گیاهان مفید برای دیابت

گیاهان مفید برای دیابت

اگر دیابتی هستید و می‌خواهید برای کنترل قند خونتان از راه‌های طبیعی نیز استفاده کنید، این متن را حتما بخوانید

استفاده از گیاهان دارویی در درمان انواع بیماری ها، قدمتی اندازه خود بیماری‌ها دارد.و دیابت بسیاری از بیماران دیابتی با گیاهان دارویی درمان می‌شدند.

هر چند استفاده از برخی گیاهان در درمان این بیماری موثر واقع می‌شوند اما ذکر این نکته ضروری است که باید مصرف هر کدام از آنها با تشخیص پزشک متخصص و همچنین پزشکان متخصص در زمینه طب سنتی باشد، زیرا برخی از انواع گیاهان با برخی داروهای شیمیایی تداخل پیدا کرده و اثر معکوس می‌گذارند.

ضمن آنکه اثر هر کدام از آنها از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و عوارض و اثرات مصرف طولانی مدت این گیاهان ناشناخته است. در ادامه برخی از عمده ترین گیاهانی که در طول تاریخ به این منظور استفاده می‌شدند را با هم مرور می‌کنیم.

پیاز و سیر

گیاهان مفید برای دیابت
پیاز وسیر

ترکیبات گوگردی مانند آلیل پروپیل دی سولفید موجود در پیاز و همچنین اکسید آلیل دی سولفید موجود در سیر با افزایش میزان انسولین خون،‌ نقش بسیار مهمی‌در کاهش قند خون ایفا می‌کنند. به همین منظور قرص‌های سیر در بازار موجود است که مصرف آنها تا حدودی قند خون را کاهش می‌دهد و جز گیاهان مفید برای دیابت است.

گیاهان مفید برای دیابت
شنبلیله

شنبلیله

بذر شنبلیله جو گیاهان مفید برای دیابت است. مصرف این سبزی باعث کاهش قند خون شده و به دیابتی‌ها کمک می‌کند. این گیاه همچنین موجب تسکین علائم دیابت مانند و پرادراری می‌شود. علاوه بر قند خون، تخم شنبلیله، کلسترول خون را نیز کاهش می دهد. ماده موثر تخم شنبلیله، گالاکتولامان است که از انواع فیبرهای قابل حل در آب است.

گیاهان مفید برای دیابت
گزنه

دم کرده گیاه گزنه

گزنه در طب سنتی ایران به عنوان یک داروی کاهنده گلوکز خون شناخته شده است. عصاره برگ گزنه می‌تواند نقش حفاظتی در برابر افزایش میزان قند خون و تخریب سلول‌های پانکراس داشته باشد و همچنین جز گیاهان مفید برای دیابت است

گیاهان مفید برای دیابت
بوقناق

گیاه بوقناق

بوقناق به وسیله فعال کردن سلول های پانکراس و افزایش تولید انسولین، درمانی اثربخش و بی ضررو یک گیاه مفید برای دیابت است.

مهترین خاصیت بوقناق، کاهش قند خون و درمان بیماری دیابت در طول بازه زمانی کمتر از یک سال است.

بی شک عرق بوقناق بهترین جایگزین برای قرص های کاهنده قند خون و تزریق انسولین می باشد .

عدس الملک

گیاهان مفید برای دیابت
عدس الملک

این گیاه به منظور کاهش قند خون بیماران دیابتی تجویز می‌شود. با این حال مصرف روزانه پودر بذر گیاه به مقدار ۱۵۰۰ میلی گرم در روز به مدت ۲ ماه اثر مفیدی بر قند خون نشان نداده و فعلاً‌ اطلاعات علمی‌کافی در مورد اثرات این گیاه در دسترس نیست.

گیاهان مفید برای دیابت
دارچین

دارچین

تازه ترین تحقیقات نشان می‌دهد مصرف کمی‌دارچین در رژیم غذایی می‌تواند در حفظ سلامت بیماران و جز گیاهان مفید برای دیابت است. افزودن مقدار کمی‌دارچین به قهوه صبحانه، آب پرتقال یا غلات مفید است و با جوشاندن آب با یک تکه دارچین،‌ به راحتی می‌توان چای دارچین تهیه کرد. یک گرم دارچین، فقط ۳ کالری دارد و بیماران دیابتی بدون نگرانی از چاق شدن می‌توانند آن را مصرف کنند. لازم به ذکر است این گیاه با اینکه اثر کاهندگی بر قند خون دارد، تاثیری بسیار ناچیز بر HbA۱C (هموگلوبین گلیکوزیله) دارد.

درباره نویسنده

مطالب مرتبط