پوست خشک و زبرشده

روش  تهیه روغن بادام شیرین :

 اثر درمانی گوناگون روی پوست دست و صورت دارد. مقدار ۹۰ گرم روغن بادام و ۹ گرم ماده توین در ظرفی ریخته مدت ۵ دقیقه تکان دهید و ۳ قطره عطر گل سرخ به آن اضافه کنید. این لوسیون خاصیت پاک کنندگی پوست را دارد. مقداری از آن را در کف دست ریخته پوست صورت و گردن خود را بمدت چند دقیقه ماساژ دهید. بعد از آن صورت را با آب ولرم شسته خشک کنید و از محلول زیر استفاده کنید.

روش تهیه محلول ماساژ صورت و گردن :

 به اندازه یک قاشق غذاخوری گل بابونه و یک قاشق غذاخوری گل پاخری در یک شیشیه ریخته به آن ۱۰۰ گرم آب مقطر، ۳۰ گرم الکل ۷۰ درصد و ۵۰ گرم عرق بهارنارنج و نصف قاشق چایخوری کوچک عسل اضافه کنید. بخوبی تکان داده به مدت یک شب در جای خنک نگهداری کنید. این محلول پوست سر و صورت را نرم و شاداب می کند.

روش تهیه کرم برای پوست های خشک و زبر شده :

 حدود ۳ گرم موم سفید، ۳ گرم کره کاکائو، ۳ گرم لانولین، ۳۰ گرم روغن بادام شیرین، ۴۰ گرم عرق بهارنارنج و ۳ قطره اسانس فرنجمشک برداشته و طبق دستور زیر کرم پوست تهیه کنید. ابتدا سه ماده اولیه را در ظرفی ریخته در آب جوش نگه دارید تا گرم شود. به محض اینکه جربی ها مذاب و روغن زلال شد به آنها روغن بادام شیرین اضافه کنید و حرارت دهید به طوری که محتوای ظرف به ۶۰ درجه سانتی گراد برسد. در ظرف دیگر عرق بهارنارنج را به ۶۰ درجه حرارت رسانده در روغن داغ ریخته با میکسرکاملا مخلوط و بهم بزنید تا تدریجا محتوای ظرف خنک شود. به آن چند قطره اسانس معطر موردنظر با اسانس فرنجمشک اضافه کنید. مجددا بهم زده در ظرفی تمیز ریخته تا خنک شود و بعدا در یخچال نگه دارید. این کرم بسیار موثر برای پوست صورت و دست است. این کرم می تواند مصرف شب و روز داشته باشد و به اکثر پوست ها سازگاری دارد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط