علائم بیماری دیابت و قند خون

قند خون و علائم بیماری دیابت

اما خبر خوب این است که در صورت شناسایی علائم بیماری دیابت و آغاز درمان دیابت در مراحل ابتدایی نه تنها می‌توانید از بروز برخی مشکلات جدی نظیر حملات قلبی و سکته جلوگیری کنید، بلکه در برخی مواقع نیز منجر به درمان قطعی دیابت نیز بشود.در حقیقت وقتی افراد دچار حملات قلبی یا سکته می‌شوند، مشاهده قند خون بالا در آنها امری طبیعی است. درواقع بیش از ۷۰ درصد از حملات قلبی ناشی از دیابت نوع ۲ هستند.در ادامه با علائم بیماری دیابت بیشتر مطالعه می نمایید.

قند خون و علائم بیماری دیابت و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
قند خون و علائم بیماری دیابت

برخی ازاولیه ترین علائم بیماری دیابت که می‌تواند نسبت به تشخیص به موقع و درمان آن موثر باشد، شامل موارد ذیل هستند.

– فشار خون بالا: «مقاومت به انسولین» نخستین عامل بالا رفتن فشار خون است. این مشکل به تنهایی در آمریکا ۶۷ میلیون نفر را درگیر خود کرده است.

– افزایش سایز دور کمر: افزایش سایز دور کمر حتی با وجود داشتن وزن متناسب یکی از عوامل ابتلا به انسولین است. داشتن شکم بزرگ و اندام «سیبی شکل» باعث ابتلا به «مقاومت به انسولین» می‌شود. در مردان منطقه خطر داشتن دور کمر بیش از ۱۰۱ سانتی‌متر و در زنان بیش از ۸۹ سانتی‌متر است. محققان بهترین راه مقابله با چربی اطراف شکم را انجام تمرینات ورزشی منظم در طول هفته می‌دانند.

– بیماری التهاب لثه: افراد مبتلا به بیماری‌های دهان و دندان نظیر التهاب لثه، بسیار بیشتر از افرادی که به این بیماری‌ها مبتلا نیستند در آزمایشات سنجش قند خون نتایج غیرعادی‌تری را بروز می‌دهند و درصد بالایی از آنها به دیابت مبتلا هستند.

– اختلالات شنوایی: مطالعات اخیر نشان می‌دهد اختلال شنوایی در افراد مبتلا به دیابت ۲٫۶ برابر متداول‌تر از سایرین است. محققان براین باورند میزان بالای قند خون سبب آسیب رساندن به اعصاب و رگ‌های خونی بدن می‌شود.

– زرد شدن ناخن‌ها: بیش از ۵۰ درصد از مبتلایان به دیابت، ناخن‌های زرد رنگ دارند که این تغییر رنگ بیشتر در انگشت شست پا مشاهده می‌شود.

– کاندیدیاز (برفک): «کاندیدیاز» یا برفک یک بیماری قارچی است که در دهان و واژن رخ می‌دهد. عامل این بیماری یک قارچ مخمر به نام «کاندیدا آلبیکانس» است.

زنان مبتلا به دیابت بیش از سایرین به این عفونت قارچی مبتلا می‌شوند. ضمن اینکه زخم و کبودی‌هایی که دیر التیام می‌یابند از دیگر علایم متداول در ابتلا به دیابت هستند.

– تری‌گلیسیرید بالا: این چربی غیرطبیعی اغلب مرتبط با مقاومت انسولین و دیابت است. پایین بودن کلسترول خوب (HDL) نیز از عوامل موثر در ابتلا به دیابت به شمار می‌رود.

– تشنگی و گرسنگی شدید: هر دو عامل اشاره شده همراه با افزایش حجم ادرار از علائم برجسته و قدیمی ابتلا به دیابت هستند. با این حال این علائم ممکن است در مراحل اولیه ابتلا به دیابت رخ ندهند. پس باید بسیار مراقب بروز این علائم بود.

– احساس سلامتی: بیماری دیابت یک بیماری پنهان است و علائم آن ممکن است تا آخرین لحظات بروز نکنند چرا که این بیماری یک بیماری خاموش است. پس بهترین راه برای تشخیص آن آزمایش دو ساعته قند خون بعد از غذا است. این آزمایش بهترین شیوه برای تشخیص بالا بودن میزان قند خون است.

برای درمان دیابت شما میتوایید از عرق بوقناق استفاده نمایید که هم مقوی و قطعی میباشد و از اکسیر سلامتی برای سلامتی خود مصرف نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط