پاک کنندهای پوست گیاهی

بهترین و طبیعی ترین پاک کنندهای پوست گیاهی

بخش خـارجی پوست را می بایست یک یا دوبار در هفته با یک پاک کنندهای پوست گیاهی یا یک ماسک  بطور عمقی تمیـز کرد، استفاده از پاک کننده پوست در واقع یک روش درمانی می باشد. اگر پوست شما حساس است پوست را هیچوقت بخور ندهید و از روش تمیز کردن ذکر شده در زیر استفاده نکنید.

قبل از به کار بردن ماسک و پاک کنندهای پوست گیاهی می بایست پوست را کاملاً تمیز نمائید تا قدرت پذیرندگی داشته باشد. پوستتان را به وسیله صابون، لوسیون یا کرم کاملاً پاک کرده و بشوئید یا این که پوست صورت را با دم کرده گیاهی پاک نمائید . بگذارید پوست اندکی مرطوب بماند. سپس به این ترتیب زیر یک ماسک یا پاک کننده بکار ببرید. برای شروع یک کاسه آب داغ تهیه نمائید. سرتان را با یک حوله بپوشانید و صورت خود را در فاصله ۳۰ سانتیمتری آب داغ نگه دارید. به مدت ۱۰ دقیقه در این حالت باقی بمانید و سپس یک ماسک یا پاک کننده به کار ببرید.

بهترین و طبیعی ترین پاک کنندهای پوست گیاهی و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
بهترین و طبیعی ترین پاک کنندهای پوست گیاهی

انواع پاک کنندهای پوست گیاهی

پاک کننده ساده

یک مشت پر آرد جو خشک

یک مشت پر آرد بادام زمین

یک مشت پر آرد سبوس گندم

این مخلوط را در یک ظرف دهان گشاد با درب پیچی نگه دارید. یک مشت مخلوط را با گلاب مرطوب نمائید و به آرامی برای تمیز کردن پوست به کار ببرید. سپس پوست را کاملاً بشویید و تقویت نمایید.

لوسیون پایه

۵۰ میلی لیتر نارون کوهی

۱۰ میلی لیتر گلسیرین گیاهی

۴۰ میلی لیتر دم کرده گیاهی

   قاشق چایخوری بوراکس

برای تهیه دم کرده گیاهی از گیاهان مناسب پوست خود  استفاده کنید.

گلاب طبیعی

برای تهیه گلاب طبیعی ۵۰ گرم گلبرگ خشک گل سرخ را نیم ساعت در یک لیتر آب مقطر جوشان خیس کرده سپس حاصل را صاف کنید و به صورت کمپرس ولرم روی صورت و گردن بمالید تا نرم و لطیف شود.

لوسیون گلاب

 ۳۰ گرم موم عسل

۹۰ میلی لیتر روغن بادام

۶۰ میلی لیتر گلاب

موم عسل را در یک ظرف به روشن بن ماری (در این روش یک ظرف یا یک دیگ کوچک را در یک دیگ بزرگتر آب جوش قرا می دهند) ذوب کنید یا موم را در یک ظرف ریخته و آن را در یک ماهیتابه آب جوش قرار دهید تا کاملاً ذوب گردد. معمولاً روغن بادام را قطره قطره می افزایند و به طور مداوم با یک قاشق چوبی هم می زنند. سپس هر لحظه مقدار کمی گلاب می افزایند. ظرف حاوی آب جوش یا ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و به هم زدن ادامه دهید تا مخلوط نیمه گرم شود. مخلوط را کاملاً هم بزنید سپس آن را در یک بطری مناسب ریخته درب آن را گذاشته و هر چند دقیقه تکان دهید تا کاملاً سرد گردد. مخلوط سرد شده را در یخچال قرار دهید.

لوسیون برگ تمشک

۳۰ گرم موم  عسل

۹۰ میلی لیتر روغن مغز هسته هلو

۲ قاشق چایخوری روغن جوانه گندم

۱ قاشق غذاخوری دم کرده برگ تمشک (۱۵ گرم از برگهای تمشک را در یک فنجان آب جوش به مدت ۳۰ دقیقه دم کرده سرد و صاف نمائید).

۱ قاشق غذاخوری نارون کوهی

۲ قطره کوچک صمغ درخت مرکلی

موم عسل و روغن ها را در یک ظرف داخل یک ماهیتابه آب جوش ذوب نمایید و با یک قاشق هم بزنید. نارون کوهی را بیفزایید و دم کرده برگ تمشک را به طور متداول قطره قطره بیفزائید و دائماً هم بزنید حرارت را قطع کرده و به هم زدن ادامه دهید و قطرات صمغ را اضافه نمائید تا سرد گردد. سپس آن را در داخل یک بطری تمیز با درب پیچی بریزید و گهگاه آن را تکان دهید تا کاملاً سرد گردد. این لوسیون را در جای خنک نگهداری نمایید.

کرم پاک کنندهای پوست گیاهی گل سرخ

۱٫۵ قاشق سوپخوری موم عسل

۱ قاشق سوپخوری موم امولسیون فایر

۴ قاشق سوپخوری روغن بادام

۶ قاشق سوپخوری گلاب

 نصف قاشق چایخوری بوراکس

چند قطره روغن گل سرخ

گلاب را با بوراکس حرارت دهید تا بوراکس کاملاً حل گردد. در ضمن مومها و روغن را با هم به روش بن ماری ذوب نمائید. زمانی که مومها و روغن کاملاً ذوب و مخلوط شدند هر دو ظرف را از روی حرارت برداشته و گلاب را به آرامی به مومها و روغن بیفزایید بطور دائم هم بزنید تا مخلوط سرد گردد. سپس روغن گل سرخ را بیفزایید. هم زدن را تا سرد شدن کامل ادامه دهید سپس کرم را در یک ظرف دهان گشاد بریزید. مخلوط بعد از سرد شدن ضخامت پیدا کرده و به فرم کرم در می آید. این کرم را در جای سرد نگهداری نمایید.

پاک کننده های پوست معمولی

آب و صابون

اگر صابون برای شما خوشایند است سعی کنید از بهترین نوع صابونی که پیدا کرده اید و مطمئن هستید استفاده نمایید. نیازی نیست که صابون خیلی گرانی را انتخاب کنید. برخی از صابونها دارای رنگ و عطر زیاد و بسته بندی مخصوصی می باشند و می توانند سبب ایجاد حساسیت در پوست گردند از صابون های تهیه شده ار روغن های خالص گیاهان یا صابون ساخت خودتان استفاده نمایید. صابون خوب بعد از مصرف به پوست حالت ابریشمی می دهد و بعد از شستشو پوست صاف و نرم می گردد.

مؤثرترین روش شستشو استفاده از یک ظرف آب ولرم است. ابتدا آب را بر روی تمامی صورت بپاشید، سپس صابون را به دستهایتان مالیده و بر روی پوست صورت و گردن بکار ببرید، این کار را از بخش استخوانی بالای گلو، بر روی بالا و اطراف گردن و پشت گوشها انجام دهید و با نوک انگشتان حرکات ریز چرخشی ماساژ به سمت خارج و بالا  بر روی صورت انجام دهید .صابون را بخصوص در اطراف چانه و بینی بمالید، مناطقی که کثیفی ویژه ای دارند. در مورد اطراف منطقه چشم دقت نمایید، پوست این قسمت را نکشید و فشار ندهید. صورت را با آب ولرم به طور کامل بشویید. یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به آب شستشوی نهایی خود بیفزایید تا تعادل اسیدیته پوست را حفظ نمایید. شما می توانید رطوبت اضافی را به آرامی با پارچه نرم و تمیز یا حوله خشک نمایید. به هیچ وجه حوله را روی صورت نمالید زیرا این عمل باعث سوزش و سایش پوست صورت می گردد.

پاک کنندهای پوست گیاهی غاسول صابونی:

ریشه غاسول صابونی یکی از ملایمترین شکلهای صابون برای هر نوع  پوست می باشد.

۳۰ گرم ریشه غاسول صابونی

۱۰۰۰ میلی لیترآب

ریشه ها را ببرید وآنها را درآب بجوشانید، بگذارید در یک ماهیتابه دربسته به مدت۲۵ دقیقه آهسته بجوشد. محلول را سرد کرده و ریشه ها را بفشارید. برای استفاده راحت تر محلول را در یک بطری با در چوب پنبه ای  سوراخ دار ریخته تا به این ترتیب محلول را به بیرون بپاشید.

صابون ساخت خانگی:

از فروشگاه های بزرگ فروش مواد غذائی و خانگی می توان صابون زیتون، که از روغن زیتون ساخته شده است را، تهیه کرد. این صابون معمولاً با بسته بندی های بزرگ در دسترس است. با استفاده از یک چاقو مقدار صابونی را که احتیاج دارید بردارید.

۱۰۰ گرم گل بابونه

۲۷۵ تا۳۵۰ گرم صابون ریش تراشی

در صورتی که شما از گل بابونه خشک استفاده می نمایید، آنها را در ماهیتابه ریخته و روی آن را با آب بپوشانید. اگر گل بابونه تازه است آنها را آسیاب کرده و سپس به آب بیفزائید بگذارید این مخلوط جوش بیاید و به مدت۱۰ تا ۱۵ د قیقه با در بسته آهسته بجوشد، سپس حرارت را قطع کرده و بگذارید سرد شود و فرصت دهید ۸ ساعت دم بکشد. مخلوط را بفشارید و صابون ریش تراشی را به آن بیفزائید. مجدداً در ماهیتابه ریخته و فرصت دهید مخلوط مواد  بر روی حرارت خیلی کم و با هم زدن مداوم ذوب شود. وقتی که تمام آنها کاملاً مخلوط شدند، حرارت را قطع کرده و بگذارید اندکی سرد گردد. در این لحظه می توانید روغن معطر را برای افزایش رایحه به آن بیفزائید. حالا مخلوط را در قالبها بریزید، قالبها می توانند از جنس قلع یا حلب چرب شده باشند، یا قالبهای لایه ای با طرحهای جالب، یا قالبهای کوچک ژله باشند. به علت غلظت کم صابونهای استثنائی شما، آنها سریع تردر قا لب خشک می شوند. مدت زمانی که می توانید این صابونها را نگهدارید از چند ساعت تا چند روز است که آن نیز بستگی به نوع گیاه مصرفی در آن دارد. وقتی که صابون خشک شد آن را از قالب خارج کنید به قطعات مورد نظر ببرید وآنها را در یک دستمال کاغذی یا کاغذ روغنی بپیچید. سایر گیاهان مرغوبی که بجای بابونه می توانید استفاده کنید. عبارتند از : گل همیشه بهار، اسپیره کوهی، سمفیتون، گل ختمی و کل آقطی است.

پاک کنندهای پوست گیاهی پوست چرب

آب و صابون

در این مورد به نظر می رسد اغلب اثر خوشایندی به دست می آید. اگر از آب و صابون استفاده کنید به پوست احساس تازگی می دهد. از صابون های ناملایم استفاده نکنید زیرا آنها سبب می گردند بعضی اوقات پوست خیلی خشک شود در واقع آنها غدد چربی را تحریک کرده  تا مقدار چربی بیشتری را به بیرون ترشح نمایند. از پاک کنند های غاسول صابونی که برای پوست معمولی توضیح داده شد. یا صابون ساخت خودتان می توانید استفاده کنید برای صابون ریش تراشی مخصوص خودتان از هر یک از دم کرده های گیاهی زیر می توانید استفاده کنید :

اکلیل کوهی، اسطوخودوس، بومادران، دم اسب، سمفیتون و بادرنجیویه. در ضمن می توانید مقداری آرد جو به مخلوط صابون خود بیفزایید تا درصد پاک کنندگی آن افزایش یابد. شستشوی نهایی مقدار سرکه سیب به آب شستشوی خود بیفزایید.

پاک کننده ماست

۱۵۰ میلی لیتر ماست (در صورت امکان تازه)

۱۵۰میلی لیتر دم کرده گیاهی

با استفاده از اکلیل کوهی، اسطوخودس، بومادران، دم اسب، سمفیتون، تمشک و بادرنجبویه شما می توانید هر کدام از آنها را به تنهایی یا به صورت ترکیب دوتایی استفاده نمایید.

در کنار این پاک کنندهای پوست گیاهی از اکسیر سلامتی برای سلامت خود استفاده نمایید و از عرق بوقناق برای درمان کبد چرب استفاده نمایید.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط