مواد مضر برای دندان ها

مواد مضر برای دندان ها

 

کار دندان جویدن است که اگر مواد غذایی خوب جویده نشود به دستگاه گوارش اسیب رسانده و باعث میشود غذا دیر هضم شود.از این رو مراقبت از دندان ها ضروری است.در این جا با چند نمونه از کارهایی که به دندان ها اسیب جدی وارد می کنند اشنا میشویم.

 

جویدن یخ

مواد مضر برای دندان ها
مواد مضر برای دندان ها

یخ ماده ای طبیعی و بدون قند است، بنابراین شاید فکر کنید که بی ضرر است. جویدن قطعات مکعبی منجمد می تواند موجب پریدن لبه دندان های شما شده یا حتی آنها را خرد کند. و اگر بدون توجه به عواقب آن به کار خود ادامه دهید تا جایی که بافت نرم داخل دندان تحریک شود، بعد از آن مرتباً دندان درد خواهید داشت. غذاهای گرم یا سرد می تواند دردهای شدید و سریع یا دندان دردهای طولانی را سبب شود.

 

نوشیدنی های هنگام خواب

برای محافظت از دندان ها هیچ وقت زود نیست. وقتی به نوزادی در هنگام خواب بطری شیر، آب میوه یا ترکیب نوشیدنی می دهید، دندان های جدید او می توانند در مسیر فرسودگی قرار گیرند. آن نوزاد ممکن است عادت کند و بدون اینکه بطری در دهانش باشد، خوابش نبرد که این کار سبب می شود در طول شب، دندان های او پوشیده از قند باشند. بهتر است که بطری ها دور از تخت خواب بچه باشد.

 

آبنبات چسبنده

مواد مضر برای دندان ها
مواد مضر برای دندان ها

تمام مواد غذایی قنددار سبب فاسد شدن دندان می شوند اما تحمل بعضی از آبنبات ها سخت تر است. پاستیل ها به دندان می چسبند و قند و اسیدهای حاصل از آن را ساعت ها در تماس با مینای دندان قرار می دهند. اگر بدون خوردن یک ماده غذایی چسبنده روزتان شب نمی شود، آن را در حین وعده غذایی بخورید نه به عنوان یک میان وعده یا وعده مجزا. در حین غذا خوردن در وعده های غذایی بزاق بیشتری تولید می شود که به پاک کردن ذرات آبنبات و اسیدها کمک می کند.

 

نوشابه

مواد مضر برای دندان ها
مواد مضر برای دندان ها

وقتی موضوع قند اضافی مطرح می شود، آبنبات تنها عامل مخرب نیست. نوشابه ها در هر قوطی می توانند تا ۱۱ قاشق چایخوری قند در بر داشته باشند. بدتر از آن این که، نوشابه ها حاوی اسید سیتریک و فسفریک نیز هستند که مینای دندان را می خورند. نوشابه های رژیمی می توانند شما را از قند دور نگه دارند اما این نوشابه ها ممکن است در قالب شیرین کننده های مصنوعی، اسیدهای بیشتری داشته باشند.

 

نوشیدنی های ورزشی

تردیدی نیست که نوشیدنی های ورزشی سرد بعد از یک ورزش سخت نیروی تازه با انسان می دهند اما این نوشیدنی ها معمولاً قند بالایی دارند. نوشیدنی های ورزشی نیز مانند نوشابه یا آبنبات حمله اسیدی به مینای دندانهایتان ایجاد می کنند. نوشیدن مداوم آنها می تواند به فساد منجر شود. یک راه بهتر برای حفظ آب بدن در حین ژیمناستیک استفاده از آب بدون قند و بدون کالری است.

 

آب میوه

آب میوه پر از ویتامین و آنتی اکسیدان ها است اما متأسفانه اکثر آنها پر از قند نیز هستند. میزان قند موجود در بعضی از آب میوه ها می تواند به اندازه میزان قند نوشابه ها باشد. برای مثال، میزان قند موجود در نوشابه پرتقالی فقط ۱۰ گرم بیشتر از آب پرتقال است. میوه ها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین به دنبال آب میوه ای باشید که هیچ شکر افزوده شده نداشته باشد. شما می توانید با افزودن مقداری آب به آب میوه نیز محتوای قند آن را کاهش دهید.

 

چیپس

مواد مضر برای دندان ها
مواد مضر برای دندان ها

باکتری های موجود در پلاک نیز غذاهای نشاسته دار را به اسید تجزیه می کند. این اسید می تواند در مدت ۲۰ دقیقه بعدی به دندان های حمله کند (یا در صورتی که غذا به دندان ها چسبیده یا شما زیاد از آن استفاده می کنید، این مدت می تواند طولانی تر شود). شما می توانید بعد از خوردن چیپس یا سایر غذاهای نشاسته دار که معمولاً به دندان ها می چسبند از نخ دندان استفاده کنید.
جویدن ته مداد
آیا هرگز هنگام تمرکز روی یک کار یا مطالعه، ته مداد خود را جویده اید؟ مانند خوردن یخ، این عادت نیز می تواند منجر به شکستن دندان ها شود. زمانی که احساس می کنید باید چیزی را بجوید، آدامس بدون شکر گزینه بهتری است. این کار سبب تحریک جریان بزاق شده و دندان ها را قوی تر کرده و در برابر اسیدهای خورنده مینای دندان محافظت می کند.

 

نوشیدن قهوه

رنگ تیره قهوه و اسیدی بودن آن می تواند با گذشت زمان سبب زرد شدن دندان ها شود. خوشبختانه این تغییر رنگ یکی از آسانترین موارد برای درمان با استفاده از روش های مختلف سفید کردن است. اگر نگران تغییر رنگ دندان های خود هستید، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

 

سیگار کشیدن

سیگار، و همچنین سایر محصولات تنباکو، می تواند سبب بدرنگ شدن دندان ها شده و در اثر بیماری های لثه، دندانها بریزند. تنباکو همچنین می تواند موجب سرطان دهان، لب و زبان شود. اگر به دنبال دلیل دیگری برای ترک سیگار هستید، به لبخند خود فکر کنید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط