مراقبت از کلیه ها

مراقبت از کلیه ها

برخی از عادت های روز مره ما باعث می شود به کلیه فشار وارد شود و موجب بروز مشکلاتی شود.که در اینجا به ۵ نکته مهم ان می پردازیم.

۱- مصرف گوشت قرمز

مراقبت از کلیه ها
مراقبت از کلیه ها

مصرف زیاد گوشت و به خصوص گوشت قرمز به معنی افزایش سموم و ضایعات در خون است. متخصصان توصیه می‌کنند روزانه و برحسب هر کیلو، از مصرف یک گرم پروتئین بیشتر تجاوز نکنید (یک فرد ۶۰ کیلویی نباید بیش از ۶۰ گرم پروتئین مصرف کند). این ماده غذایی را باید در حد متعادل میل کرد. بررسی‌ها نشان داده رژیم‌های پر پروتئین در درازمدت آسیب‌های غیرقابل جبرانی بر کلیه‌ها دارند.

۲- عدم مصرف کافی مایعات

مراقبت از کلیه ها
مراقبت از کلیه ها

کلیه ها به علت اینکه وظیفه تصویه خون را بر عهده دارد از این رو روزانه دو لیتر اب را همراه با سموم و ضایعات بدن به همراه ادرار از بدن دفع می کند.این کار باعث کم شدن اب بدن می شود و کم ابی برای افرادی که ناراحتی کلیه و نارسایی دارن بسیار خطرناک است برای همین روزانه خوردن ۲ لیتر اب برای افراد مریض و غیر مریض توصیه می شود.اما خوردن بیشتر از دو لیتر اب باعث می شود کلیه ها بیشتر فعالیت کرده و موجب خستگی کلیه ها شود..

۳- مصرف زیاد داروها

مراقبت از کلیه ها
مراقبت از کلیه ها

مصرف داروهای ضدالتهابی غیراسترئیدی مانند ایبوبروفن و داروهایی مانند آسپرین و پاراستامول برای طولانی‌مدت می‌تواند برای کلیه‌ها خطرناک باشد. این داروها در درازمدت آب‌رسانی به سلول‌های کلیوی را کاهش می‌دهند و اب بدن را کم میکنند و همچنین باعث ایجاد سنگ کلیه می شود..

۴- عدم توجه به فشارخون و دیابت

افزایش فشارخون و دیابت نوع دو دلیل اصلی نارسایی کلیه‌ هستند. این دو بیماری با آسیب‌رساندن به عروق و قلب، آب‌رسانی به سلول‌های کلیوی را کاهش داده و در نهایت باعث تصلب آن می‌شوند. متخصصان توصیه می‌کنند برای کنترل این بیماری‌ها دارو مصرف کنید و سالانه با اندازه‌گیری کراتینین خون از سلامت کلیه‌ها مطمئن شوید! فراموش نکنید اضافه وزن و چاقی هم می‌تواند تاثیر منفی بر کارکرد کلیه‌ها داشته باشد. در مصرف نمک هم حد تعادل را حفظ کنید و بیش از ۶ گرم نمک در روز نخورید.

۵- سیگار کشیدن

مراقبت از کلیه ها
مراقبت از کلیه ها

به گزارش medisite، فلزات سنگین موجود در سیگار در درازمدت به کلیه‌ها آسیب می‌رساند. برخی تحقیق‌های علمی به اثبات رسانده احتمال ابتلا به نارسایی کلیه‌ها در سیگاری‌ها ۴ برابر بیش از افراد غیرسیگاری است.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط