عوارض ناشی از بیخوابی

عوارض ناشی از بیخوابی

عوارض ناشی از بیخوابی
عوارض ناشی از بیخوابی

جدا از اینکه بیخوابی سلامت جسمی را مختل می کند باعث ایجاد بیماری های روحی روانی هم می شود که در زندگی فرد تاثیر خیلی زیادی دارد.
در این جا چند عوارض خیلی بد بی خوابی را که توی زندگی و جسم بدن تاثیر گذار است بیان میکنیم.

بی خوابی و تاثیر آن در فشار خون

عوارض ناشی از بیخوابی
عوارض ناشی از بیخوابی

 

بدن افراد با توجه به سن به خواب احتیاج دارد.اما به طور کلی خواب در طول شبانه روز باید هشت ساعت باشد که بدن انسان سرحال و سالم تر بماند.از این رو باید این را هم دانست که کم خوابی و یا داشتن اختلال در خواب روی فشار خون تاثیر بسیار زیادی می گذارد.مدت زمان کمتر از هشت ساعت خواب در شب می تواند فشار خون را تا ۱۳۲بالا ببرد که حالت خوب و نرمال ان باید ۱۲۰باشد.

بی خوابی و تاثیر آن روی اشتها

عوارض ناشی از بیخوابی
عوارض ناشی از بیخوابی

کاهش مدت خواب مستقیم روی بدن تاثیر می گذارد.کم خوابی باعث کاهش میزان( لپتین) که یک هورمونی است که اشتهای شما را کنترل می کند و از طرف دیگر هورمون (گرلین) هورمونی که اشتها را افزایش می دهد می شود.به همین دلیل کم خوابی باعث چاقی نیز می شودو میل به مصرف کربوهیدرات هارا بیشتر می کند و بدن کالری بیشتری مصرف کرده و منجر به چاقی می شود.

کم خوابی و تاثیر آن در سیستم ایمنی بدن

 

کم خوابی و خستگی باعث کمبود انتی بادی ها شده و باعث می شود بشتر بیماری های ویروسی بگیریم.بعد از یک یا چند شب بی خوابی بیشتر افراد دچار سرما خوردگی می شوند و این به این دلیل است که سیستم دفاعی بدن ما به دلیل کم بود خواب و خستگی سیستم دفاعی بدن پایین اومده و فرد مریض می شود.سربازهای بدن احتیاج به خواب و استراحت کافی دارند تا بتوانن وظیفه خود را انجام دهند.

 

کم خوابی و تاثیر آن در استرس

 

اثرات روحی بیخوابی با سرعت خود را نشان می دهند. بعد از بیخوابی و کم خوابی شما بیشتر دچار مشکلاتی مانند استرس، تحریک پذیری یا افسردگی می شوید.

متاسفانه بیخوابی به طور چشمگیری استرس و میزان هورمون کورتیزول را افزایش می دهد.

کم خوابی و تاثیر آن در پیری زودرس پوست

عوارض ناشی از بیخوابی
عوارض ناشی از بیخوابی

 

بیخوابی، مصرف دخانیات و آسیب های نور خورشید بزرگ ترین دشمنان پوست محسوب می شوند. در طول خواب بدن از فرصت استفاده کرده و میزان هورمون هایی که خاصیت ارتجاعی پوست را تنظیم می کنند افزایش می دهد. در نتیجه نقش زیادی در پیشگیری از پیدایش زودهنگام چین و چروک پوستی دارد.

علاوه بر این، خواب باعث احیای سلول ها شده و تاثیر رادیکال های آزاد روی بافتهای پوستی را کاهش می دهد. بنابراین اگر می خواهید پوستتان جوان و شاداب بماند، شب ها زودتر به رختخواب رفته و خواب کافی داشته باشید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط