فیبرها ی غذایی و تناسب اندام

فیبرها ی غذایی

فیبرها ؛ چیزی که مرتباً از سوی جامعه پزشکی و سلامت آن را می شنوید و تقریبا همه این افراد قریب الاتفاق معتقدند که مصرف مواد حاوی فیبر می تواند تاثیر مثبتی بر روی سلامتی شما داشته باشد.

فیبر یک نام عمومی برای برخی از کربوهیدارت هاست. موادی که در سبزیجات و غلات به وفور یافت می شوند و بدن نمی تواند تمامی آنها را به راحتی هضم کند. با اینکه فیبر به راحتی در بدن حل نمی شود و مانند دیگر مواد بدنی جذب نمی شود، همچنان نقش موثری را در سلامت افراد بازی می کند.

فیبرها ی غذایی و تناسب اندام با اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
فیبرها ی غذایی و تناسب اندام

به طور کلی فیبرها به دو دسته تقسیم می شوند، فیبرهای قابل حل که در آب حل می شوند و فیبر غیرقابل حل. ترکیبی از این دو مدل فیبر را به صورت کلی فیبر می نامند.

فیبرهـا و راز رهایـی از چاقـی شکمی
قدرت لاغرکنندگی فیبرها بر کسی پوشیده نیست اما باید بدانید ۲ نوع فیبر وجود دارد؛ فیبرهای حلال و فیبرهای غیرحلال. گروه اول در میوه ها و گروه دوم در غلات و سیب زمینی و… وجود دارد.به عقیده متخصصان، بدن ما روزانه به ۳۸ گرم فیبر نیاز دارد. برای دریافت این میزان فیبر لازم است که تغییراتی در تغذیه و شیوه زندگی خود ایجاد کنید تا هم دچار مشکل اضافه وزن نشوید و هم سلامت بدن خود را تامین کنید. در این صورت نه دچار مشکلات رایج بعد از رژیم های لاغری می شوید و نه روند کند کاهش وزن آزارتان می دهد.

فیبرها به روند کاهش وزن کمک می نماید

بدن انسان قادر به هضم و جذب فیبرها نیست و لذا فیبرها بدون تولید کالری و یا مواد مغذی از دستگاه هضمی عبور می کنند. فیبرها موجب می شوند که زودتر احساس سیری نماییم و لذا کمتر غذا مصرف نماییم. فیبرها موجب می شوند که غذا دیر تر از معده خارج شوند و علاوه بر کند نمودن تخلیه معدی ، روند هضم و جذب گوارشی را نیز کند می نمایند و افراد را برای مدت زمان طولانی تری سیر نگه می دارند. ( برای مثال : یک واحد نان حاوی غله کامل به علت محتوای فیبر بالایش می تواند بیشتر از ۲ واحد نان سفید سیر کننده باشد. ) همچنین فیبر موجب حرکت سریع تر چربی ها در دستگاه گوارش می گردند و لذا جذب چربی ها را کاهش می دهد.
هرچند که افزایش فیبر رژیم غذایی به کاهش وزن کمک می نماید ولی می بایست دریافت فیبر غذایی خود را به تدریج افزایش دهید چرا که افزایش سریع مصرف فیبر ممکن است منجر به تولید گاز و یا اسهال گردد. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که به موازات افزایش دادن فیبر غذایی ، مقادیر فراوانی از آب و مایعات را مصرف نمایید. چرا که علی رغم اینکه فیبرها طبیعتا برای دستگاه گوارش مفید می باشند اما بدون دریافت مایعات کافی ممکن است نه تنها یبوست را برطرف نکنند بلکه خود نیز عامل یبوست گردند، بنابراین به موازات افزایش دادن فیبر دریافتی باید مقدار آب دریافتی خود را نیز افزایش دهید.

وزنتان هرقدر که می خواهد باشد، فیبرها لاغرتان می کند

حتما شما هم افرادی را دیده اید که رژیم های سخت می گیرند و خودشان را درگیر این موضوع می کنند و لاغر می شوند اما بعد از مدتی به وزن اولیه خود و گاهی بیشتر از آن بر می گردند. این موارد در مورد لاغری با فیبرها اتفاق نمی افتد. در واقع مواد غذایی سرشار از فیبر نه تنها شما را لاغر می کنند بلکه باعث می شوند شما لاغر بمانید. برای اینکه تاثیر لاغری فیبرها بیشتر شود، بهتر است که در هر وعده غذایی فیبر لازم را مصرف کنید. زمانی که شما تغذیه متنوعی داشته باشید مطمئن باشید فیبرهای مختلفی را نیز جذب می کنید که خواص تکمیلی دارند.

این فیبر ها برای بدن لازم است و همراه آن استفاده از اکسیر سلامتی بسیار مفید است و عرق بوقناق برای پیشگیری و درمان دیابت تاثیر زیادی دارد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط