غذاهای گرسنه کننده

غذاهای گرسنه کننده

بعضی از غذاها نخوردنشان بهتر از خوردنشان هستند یعنی ضرر زیادی به بدن می رسانند.زمان که شما گرسنه هستید با خوردن بعضی از مواد و  غذاهای گرسنه کننده باعث می شود قند خون شما بالا رفته و بعد از مدت کمی افت کند.این عمل باعث می شود شما نسبت به قبل گرسنه تر شوید.در اینجا چند نمونه از این غذاها و مواد غذایی را به شما توزیح می دهیم.

۱- آب میوه

غذاهای گرسنه کننده.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
غذاهای گرسنه کننده

اب میوه ایی که به شکل های مختلف در بازار دیده می شود امروزه محبوبیت زیادی دارند در بین عموم .اما فرایندی که در تهیه و تولید ان انجام می شود بیشتر مواد مغذی و فیبرها ی سیر کننده از مایع شیرن ان جدا میشود.این موضوع باعث می شود اب میوه ها دارای مقدار زیادی کالری باشند که موجب بالا رفتن و پایین امدن قند خون می شود که شماراگرسنه تر می کند.بدن ما با کالری اب میوه سیر نمی شود..بنا براین بهتر است هنگام تشنگی از اب استفاده کنید.میوه و سبزیجات را به صورت کامل مصرف کنید.همچنین می توانید مقداری پودر پروتئین را با کره مخلوط کرده یا مغز های گیاهی به ان اضافه کنند.با مصرف این مواد بیشتر احساس سیری می کنید تا با مصرف اب میوه.

۲- ماست کم چرب

غذاهای گرسنه کننده.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
غذاهای گرسنه کننده

ماست اگر چه به عنوان یک غذای فوق العاده سالم شناخته میشود اما سالم بودن آن بستگی به این دارد که چه نوع ماستی را انتخاب میکنید. یک لیوان ماست حاوی تکه های میوه ۱۵۰ کالری، ۶ گرم پروتئین، ۱٫۵ گرم چربی و حدود ۲۵ گرم قند دارد. هر قدر مقدار کربوهیدرات آن بیشتر و چربی آن کمتر باشد، حتی پس از این که مقدار زیادی ماست خورده اید دلتان میخواهد بیشتر بخورید. به جای آن میتوانید ماست ساده مصرف کنید که دو برابر پروتئین دارد و خودتان میوه، تخمه و مغزهای گیاهی به آن اضافه کنید تا محتوای فیبر و آنتی اکسیدان آن را افزایش دهید. این غذاها اغلب به عنوان میان وعده سالم شناخته میشوند اما ما را سیر نمیکنند و نیازی به جویدن ندارند. غذاهایی که به جویدن نیاز ندارند در مقایسه با غذاهای جویدنی اغلب احساس سیری ایجاد نمیکنند و تمایل به مصرف غذاهای جامد را افزایش میدهد.

۳- سس سالاد بدون چربی

غذاهای گرسنه کننده.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
غذاهای گرسنه کننده

وقتی سس سالاد بدون چربی را انتخاب میکنیم، فکر میکنیم برنامه غذایی سالمی برگزیده ایم اما این سسهای بدون چربی مملو از نمک و شکر هستند تا طعم خوبی به سس بدهند. در نتیجه مقدار بیشتری سس مصرف میکنیم تا مواد سالادمان به خوبی طعم بگیرند. پس از تمام شدن سالاد، نمک و شکری که دریافت کرده ایم باعث احساس گرسنگی و تمایل بیشتر به خوردن میشوند. این دقیقا همان چیزی است که شرکتهای سازنده سس سالاد میخواهند اتفاق بیفتد اما مسلما شما نمی خواهید.

۴- قند

غذاهای گرسنه کننده.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
غذاهای گرسنه کننده

قند و امثال آن (از شیرین کننده های مصنوعی گرفته تا نی شکر ارگانیک)، همه به شدت شما را به خود عادت میدهند چون باعث افزایش ترشح دوپامین میشوند. حقیقت این است که در مراحل تکامل به شکلی طراحی شده ایم که به دنبال مواد غذایی شیرین باشیم تا زنده بمانیم اما امروزه منابع با غلظت بالای قند در همه جا به مقدار زیاد وجود دارند. اعتیاد به قند شیوع روز افزون دارد و نقش حائز اهمیتی در بحران سلامت امروزه دنیا ایفا میکند. شیرین کننده های تصفیه شده و فرآوری شده توانایی قابل توجهی در ترغیب شما به پرخوری دارند در حالی که احساس سیری ایجاد نمی کنند. اما مصرف میوه های کامل را کنار نگذارید. غذاهای کامل حاوی قند مانند میوه داستان متفاوتی دارد .

۵- غلات صبحانه شیرین

 

بسیاری از غلات صبحانه های شیرین هیچ فیبر و پروتئینی ندارند در حالی که فیبر و پروتئین دو ماده مغذی مهم برای صبحانه است که قند خون را تنظیم و ثابت میکند و از افت قند و گرسنگی پیش از ظهر جلوگیری مینماید. ترکیب غلات صبحانه شیرین با شیر بدون چربی باعث میشود چربیهای لازم برای سیری را دریافت نکنید. غلات صبحانه ای خریداری کنید که در هر سهم حاوی بیش از ۵ گرم فیبر بوده و پروتئین یا چربی نیز داشته باشد. مراقب کم کالری بودن غلات صبحانه نیز باشید. حتی اگر غذایتان قند و کالری کمی داشته باشد باز ممکن است محتوای فیبر و پروتئین آن کم

۶- آدامس

غذاهای گرسنه کننده.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
غذاهای گرسنه کننده

بسیاری از افرادی که رژیم لاغری دارند، آدامس میخورند تا غذا خوردن را فراموش کنند. متاسفانه چنین روشی اصلا موثر نیست. افرادی که عادت دارند ته مداد را میجوند توجه کنند: جویدن بدن را فریب میدهد و بدن تصور میکند غذایی وارد شده است بنابراین اسید معده بیشتر ترشح میشود و معده آماده هضم غذا میگردد اما هنگامی که غذایی وارد آن نمیشود، نه تنها ممکن است دچار معده درد شوید بلکه تمایل بیشتری به مصرف غذا پیدا میکنید.

۷- غذاهایی که احتمال پرخوری آنها زیاد است

پرخوری منجر به پرخوری بیشتر میشود. مصرف زیاد غذاهای پرکالری واکنشی در مغز به همراه دارد که مشابه واکنش به مواد مخدر است (احساس لذت) و باعث تکرار رفتار و اعتیاد به خوردن میشود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط