پاک کننده گیاهی پوست

کرم و پاک کننده گیاهی پوست

به علت نفوذ انواع مواد آرایشی در منافذ، پوست مستلزم نوعی نظارت دقیق تر است. آب گرم و صابون به تنهایی برای این کار کافی نیستند بنابراین از مواد پاک کننده گیاهی استفاده می کنند که با املاح چرب خود مواد رنگی داخل لوازم آرایش را به خود جذب می نمائید.

کرم و پاک کننده گیاهی پوست و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
پاک کننده گیاهی پوست

قبل از به کار بردن ماسک می بایست پوست را کاملاً تمیز نمائید تا قدرت پذیرندگی داشته باشد. پوستتان را به وسیله صابون، لوسیون یا کرم کاملاً پاک کرده و بشوئید یا این که پوست صورت را با دم کرده گیاهی پاک نمائید . بگذارید پوست اندکی مرطوب بماند. سپس به این ترتیب زیر یک ماسک یا پاک کننده بکار ببرید. برای شروع یک کاسه آب داغ تهیه نمائید. سرتان را با یک حوله بپوشانید و صورت خود را در فاصله ۳۰ سانتیمتری آب داغ نگه دارید. به مدت ۱۰ دقیقه در این حالت باقی بمانید و سپس یک ماسک یا پاک کننده به کار ببرید.بخش خـارجی پوست را می بایست یک یا دوبار در هفته با یک پاک کننده یا یک ماسک  بطور عمقی تمیـز کرد، استفاده از پاک کننده پوست در واقع یک روش درمانی می باشد. اگر پوست شما حساس است پوست را هیچوقت بخور ندهید و از روش تمیز کردن ذکر شده در زیر استفاده نکنید. شما می توانید با استفاده از روشهای معمولی مخصوص خودتان پوست را بطور کامل تمیز نمائید در صورتی که پوست شما خیلی حساس نیست به ترتیب زیر عمل نمائید :

پاک کننده گیاهی ساده

یک مشت پر آرد جو خشک

یک مشت پر آرد بادام زمین

یک مشت پر آرد سبوس گندم

این مخلوط را در یک ظرف دهان گشاد با درب پیچی نگه دارید. یک مشت مخلوط را با گلاب مرطوب نمائید و به آرامی برای تمیز کردن پوست به کار ببرید. سپس پوست را کاملاً بشویید و تقویت نمایید.

پاک کننده ماست

۱۵۰ گرم ماست (در صورت امکان ماست تازه )

۱۵۰ میلی گرم دم کرده گیاهی

ابتدا مجدداً یکی از گیاهان مناسب پوست خود را جهت تهیه دم کرده گیاهی انتخاب کرده و دو قاشق سوپخوری گیاه مربوطه را در ۱۵۰ میلی لیر آبجوش ریخته بگذارید سرد گردد و صاف نمائید.سپس با ماست مخلوط کنید. پاک کننده تهیه شده را در یک بطری درب دار یا یک تنگ در یخچال نگهداری نمائید.

گلاب طبیعی

برای تهیه گلاب طبیعی ۵۰ گرم گلبرگ خشک گل سرخ را نیم ساعت در یک لیتر آب مقطر جوشان خیس کرده سپس حاصل را صاف کنید و به صورت کمپرس ولرم روی صورت و گردن بمالید تا نرم و لطیف شود.

کرم های پاک کننده گیاهی پوست معمولی

کرم های پاک کننده به خصوص بیشتر برای پوست های بالغ و کامل خوب است. کرم پاک کننده گالن (یک پزشک یونانی) در زیر همراه با تغییراتی ذکر شده است :

کرم پاک کننده گیاهی گل سرخ

۱٫۵ قاشق سوپخوری موم عسل

۱ قاشق سوپخوری موم امولسیون فایر

۴ قاشق سوپخوری روغن بادام

۶ قاشق سوپخوری گلاب

 نصف قاشق چایخوری بوراکس

چند قطره روغن گل سرخ

گلاب را با بوراکس حرارت دهید تا بوراکس کاملاً حل گردد. در ضمن مومها و روغن را با هم به روش بن ماری ذوب نمائید. زمانی که مومها و روغن کاملاً ذوب و مخلوط شدند هر دو ظرف را از روی حرارت برداشته و گلاب را به آرامی به مومها و روغن بیفزایید بطور دائم هم بزنید تا مخلوط سرد گردد. سپس روغن گل سرخ را بیفزایید. هم زدن را تا سرد شدن کامل ادامه دهید سپس کرم را در یک ظرف دهان گشاد بریزید. مخلوط بعد از سرد شدن ضخامت پیدا کرده و به فرم کرم در می آید. این کرم را در جای سرد نگهداری نمایید.

پاک کننده های پوست معمولی

آب و صابون

اگر صابون برای شما خوشایند است سعی کنید از بهترین نوع صابونی که پیدا کرده اید و مطمئن هستید استفاده نمایید. نیازی نیست که صابون خیلی گرانی را انتخاب کنید. برخی از صابونها دارای رنگ و عطر زیاد و بسته بندی مخصوصی می باشند و می توانند سبب ایجاد حساسیت در پوست گردند از صابون های تهیه شده ار روغن های خالص گیاهان یا صابون ساخت خودتان استفاده نمایید. صابون خوب بعد از مصرف به پوست حالت ابریشمی می دهد و بعد از شستشو پوست صاف و نرم می گردد.

مؤثرترین روش شستشو استفاده از یک ظرف آب ولرم است. ابتدا آب را بر روی تمامی صورت بپاشید، سپس صابون را به دستهایتان مالیده و بر روی پوست صورت و گردن بکار ببرید، این کار را از بخش استخوانی بالای گلو، بر روی بالا و اطراف گردن و پشت گوشها انجام دهید و با نوک انگشتان حرکات ریز چرخشی ماساژ به سمت خارج و بالا  بر روی صورت انجام دهید .صابون را بخصوص در اطراف چانه و بینی بمالید، مناطقی که کثیفی ویژه ای دارند. در مورد اطراف منطقه چشم دقت نمایید، پوست این قسمت را نکشید و فشار ندهید. صورت را با آب ولرم به طور کامل بشویید. یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را به آب شستشوی نهایی خود بیفزایید تا تعادل اسیدیته پوست را حفظ نمایید. شما می توانید رطوبت اضافی را به آرامی با پارچه نرم و تمیز یا حوله خشک نمایید. به هیچ وجه حوله را روی صورت نمالید زیرا این عمل باعث سوزش و سایش پوست صورت می گردد.

پاک کننده گیاهی غاسول صابونی:

ریشه غاسول صابونی یکی از ملایمترین شکلهای صابون برای هر نوع  پوست می باشد.

۳۰ گرم ریشه غاسول صابونی

۱۰۰۰ میلی لیترآب

ریشه ها را ببرید وآنها را درآب بجوشانید، بگذارید در یک ماهیتابه دربسته به مدت۲۵ دقیقه آهسته بجوشد. محلول را سرد کرده و ریشه ها را بفشارید. برای استفاده راحت تر محلول را در یک بطری با در چوب پنبه ای  سوراخ دار ریخته تا به این ترتیب محلول را به بیرون بپاشید.

پاک کننده های پوست چرب

آب و صابون

در این مورد به نظر می رسد اغلب اثر خوشایندی به دست می آید. اگر از آب و صابون استفاده کنید به پوست احساس تازگی می دهد. از صابون های ناملایم استفاده نکنید زیرا آنها سبب می گردند بعضی اوقات پوست خیلی خشک شود در واقع آنها غدد چربی را تحریک کرده  تا مقدار چربی بیشتری را به بیرون ترشح نمایند. از پاک کنند های غاسول صابونی که برای پوست معمولی توضیح داده شد. یا صابون ساخت خودتان می توانید استفاده کنید برای صابون ریش تراشی مخصوص خودتان از هر یک از دم کرده های گیاهی زیر می توانید استفاده کنید :

اکلیل کوهی، اسطوخودوس، بومادران، دم اسب، سمفیتون و بادرنجیویه. در ضمن می توانید مقداری آرد جو به مخلوط صابون خود بیفزایید تا درصد پاک کنندگی آن افزایش یابد. شستشوی نهایی مقدار سرکه سیب به آب شستشوی خود بیفزایید.

پاک کننده گیاهی شیر خیار

خیار

۱۵۰ میلی لیتر شیر

آب خیار را در شیر بریزید و در یخچال نگهدارید.

به همراه این پاک کننده گیاهی از اکسیر سلامتی نیز مصرف کنید و از عرق بوقناق یرای درمان بیماری دیابت بسیار اثر بخش است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط