مواد معدنی و تاثیرآن در سلامت

مواد معدنی و انواع آن

مواد معدنی گویا فقط روی جدول تناوبی مشاهده می شود و هیچ اثری از آنها در برنامه غذایی مردم نیست. اما جالب است بدانید که مواد معدنی نیز به اندازه ویتامین ها برای حفظ سلامتی شما مهم هستند. مواد معدنی برحسب ترکیبات خود، بر فعالیت آنزیم ها، انقباض ماهیچه ها و عملکرد سلول ها تاثیر می گذارند و حتی سلامت غده تیروئید بدن را نیز تضمین می کنند. اما لازم نیست برای اطمینان یافتن از اینکه بدنتان مواد معدنی مورد نیاز را دریافت می کند، به جدول تناوبی رجوع کنید. دنبال کردن یک برنامه غذایی سالم کافی است.

مواد معدنی و تاثیرآن در سلامت و با اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
مواد معدنی و تاثیرآن در سلامت

مواد معدنی مانند سایر مواد مغذی بر زندگی، سلامت و بهبودی بعضی از بیماری ها مؤثر هستند. مواد معدنی و ویتامین ها از دسته ریزمغذی ها هستند. یعنی بدن حاوی مقدار اندکی از آنها است و به مقدار جزیی از آنها نیاز دارد و لازم است از طریق غذا به بدن برسند. حدود چهار تا پنج درصد از وزن بدن را مواد معدنی تشکیل می دهند.

توزیع مواد معدنی

مواد معدنی عمدتاً در اسکلت و دندان ها وجود دارند. مقداری از آنها هم در مایعات خارج سلولی و داخل سلول های بدن وجود دارد.

نقش مواد معدنی در بدن

مواد معدنی در ساختمان اسکلت بدن و دندان ها به کار رفته اند. آنها موجب فعالیت بسیاری از آنزیم ها می شوند. همچنین باعث حفظ تعادل اسید و باز بدن و تحریک پذیری عصبی و عضلانی می شوند و در پدیده رشد به طور مستقیم (منیزیم، کلسیم، فسفر) یا غیر مستقیم (ید و روی) مؤثرند.

ید

فواید:

این ماده معدنی مفید، به تنظیم متابولیسم بدن و تولید هورمون های تیروئید کمک می کند.

منابع:

نمک (نوع یددار)، ماست و علف دریایی

علائم کمبود:

کمبود ید باعث کاهش فعالیت تیروئید و در نتیجه پایین آمدن متابولیسم بدن می شود.

پتاسیم

فواید:

پتاسیم به تنظیم توازن اسیدی، تنظیم متابولیسم و سنتز پروتئین در بدن کمک می کند.

منابع:

ماهی یکی از بهترین منابع پتاسیم به شمار می رود، اما در سایر فرآورده های گوشتی نیز یافت می شود. سیب زمینی، سبزیجات، آوکادو و میوه های تازه مثل موز، سیب و زردآلو نیز حاوی پتاسیم هستند.

علائم کمبود:

اگر به میزان کافی پتاسیم به بدن نرسد، ممکن است باعث ایجاد خستگی، ضعف عضلانی، حالت تهوع، کاهش ضربان قلب، فلج، سرگیجه و قطع ریتم قلبی شود.

کلسیم

فواید:

بیشتر مردم می دانند که کلسیم برای حفظ قوت استخوان ها و دندان ها بسیار مفید است، اما خوب است بدانید که به کنترل تکانه های عصبی و انقباض عضلانی نیز کمک می کند.

منابع:

فرآورده های لبنی و استخوان ماهی سرشار از این ماده معدنی است، اما کسانی که علاقه ای به این فرآورده ها ندارند، می توانند آن را در توفو (خمیر سویا)، آب پرتقال و سبزیجات تازه بیابند.کمبود کلسیم ممکن است باعث ضعف استخوان ها شود.

فلوراید

فواید:

این ماده معدنی از بروز پوسیدگی دندان ها جلوگیری می کند و همچنین استحکام و ساختار استخوان ها را نیز حفظ می کند.

منابع:

این ماده معدنی به آب لوله کشی اضافه می شود، به این سبب اکثر غذاهایی که با آن آب درست می شوند، این ماده معدنی را در خود دارند. چای، ژلاتین و ماهی نیز منابع خوبی از فلوراید به شمار می روند.

علائم کمبود:

کمبود فلوراید در بدن احتمال کرم خوردگی دندان را افزایش داده و استحکام استخوان ها و دندان ها را کاهش می دهد.

با این مواد معدنی می توان از اکسیر سلامتی که بسیار مفید میباشد استفاده کرد و از عرق بوقناق برای درمان دیابت که بسیار تاثیر دارد استفاده کرد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط