مراقبت های بارداری

مراقبت های بارداری

مراقب های پوستی بارداری .پوست مادر در دوران بارداری حساس تر شده است و اگر از لوسیون ها و کرم ها استفاده می کنید باید بدانید که ترکیبات ان مستقیم وارد جریان خون می شود و به طور پنهانی سلامت جنین را به خطر می اندازد.مصرف لوازم آرایشی هم همین حکم را دارد.پس بهتر است از مواد ارایشی خوب و گیاهی مصرف کنید به خصوص اگر می خواهید خودتان به کودکتان شیر دهید.بعضی از کرم ها و لوازم ارایشی هستند که که متناسب برای دوران بارداری درست شده اند.پس بهتر است از انها در دوران بارداری استفاده کرد.

مراقبت های پوستی دوران بارداری و ترکیباتی که باید از مصرف آن خودداری کرد

اسید سالسیلیک: اسید سالسیلیک چون به پاکسازی عمیق منافذ پوست و لایه برداری آن کمک می کند، برای درمان برخی اختلالات پوستی مانند آکنه به کار می رود. مصرف خوراکی دوز بالای اسید سالسیلیک از علل ناهنجاری های مادرزادی شناخته شده است. با این حال برخی از متخصصان سلامت ابراز داشتند که مصرف موضعی آن به مقدار کم در برخی محصولات خطری ایجاد نمی کند، اما بهتر است در دوران حاملگی حتی از مصرف موضعی اسید سالسیلیک به ویژه در لایه بردارهای پوست و بدن بپرهیزید. برای اینکه احتمال وجود هرگونه خطری را به صفر برسانید، از به کار بردن اسید بتاهیدروکسی (BHA) و اسید آلفاهیدروکسی (AHA) نیز خودداری کنید.

 

ملازما یا لک های پوستی

مراقبت های بارداری.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
مراقبت های بارداری

خانم ها به دلیل ازدیاد ایجاد ملانین (لکه های تیره) مستعد لک های پوستی هستند و چون در دوران بارداری هورمون های استروژن و پروژسترون زیادی تولید می شود، پوست برای ساختن سلول های ملانینی بیشتر تحریک می شود. چنین لک پوستی ملازما یا لک دوران بارداری است که «ماسک بارداری» نیز نامیده می شود و ممکن است در سه ماهه دوم تا سوم حاملگی ایجاد شود. این شرایط سبب ایجاد لکه های قهوه ای تیره روی گونه ها، پیشانی و بالای لب می شود. اشعه های UV نیز ملازما را بدتر می کند. از یک کرم ضد آفتاب بی خطر استفاده کرده و برای جلوگیری از ظهور این لکه های تیره کمتر زیر آفتاب بمانید. در صورتی که دچار این لکه ها شدید از محصولات بی رنگ کننده پوست استفاده نکنید. معمولا ملازما پس از زایمان از بین می رود. در ضمن می توانید برای از بین بردن آنها از کانسیلرها استفاده کنید.

ترک های پوستی

مراقبت های بارداری.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
مراقبت های بارداری

برای جلوگیری از ایجاد ترک های پوستی کار زیادی نمی توان انجام داد. برخی خانم ها نیز بیش از دیگران مستعد این مشکل هستند. برای کاهش ترک ها تنها می توانیم نوشیدن آب فراوان، مصرف تمامی ویتامین ها و مواد مغذی ای که متخصص زایمان تجویز کرده و پیروی از یک رژیم غذایی سالم را توصیه کنیم. همچنین می توانید از یک لیف حمام نرم برای ماساژ پوست و افزایش گردش خون در آن مناطق کمک گرفت. پیش از ایجاد ترک ها این شانس را دارید که با مرطوب نگه داشتن شکم و سینه ها با مالیدن نرم کننده های طبیعی همچون روغن نارگیل، از ایجاد آن جلوگیری کنید.

آکنه و پوست چرب

مراقبت های بارداری.اکسیر سلامتی.عرق بوقناق
مراقبت های بارداری

در طول دوران بارداری ممکن است پوست تان چرب تر شود. در این گونه موارد باید از محصولات بدون چربی استفاده کنید. در طول سه ماهه اول ممکن است جوش ها ظاهر شوند. همان طور که پیشتر اشاره کردیم، ثابت شده است که مصرف داروهای تجویزی برای آکنه در دوران حاملگی بسیار خطرناک است. با متخصص زایمان خود در مورد چگونگی درمان ایمن آکنه مشورت کنید. اگر در حال حاضر پوست تان دارای آکنه است، می توان گفت که گاهی حاملگی سبب از بین رفتن همه آنها می شود.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط