نشانه کبد چرب و علت بیماری

علت و نشانه کبد چرب

علت و نشانه کبد چرب تغییر الگوی غذایی در دهه های اخیر و بخصوص افزایش مصرف غذاهای چرب و آماده و عدم تحرک و فعالیت فیزیکی منظم باعث افزایش وزن و چاقی در بیشتر افراد شده است. یکی از عوارض این تغییر الگوی زندگی شیوع بیماری های مختلف و از جمله بیماری کبد چرب است.
کبد در قسمت بالایی و راست شکم، درست در زیر دیافراگم قرار دارد و این بیماری به دلیل نشست چربی – به دلیل عدم توانایی کبد در سوزاندن چربی اضافی – به وجود می آید که ممکن است کبد در این حالت ورم کند یا سلول های آن تخریب شده و بیماری به سمت سیروز (تخریب کبد) پیش برود. در ادامه با نشانه کبد چرب آشنا میشوید

علت و نشانه کبد چرب و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
نشانه کبد چرب و علت بیماری

.
نشانه کبد چرب
نشانه کبد چرب در بیشتر موارد، افراد چاق، بیماران دیابتی یا مبتلایان به چربی خون بالا به این عارضه دچار می شوند; دکتر نبوی می افزاید: درد مبهم و خفیف در قسمت فوقانی سمت راست شکم یکی از علائم این بیماری است اما متاسفانه بسیاری از بیماران بدون علامت بالینی هستند و فرد اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کند که به درجاتی از سیروز مبتلا شده است، زیرا در بیماری کبد چرب علائم اغلب بیماری های کبدی نظیر درد شدید غیر قابل تحمل، تهوع و استفراغ، زردی و تب و لرز دیده نمی شود; معمولا بیماری بدون علامت است و اغلب پزشک در بررسی آزمایشگاهی یا سونوگرافی یا سی تی اسکن که به علل دیگر انجام می شود، متوجه آن می  شود.
علت ها
به گفته این پزشک متخصص، بیماری کبد چرب ممکن است به علت مصرف برخی داروها، چاقی، گرسنگی، سو»تغذیه، کاهش سریع وزن و… ایجاد شود، اما علت عمده بیماری کبد چرب، چاقی است. به طوری که در آمریکا حدود یک سوم افراد بالغ دچار بیماری کبد چرب (بیماری کم تحرکی و چاقی) هستند.
دکتر نبوی اظهار می کند: این بیماری با وزن بیمار ارتباطی مستقیم دارد و به دلیل افزایش چاقی در جوامع مختلف شیوع آن رو به افزایش است. باید گفت که در ابتلا به این بیماری میزان چربی بدن و اندازه دور شکم (دور شکم بیش از ۱۰۲ سانتی متر در آقایان و ۸۸ سانتی متر در خانم ها) نقش مهم تری از وزن دارد، اما بیماری در هر سنی به وجود می آید که بیشترین شیوع آن بین ۴۰ تا ۶۰ سالگی است و  در کشور ما برعکس اکثر کشورهای جهان  در میان خانم ها بیشتر دیده می شود.
درمان
انسان بدون کبد نمی تواند زنده بماند; جالب است بدانید که کبد تنها عضو بدن است که خودش دوباره بازسازی می شود و حتی اگر بیش از ۷۰درصد آن برداشته شود، دوباره به اندازه و شکل طبیعی برخواهد گشت.
دکتر نبوی می گوید: هرچند احتمال وقوع مرگ یا از کار افتادن کامل کبد در پی بروز عارضه “کبد چرب” بسیار نادر است، اما به دلیل عملکرد حیاتی که کبد در تصفیه و پالایش خون، تنظیم هورمون های بدن، ذخیره گلوکز (قند)، ترشح صفرا و کمک به هضم غذا و… دارد، توجه به درمان بموقع آن بسیار اهمیت دارد.
وی می افزاید: بهترین روش و آسان ترین راه درمان کبد چرب حذف عوامل ایجادکننده بیماری است. به عنوان مثال فرد چاقی که دچار کبد چرب شده است با کنترل وزن و فرد دیابتی با کنترل دیابت خود از بیماری کبد چرب رهایی پیدا می کند. در ضمن دارو درمانی نیز می تواند در کنترل بیماری تاثیر داشته باشد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان می گوید: بیماری کبد چرب قابل درمان است و می توان با اصلاح شیوه تغذیه از طریق یک رژیم غذایی سالم و متعادل، کم کالری و کم چرب به همراه فعالیت های بدنی و ورزش منظم (دست کم ۵ بار در هفته و هر بار ۲۰ دقیقه پیاده روی یا دویدن آهسته)، کنترل وزن بخصوص چاقی شکمی و کنترل دقیق قند خون با کمک پزشک در جهت درمان این بیماری، نتیجه مطلوبی را به دست آورد. این استادیار دانشگاه توصیه می کند: برای حفظ سلامتی این عضو حیاتی بدن از قرار گرفتن در معرض عوامل سمی محیط زیست شامل دود اتومبیل یا پاک کننده های شیمیایی و حل کننده ها تا آنجا که می توانید خودداری کرده و با اضافه کردن ویتامین های آنتی اکسیدان مثل ویتامین  E  و  C  و مواد معدنی نظیر روی و سلنیوم به برنامه غذایی، از کبد خود در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کنید.

برای درمان بیماری کبد چرب از عرق بوقناق استفاده نمایید و از اکسیر سلامتی برای سلامت خود استفاده نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط