گلو درد و درمان

گلو درد و درمان

یکی از شایع ترین مریضی ها سرما خوردگی می باشد که مهمترین ان گلو درد است.که در بعضی افراد ممکن است اثرات گلو درد به ماه ها بکشد و خوب نشود.خارش .تورم.گلو درد مخصوصا در هنگام بلع غذا علائم گلو درد است.گلو درد زمانی اتفاق می افتد که گلو التهاب داشته باشد منجر به گلو درد و سوزش میشود.گلو درد ها به دو صورت ویروسی و باکتری ایجاد می شود.در بعضی مواقع با سرما خوردگی و انفولانزا هم گلو درد اتفاق می افتد.معمولاهمراه با تب و ابریزش بینی همراه است..گلو درد های ویروسی خود به خود به مرور زمان خوب می شوند.اما گلو دردهایی که به وسیله باکتری است این عفونت ها شدیتر بوده و بهبود ان به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.اکثر عفونت ها با سر درد تورم غدد و درد معده همراه است.این عفونت عواقب تخریب کننده دارد و بر کلیه ها و قلب اثرات منفی به جای می گذارد که این عفونت ها با انتی بیوتیک درمان می شود. .

درمان ها

گلو درد ودرمان
گلو درد و درمان

از مؤثرترین راه‌های بهبود گلودرد در زمان سرماخوردگی، غرغره آب نمک است. غرغره مرتب در طول روز با آب ولرم می‌تواند تورم گلو را کاهش داده و مخاط حلق را نرم و باکتری‌ها را از بین ببرد. در صورت شور بودن محلول می‌توان از کمی عسل برای شیرین شدن آب استفاده کرد. استفاده از قطره مخصوص گلودرد، ترشح بزاق را تحریک کرده و همین امر گلو را مرطوب نگه می‌دارد. در این میان، آب نبات‌های سفت با طعم‌های نعناعی و تند نیز مؤثر هستند. شربت سینه نیز درد را کاهش داده و به عنوان یک مسکن عمل می‌کند.

گلو درد و درمان
گلو درد و درمان

مصرف یک فنجان چای داغ راهکار سریعی برای کاهش گلودرد به شمار می‌رود. انواع چای‌ها حاوی مقادیر بالای آنتی اکسیدان هستند که با تقویت سیستم ایمنی بدن علیه عفونت‌ها می‌تازند. پزشکان توصیه می‌کنند برای افزایش اثر چای می‌توان یک قاشق عسل نیز به آن افزود. در واقع، عسل خاصیت ضد باکتریایی داشته و درمان را تسریع می‌بخشد. سوپ جوجه، یکی دیگر از درمان‌های اصیل و کهن دنیا در درمان سرماخوردگی و گلودرد به شمار می‌رود. سدیم موجود در آب جوجه خاصیت ضد التهابی داشته و به بهبود گلودرد کمک شایانی می‌کند. در واقع، مصرف مواد غذایی مغذی در زمان سرماخوردگی بدن را تقویت کرده و از این رو، زمان درمان کاهش می‌یابد.

گلو درد و درمان
گلو درد و درمان

مصرف جوشانده گل ختمی از صدها سال پیش درمانی طبیعی و مفید برای بهبود گلودرد، سرفه و سرماخوردگی شناخته می‌شده است. گل ختمی دارای خواصی است که به طور طبیعی با عامل گلودرد مبارزه می‌کند. بخش اعظم گلودردها بر اثر ویروس‌های سرماخوردگی ایجاد می‌شود. بیماران با استراحت کافی می‌توانند بدن خود را در مقابل ویروس‌ها بیمه کنند. استفاده از یک دستگاه بخور در اتاق خواب علاوه بر مرطوب کردن محیط، مخاط حلق را نرم کرده و گلودرد را سریع تر درمان می‌کند. مبتلایان به گلودرد ناشی از سرماخوردگی باید از استعمال دخانیات یا قرار گرفتن در معرض دود سیگار سایرین خودداری کنند. قرار دادن پدهای گرم روی گلو می‌تواند مخاط را نرم و درد این ناحیه را کاهش دهد. پزشکان توصیه می‌کنند در طول درمان و در صورت مشاهده علائمی مانند سخت شدن تنفس، تشدید درد، ناتوانی در مصرف مایعات، بروز تب و جوش‌های جدید در ناحیه گلو، ظهور علائم کم آبی، تب و گلودرد مستمر که به درمان پاسخ نمی‌دهد باید به پزشک مراجعه کرد.

منبع:shahrekhabar.com

درباره نویسنده

مطالب مرتبط