شکر میل شود زیرا قندهای ساده، زمینه التهاب را بالا می برند و روند پیری پوست را تسریع می کنند.

۴- کلم بروکلی

نتایج تحقیقات متعدد نشان داده اند مصرف سبزی هایی از خانواده کلم مانند کلم بروکلی، بروکسل و حتی کلم سفید و قرمز از بروز سرطان جلوگیری می کند و باعث مهار رشد سلول های سرطانی می شود. به همین دلیل عادت به مصرف این گروه از سبزی ها به خصوص به صورت تازه یا بخارپزشده می تواند به حفظ سلامت پوست کمک کند.

۵- فلفل دلمه ای قرمز

ضد آفتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

ویتامین C مهم ترین عامل ساخت کلاژن در بافت پوست است و از بروز چین و چروک جلوگیری می کند. به همین دلیل مصرف منابع غذایی این ویتامین مانند انواع مرکبات به خصوص پرتقال و فلفل دلمه ای قرمز و تمامی فلفل های رنگی شیرین توصیه می شود.

۶- زردچوبه

ضد آفتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

هندی ها کمتر از مردم سایر نقاط دنیا به سرطان کولون و بیماری آلزایمر مبتلا می شوند و یکی از دلایلش این است که غذاهای پرادویه و به خصوص سرشار از زردچوبه می خورند. زردچوبه از جمله ادویه هایی است که خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و رادیکال های آزاد را خنثی می کند و از این طریق مانع بروز سرطان می شود. به همین دلیل برای رهایی از آسیب های احتمالی اشعه فرابنفش توصیه می شود در غذاهایتان حداقل یک بار در هفته هم که شده زردچوبه بریزید.

۷- انار

ضد آفتاب های خوردنی.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
ضد آفتاب های خوردنی

آنتی اکسیدان های موجود در این میوه باعث می شود احتمال بروز سرطان در افراد مستعد کاهش پیدا کند. برخی مطالعات نشان داده اند عادت به خوردن انار از سرطانی شدن سلول های پوستی پیشگیری می کند، بنابراین، در این فصل که انار در دسترستان است، این میوه را در سبد میوه تان قرار دهید و از مزایای آن برای حفظ سلامت پوست و پیشگیری از آسیب های اشعه فرابنفش بر این ارگان برخوردار شوید.

۸- اسفناج

مصرف این سبزی به دلیل داشتن ویتامین های C و A- 2 آنتی اکسیدان قوی که از بروز سرطان جلوگیری می کنند- برای محافظت از پوست توصیه می شود. جالب است بدانید که بررسی ها نشان داده اند مصرف ۳ واحد از این سبزی (یک لیوان خام و نصف لیوان پخته) سرطانی شدن سلول های پوستی را به میزان ۵۵ درصد کاهش می دهد.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط