کرم ها و لوسیون های گیاهی برای پوست

کرم ها و لوسیون های گیاهی

جهت سلامت و تقویت پوست می توان از ترکیباتی بنام کرم استفاده کرد که در حرارت گرمای بدن، حالت مایع پیدا می کنند. کرم ها دارای نسبت زیادی روغن هستند که این امر باعث سفت شدن و قوام آنها می شود و آنها را از شیرپاک کن غلیظ تر می کند. کرم ها می توانند بصورت کرمهای پاک کننده، کرمهای تقویت کننده، کرمهای مرطوب کننده و … برای سلامتی پوست بکار روند.

کرم های پاک کننده 

دارای اثر پاک کنندگی پوست از آلودگی های خارجی هستند. این مواد صرفاً برای پاک کردن قشرهای زائد از روی پوست بکار می روند  جذب پوست نمی شوند. یعنی هیچ گونه خاصیت جذبی یا ترکیبی با سلول های پوست را ندارند.

کرم ها و لوسیون های گیاهی و اکسیر سلامتی و عرق بوقناق
کرم ها و لوسیون های گیاهی برای پوست

کرم های مرطوب کننده

کرمهای مرطوب کننده جهت مرطوب کردن پوستهایی که رطوبت کمی دارند به کار می روند. این کرمها از چند طریق می توانند رطوبت پوست را تامین نمایند. برخی با برجای گذاردن یک لایه چرب روی پوست مانع از دست رفتن آب پوست می شوند (مانند وازلین و کلد کرمها)، برخی کرمها حاوی اجزاء جاذب رطوبت هستند که رطوبت را جذب و در خود نگه می دارند برخی از کرمهای مرطوب کننده حرفه ای (مانند هیدرازن لانکوم) سیستم آب رسانی دارند و مرتب آب به پوست می رسانند. مصرف مرطوب کننده های متناسب با نوع پوست کمک می کند تا چربی طبیعی پوست و تعادل آبی ان برقرار باشد و رطوبت درون بافتی حفظ شود و بدین ترتیب باعث آب دار شدن و محافظت از پوست می شود. استفاده از این کرمها بیشتر در افرادی که سن بالا دارند ضرورت می یابد. زیرا رطوبت پوست کم می شود و ضرورت دراد با کرم مرطوب کننده پوست را مرطوب نگه داشت. برای پوستهای خشک نیز استفاده از کرم مرطوب کننده ضرورت پیدا می کند و دفعات استفاده از آن را باید بیشتر کرد.

کرم های ضد آفتاب

این کرمها حاوی موادی هستند که با ایجاد یک سد مکانیکی جلوی رسیدن اشعه ماورای بنفش به پوست را می گیرند و باعث منعکس شدن اشعه خورشید می شوند این اصلی ترین اثر کرمهای ضد آفتاب است. برخی مواد دیگر هم در ضد آفتاب ها وجود دارند که با جذب انرژی این اشعه های خورشید باعث می شوند مقداری از اشعه که به پوست می رسد کاهش یابد.

کرم های تقویت کننده

برای تقویت، نوسازی، پاکسازی و برطرف کردن چروک و التهاب پوست مورد استفاده قرار می گیرند. کرمهای تقویت کننده در هر ساعتی از روز قابل استفاده اند ولی اصولاً مصرف آنها در شب توصیه می شود. البته بیان کرده بودیم که بهتر است پوست در هنگام شب عاری از هر گونه کرم و لوسیونی باشد تا بهتر تنفس کند ولی این نوع کرمها ماهیتی دارند که منافذ را نمی بندند و به راحتی می توان آنها نرا در هنگام شب استفاده نمود.

موادی که در ترکیب کرمهای ترمیم کننده بکار می روند عبارتند از : لانولین، روغن آووکادو، گلاب، روغن لیمو و …

چگونه باید کرم را به صورت مالید ؟

از وسط پیشانی بطرف شقیقه ها

از شقیقه ها به طرف داخل گوشه های چشم

از وسط لب فوقانی بطرف وسط گونه ها

از وسط چانه بطرف گونه ها

لوسیون ها Lotions:  

لوسیون های بهداشتی و آرایشی، ترکیباتی هستند که نسبت به کرم روان تر می باشند. لوسیون های محلول مواد شوینده در آب هستند. در ترکیب آنها روغن وجود ندارد و به همین جهت برای پاک کردن مواد آرایشی چرب مناسب نیستند. لوسیون ها بر حسب موادی که دارند، بعنوان پاک کننده، تقویت کننده، لطیف کننده، رفع تحریکات پوست و رفع چین و چروک و جوشها و غیره بکار می روند.

در تهیه لوسیون های آرایشی و بهداشتی همواره باید مشخصات و نوع پوست در نظر گرفته شود. تهیه لوسیون ها نسبت به کرمها آسانتر است. از دم کرده ها و جوشانده های حاصل از اعضاء گیاهان، آب میوه ها و سبزی ها، میوه ها و گیاهان له شده و غیره در ساختن لوسیون ها استفاده می شود و استعمال این لوسیون ها بصورت مالیدن آنها بر روی پوست یا کمپرس می باشد. از لوسیون ها می توان یک یا دو دفعه در روز استفاده کرد و پس از خشک شدن بر روی پوست نیز مدتی نسبتاً طولانی به همان حال باقی ماند و آنگاه آن را شست.

تونیک  Tonics(محلول قابض) 

تونرها به یک سری از محصولات قابض گفته می شد که روشن کننده، شفاف کننده و تا حدودی دارای خاصیت ضد عرق نیز می باشند و در ترکیب آنها روغن وجود ندارد. به همین جهت برای پاک کردن مواد آرایشی مناسب نیستند. این فرآورده ها به منظور تصحیح و بهبود پوستهای خشک یا چرب مصرف می گردند. این مواد نقش تکمیلی پاکسازی را بعد از استفاده از شیر پاک کن ها دارند. این محلول ها اختصاصاً اثر محرک جریان خود در عروق پوستی را دارند. به این معنی که با اثر  دادن آنها خون به سطح پوست متوجه می شود و در نتیجه پوست بهتر تغذیه می کند. محلول های قابض یا تونیکها، چربی اضافی پوست را کم کرده و باعث تنگ شدن و جمع شدن منافذ باز پوستی می گردند تونرها را پس از استفاده از بخور گیاهی، لوسیون ها و کرمهای پاک کننده به منظور از بین بردن ذرات چربی که روی پوست باقی می ماند بکار می برند. طرز استفاده از این محلول های قابض بدین صورت است که پنبه ای را به محلول تونر آغشته کرده و بر روی پوست می مالند. سرکه سیب که به مقدار کافی از گیاه مورد نظر بر حسب تناسب پوست مدتی در آن خیسانده شده و پس از صاف کردن به مدت ۶ بار رقیق شده باشد یکی از تنیکهای خوب به حساب می آید.

کار اصلی لوسیون های تونیک چگونه است؟

کار اصلی لوسیون های تونیک به قرار زیر است :

۱- به علت وجود مواد قابض در آنها باعث ایجاد کشیدگی در پوست شده که به تنگ تر شدن منافذ پوست و کاهش جریان عرق و سبوم به سطح پوست کمک می نماید.

۲- به تعادل PH پوست کمک می کند. PHتونرهای ملایم درحدود ۵٫۴ است.

۳- تونرها سبب پاک نمودن مواد زائد و باقی مانده شیر پاک کن و دیگر ترکیبات از روی پوست می شوند.

۴- به روشنی و شفافیت پوست کمک می کند.

۵- بسته به افزودن سایر مواد، خواص دیگری نیز ممکن است پیدا کند. مثلاً لایه برداری با استفاده از اسیدهای میوه.

۶- به علت تبخیر شدن آب یا الکل موجود در تونیک، موجب احساس خنکی در پوست می شود.

شیر پاک کن ها Cleaning Milk

از قدیمی ترین محصولات پاک کننده بوده و به شکل لوسیون بیشتر به حالت روغن در آب (۸۰-۷۰ درصد آب کمتر از ۳۰ درصد روغن) استفاده می شوند. شیرپاک کن معمولاً یک امولوسین روغن در آب است که نسبت آب به روغن خیلی بالاتر است و این باعث می شود که شیر پاک کن قوام آبکی داشته باشد. از این مواد می توان به عنوان پاک کننده های آرایشی و یا برطرف کننده آلودگی های پوست صورت استفاده کرده با استفاده از این ترکیبات پوست مرطوب و تقویت شده و طراوت و شادابی بدست می آورد.

تمیز کردن عمیق پوست

فعالیت طبیعی پوست و غدد آن، جذب گرد و غبار و آلودگی های محیط، استفاده از پودرها و کرمهای آرایشی پوست را کثیف می کند و منافذ آن را مسدود می نماید. آب و صابون به تنهایی برای بیرون آوردن این ذرات کافی نیستند. بلکه باید از روش و موادی استفاده کرده که چرکها و آلودگی ها از منافذ پوستی خارج شوند.

برای تمیز کردن عمیق پوست از متد بخور استفاده کنید. بخور دادن سبب پاکسازی عمیق منافذ پوست می شود و گرد و غبار ذرات اضافی چربی را می زداید وضعیت خونرسانی پوست را بهبود می بخشند و پوست را با طراوت و زیبا می کند. این روش برای اشخاصی که پوست چرب دارند بسیار لازم و مفید است. بطوری که این افراد می توانند از این سبک هر  هفته یا حتی دو بار در هفته استفاده نمایند. افرادی که دارای پوست های خشک و حساسند هر دو هفته یک بار می توانند از این روش استفاده کنند. صاحبان پوست های نوع دیگر هفته ای یک بار استفاده نمایند. روش دیگر پاک کننده است. برای پوستهای چرب دو تا سه بار در روز و برای پوستهای خشک روزی یک بار این اعمال توصیه می گردد.

به همراه این کرم ها و لوسیون های گیاهی می توانید از عرق بوقناق استفاده نمایید که برای پوست و سلامتی بدن بسیار مفید است این عرق یک مکمل اکسیر سلامتی است.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط